| Allicdata Part #: | AMB310908-ND |
| Manufacturer Part#: |
AMB310908 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Sensors, Transducers |
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Short Description: | SENSOR REFL LONG H-TYPE |
| More Detail: | Sensor Area Reflective 31.5" (80cm) 2.6' Horizonta... |
| DataSheet: | AMB310908 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Series: | MA |
| Part Status: | Obsolete |
| Sensor Type: | Area Reflective |
| Sensing Distance: | 31.5" (80cm) 2.6' |
| Output Type: | NPN - Open Collector |
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Trigger Type: | External |
| Features: | Horizontal Mount Type |
| Package / Case: | Box |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 75°C (TA) |
| Detection Pattern: | Long |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
AMB310908 is a type of motion sensor, specifically an optical sensor. With its high-level performance and a wide range of applications, this sensor has become an important tool for many fields.
The principle of the AMB310908 is to detect the relative motion between an object and a surrounding surface, using snapshots of a coordinate system. When the object’s motion is detected, the sensor will output a signal corresponding to the degree of motion. This signal can then be used by a computer or other controlling system to process information about the object.
The AMB310908 is able to measure and detect motions in three-dimensional space. It can detect rotational motion and translational motion, as well as the acceleration and deceleration of objects moving within a space. This enables the sensor to measure the object’s velocity, angular velocity, and acceleration. This makes the AMB310908 an attractive device for many applications where precision, accuracy, and cost are of top concern.
The AMB310908’s ability to detect motion and acceleration has made it a top choice for use in a variety of industries. In robotics, it can be used to monitor the movements and speed of robotic arms. In automotive engineering, it can be used to measure and monitor acceleration in vehicles. In medical, it can be used to measure the movement and speed of medical equipment. In consumer electronics, it can be used to measure and monitor the motion of various controllers and other devices.
The AMB310908 is a versatile and reliable device that can be used in a wide range of applications. Its high performance and accuracy make it an attractive device for many industries, from robotics to automotive engineering and medical. With its wide range of use and reliable performance, it is an important tool for many applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| AMB310210 | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | AMB SENSORSensor Area Ref... |
| AMB345919 | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | SENSOR REFL LONG V TYPE W... |
| AMB3665-M | Wurth Electr... | 81.77 $ | 17 | WIRELESS M-BUS USB 169MHZ... |
| AMB310908 | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | SENSOR REFL LONG H-TYPESe... |
| AMB345906 | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | SENSOR REFL LONG V TYPE W... |
| AMB345206 | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | SENSOR REFL LONG V TYPE W... |
| AMB340905 | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | SENSOR REFL LONG H TYPE W... |
| AMB3409 | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | SENSOR REFL LONG H TYPE W... |
| AMB340912 | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | SENSOR REFL LONG H TYPE W... |
| AMB340205 | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | SENSOR REFL LONG H TYPE W... |
| AMB340213 | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | SENSOR REFL LONG H TYPE W... |
| AMB315915 | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | SENSOR REFL LONG V-TYPESe... |
| AMB3402 | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | SENSOR REFL LONG H TYPE W... |
| AMB30-S | Carlo Gavazz... | 6.93 $ | 7 | BRACKET STRAIGHT M30 GS |
| AMB340210 | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | SENSOR REFL LONG H TYPE W... |
| AMB340204 | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | SENSOR REFL LONG H TYPE W... |
| AMB345905 | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | SENSOR REFL LONG V TYPE W... |
| AMB3626-M | Wurth Electr... | 27.39 $ | 40 | WIRELESS M-BUS MODUL 169M... |
| AMB3452 | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | SENSOR REFL LONG V TYPE W... |
| AMB340910 | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | SENSOR REFL LONG H TYPE W... |
| AMB3626 | Wurth Electr... | 27.39 $ | 36 | LOW POWER RADIO MODUL 169... |
| AMB315914 | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | AMB MOTION SENSOR(V TYPE/... |
| AMB340206 | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | SENSOR REFL LONG H TYPE W... |
| AMB3159 | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | AMB MOTION SENSOR (V TYPE... |
| AMB345914 | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | SENSOR REFL LONG V TYPE W... |
| AMB340909 | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | SENSOR REFL LONG H TYPE W... |
| AMB30-A | Carlo Gavazz... | 6.93 $ | 8 | BRACKET ANGLED M30 GS |
| AMB340914 | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | SENSOR REFL LONG H TYPE W... |
SENSOR MOTION PIR LONG DIST 1UASensor Mo...
SENSOR MOTION PIR SLIGHT MOTIONSensor Mo...
SENSOR MOTION PIR STD BLK LENS SSensor M...
SENSOR MOTION DIG STD 5V BK PCBSensor Mo...
IC POWER SIP3IC POWER SIP3
AMB MOTION SENSOR(V TYPE/5VDC/14Sensor A...
AMB310908 Datasheet/PDF