| Allicdata Part #: | AP2192ASG-13DITR-ND |
| Manufacturer Part#: |
AP2192ASG-13 |
| Price: | $ 0.25 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Short Description: | IC PWR SWITCH 2CH USB 1.5A 8SOIC |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | AP2192ASG-13 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 0.25000 |
| 10 +: | $ 0.24250 |
| 100 +: | $ 0.23750 |
| 1000 +: | $ 0.23250 |
| 10000 +: | $ 0.22500 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | Not Required |
| Base Part Number: | AP2192A |
| Supplier Device Package: | 8-SOP |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Fault Protection: | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Reverse Current, UVLO |
| Features: | Load Discharge, Status Flag |
| Input Type: | Non-Inverting |
| Rds On (Typ): | 90 mOhm |
| Current - Output (Max): | 1.5A |
| Series: | -- |
| Voltage - Load: | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Interface: | On/Off |
| Output Type: | P-Channel |
| Output Configuration: | High Side |
| Ratio - Input:Output: | 1:2 |
| Number of Outputs: | 2 |
| Switch Type: | USB Switch |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The AP2192ASG-13 is a power distribution switch and load driver designed to provide a high current, low voltage power solution in a wide range of applications. It is a highly-efficient, DC-DC converter with a wide input voltage range from 6V to 75V, allowing the device to be used in a variety of power distribution applications. The device features adjustable over-current and thermal protection, soft start, and diode emulation, making it ideal for powering industrial and automotive applications. Additionally, the AP2192ASG-13 provides a wide output voltage range for further flexibility in power distribution.
The AP2192ASG-13 is a highly efficient and stable power converter with excellent overload and short circuit protection. It features adjustable output voltage, allowing users to select the appropriate voltage for their application. The device also features virtually unlimited startup and stopping times, allowing the user to make sure that the device is started up and shut off at the exact required times. The AP2192ASG-13 also offers over-current and thermal protection, making it ideal for powering high-current applications.
The AP2192ASG-13 is designed to provide reliable, safe, and cost-effective power distribution control. It offers a wide variety of features, including adjustable output voltage, adjustable over-current and thermal protection, soft start and stop, diode emulation, and wide input voltage range. It is also designed to operate at temperatures of up to 125°C, making it suitable for use in a variety of applications. Additionally, it includes a wide variety of safety features, including output voltage protection, current limiting, and over-voltage protection, making it ideal for use in industrial and automotive power distribution applications.
The AP2192ASG-13 is a highly efficient, low voltage, DC-DC converter designed to provide reliable power distribution control in a wide range of applications. The device is equipped with a wide range of features, including adjustable output voltage, adjustable over-current and thermal protection, soft start and stop, diode emulation, and wide input voltage range. Additionally, it includes numerous safety features, making it suitable for industrial and automotive power distribution applications. With its wide range of features, the AP2192ASG-13 is designed to provide powerful and reliable power distribution control in a variety of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| AP2192MPG-13 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC PWR SWITCH 2CH USB 1.5... |
| AP2152ASG-13 | Diodes Incor... | -- | 2500 | IC PWR SW USB 2CH 0.5A 8-... |
| AP2141DMPG-13 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC POWER DIST USB 8MSOP |
| AP2192AMPG-13 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC PWR SWITCH 2CH USB 1.5... |
| AP2171AS-13 | Diodes Incor... | 0.15 $ | 1000 | USB POWER SWITCH 8-SO |
| AP2112R5-1.2TRG1 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1.2V 600MA ... |
| AP2138R-1.8TRG1 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 250MA ... |
| AP2125KC-1.8TRE1 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 300MA ... |
| AP2127K-ADJTRG1 | Diodes Incor... | -- | 35000 | IC REG LIN POS ADJ 300MA ... |
| AP2111MPG-13 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC USB SWITCH 2.45A CURR ... |
| AP2181WG-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC PWR SW USB 1CH 1.5A HI... |
| AP2142SG-13 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC PWR SW USB 2CH 0.5A 8-... |
| AP2192ASG-13 | Diodes Incor... | 0.25 $ | 1000 | IC PWR SWITCH 2CH USB 1.5... |
| AP2114DA-1.2TRG1 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1.2V 1A TO2... |
| AP2125KC-2.5TRG1 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2.5V 300MA ... |
| AP2145SG-13 | Diodes Incor... | -- | 2500 | IC SINGLE USB SWITCH 800M... |
| AP2120N-1.3TRG1 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1.3V 150MA ... |
| AP2125AN-1.8TRG1 | Diodes Incor... | 0.06 $ | 1000 | IC REG LINEAR SOT23-3Line... |
| AP2191AFM-7 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | USB POWER SWITCH U-DFN201... |
| AP2181AFM-7 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC USB PWR SWITCH U-DFN20... |
| AP2120N-1.5TRG1 | Diodes Incor... | 0.05 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 150MA ... |
| AP2138N-1.2TRG1 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.2V 250MA ... |
| AP2132UMP-1.8TRG1 | Diodes Incor... | 0.13 $ | 1000 | IC REG LINEAR POS ADJ 2A ... |
| AP2121N-3.0TRG1 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 3V 200MA SO... |
| AP2121AK-1.5TRG1 | Diodes Incor... | 0.06 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 200MA ... |
| AP2111H-1.2TRG1 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1.2V 600MA ... |
| AP2114S-1.2TRG1 | Diodes Incor... | 0.29 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.2V 1A TO2... |
| AP2171SG-13 | Diodes Incor... | -- | 2500 | IC PWR SW USB 1CH 1A 8-SO... |
| AP2166SG-13 | Diodes Incor... | -- | 2500 | IC USB PWR SWITCH 1A DUAL... |
| AP2191DM8G-13 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC PWR SW USB 8MSOP |
| AP2182ASG-13 | Diodes Incor... | -- | 5000 | IC PWR SW USB 2CH 1.5A 8-... |
| AP2122AK-3.3TRG1 | Diodes Incor... | 0.07 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 150MA ... |
| AP2112M-2.6TRG1 | Diodes Incor... | 0.1 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2.6V 600MA ... |
| AP2127N3-1.5TRG1 | Diodes Incor... | 0.06 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 300MA ... |
| AP2176MPG-13 | Diodes Incor... | 0.4 $ | 1000 | IC USB PWR SWITCH 1A DUAL... |
| AP2125AK-4.15TRG1 | Diodes Incor... | 0.06 $ | 1000 | IC REG LINEAR SOT23-5Line... |
| AP2122AK-2.5TRE1 | Diodes Incor... | 0.07 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2.5V 150MA ... |
| AP2171AFM-7 | Diodes Incor... | 0.16 $ | 1000 | USB POWER SWITCH U-DFN201... |
| AP2128K-3.0TRG1 | Diodes Incor... | 0.06 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3V 300MA SO... |
| AP2151DSG-13 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC PWR SW USB 8-SO |
EXPRESS CARD PWR SWITCH
PSC LOAD SWITCH V-DFN3030-10
IC DARL DRIVER ARRAY 4CH
IC USB POWER SWITCH 8MSOP
IC SW IPS 1CH HIGH SIDE D2PAK-5
IC SW IPS 1CH HIGH SIDE 8SOIC
AP2192ASG-13 Datasheet/PDF