| Allicdata Part #: | AP3105DKTR-G1-ND |
| Manufacturer Part#: |
AP3105DKTR-G1 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Short Description: | IC PWM CTLR CURR MODE |
| More Detail: | Converter Offline Flyback Topology 65kHz SOT-23-6 |
| DataSheet: | AP3105DKTR-G1 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 10 V ~ 25 V |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Supplier Device Package: | SOT-23-6 |
| Package / Case: | SOT-23-6 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Control Features: | -- |
| Fault Protection: | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage |
| Frequency - Switching: | 65kHz |
| Duty Cycle: | 75% |
| Series: | -- |
| Voltage - Start Up: | 15.5V |
| Topology: | Flyback |
| Voltage - Breakdown: | -- |
| Internal Switch(s): | No |
| Output Isolation: | Isolated |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
AP3105DKTR-G1 is an intermediate bus power supply chip designed for LED driving applications by Diodes Inc. It has a high integration, wide range input capability, leading-edge device support, and cost effective design. This power supply can be used in LED dimming applications with a wide range of board designs and system configurations.
Application
AP3105DKTR-G1 is suitable for large-scale LED lighting applications such as parking lights, street lights, downlights, accent lighting and linear lighting. In these applications, AP3105DKTR-G1 is used to provide high efficient power supply to the driver ICs and thus contributes to the overall system efficiency. Additionally, it can also be used in various general purpose applications, including AC/DC power adapters, standby power supply and more.
Features
The AP3105DKTR-G1 has several important features which make it ideal for LED lighting applications. These features include:
- Wide input voltage range of 6 to 48V
- Single output voltage of 12V
- Integrated MOSFET switching technology
- Programmable switching frequency up to 1MHz
- Internal carrying protection
- High efficiency up to 87%, allowing for decreased power consumption
Working Principle
The AP3105DKTR-G1 is a synchronous buck converter with an integrated MOSFET switching technology. When the voltage of the input power supply rises above the level of the reference voltage, the N-Channel MOSFET closes and the converter begins to switch. The voltage on the inductor decreases as current forms while energy is stored in the inductor.
When the voltage of the input power supply falls below the level of the reference voltage, the N-Channel MOSFET opens and the converter stops switching and the voltage on the inductor rises. As this happens, the inductor releases the stored energy into the output capacitor, thereby providing a regulated output voltage.
The AP3105DKTR-G1 also includes a programmable switching frequency which allows the user to optimize their design for different critical conditions and power settings. The converter also has an integrated carrying protection feature, which helps protect the circuit from damage in the event of a short circuit.
Conclusion
In conclusion, AP3105DKTR-G1 is an ideal choice for power supply applications in LED lighting and other general-purpose applications. It is capable of providing high efficiency power supply with low cost and wide range of board designs and configurations. With its integrated MOSFET switching technology and programmable switching frequency, it allows the user to optimize their design for different critical conditions and power settings.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| AP3125RKTR-G1 | Diodes Incor... | 0.2 $ | 1000 | IC PWM CTLR CURR MODE SOT... |
| AP3105DKTR-G1 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC PWM CTLR CURR MODEConv... |
| AP3125VKTR-G1 | Diodes Incor... | 0.2 $ | 1000 | IC PWM CTLR CURR MODE SOT... |
| AP3106MTR-G1 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC PWM CTLR CURR MODEConv... |
| AP3108LGSTR-G1 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC SECONDARY SIDE CTRL 9S... |
| AP3154AFG-7 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC LED DRVR RGLTR DIM 30M... |
| AP3105CVKTR-G1 | Diodes Incor... | -- | 3000 | IC PWM CTLR CURR MODEConv... |
| AP3105VKTR-BG1 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC PWM CTLR CURR MODE SOT... |
| AP3125CMKTR-G1 | Diodes Incor... | 0.13 $ | 1000 | IC CONTROLLER ACDC SOT26C... |
| AP3105NAKTR-G1 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC PWM CTLR CURR MODE SOT... |
| AP3105KTR-G1 | Diodes Incor... | -- | 3000 | IC PWM CTLR CURR MODE SOT... |
| AP3105RKTR-G1 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC PWM CTLR CURR MODE SOT... |
| AP3127HKTR-G1 | Diodes Incor... | 0.25 $ | 1000 | IC PWM CTLR CURR MODE SOT... |
| AP3105LKTR-G1 | Diodes Incor... | 0.13 $ | 1000 | IC PWM CTLR CURR MODEConv... |
| AP3107ZMTR-G1 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC PWM CTLR CURR MODEConv... |
| AP3105VKTR-G1 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC PWM CTLR CURR MODE SOT... |
| AP3125EV1 | Diodes Incor... | 36.96 $ | 1000 | AC-DC UNIVERSAL INPUT 12V... |
| AP3171MPTR-G1 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC OFFLINE CONV BUCK 8SOB... |
| AP3105NVKTR-G1 | Diodes Incor... | -- | 3000 | IC PWM CTLR CURR MODE SOT... |
| AP3125AKTR-G1 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC PWM CTLR CURR MODE SOT... |
| AP3125B1KTR-G1 | Diodes Incor... | 0.2 $ | 1000 | IC PWM CTLR CURR MODE SOT... |
| AP3125AEV1 | Diodes Incor... | 31.5 $ | 9 | EVAL BOARD FOR AP3125AAP3... |
| AP31261KTR-G1 | Diodes Incor... | 0.18 $ | 1000 | IC PWM OFFLINE CTLR ACDC ... |
| AP3125HAKTR-G1 | Diodes Incor... | 0.22 $ | 1000 | IC PWM CTLR CURR MODE SOT... |
| AP3152FG-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC LED DRVR RGLTR DIM 30M... |
| AP3156FVG-7 | Diodes Incor... | -- | 6000 | IC LED DRIVER RGLTR 20MA ... |
| AP3125HBKTR-G1 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC PWM CTLR CURR MODE SOT... |
| AP3125LKTR-G1 | Diodes Incor... | 0.2 $ | 1000 | IC PWM CTLR CURR MODE SOT... |
| AP3127KTR-G1 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC PWM CTLR CURR MODE SOT... |
| AP3103AKTR-G1 | Diodes Incor... | -- | 3000 | IC PWM CTLR CURR MOD SOT2... |
| AP3125BKTR-G1 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC PWM CTLR CURR MODE SOT... |
IC FLYBACK SW REG 8DIPConverter Offline ...
IC REG SW QUASI RES TO-3PF-7Converter Of...
IC OFFLINE SWIT UVLO 8SOICConverter Offl...
IC REG CTRLR FLYBK ISO CM 16SOICConverte...
IC REG CTRLR PWM VM 16-DIPConverter Offl...
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-SOICConverter...
AP3105DKTR-G1 Datasheet/PDF