AWR-2R5SRB122MF25S Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
565-3235-2-ND
Manufacturer Part#:
AWR-2R5SRB122MF25S
Product Category:
Capacitors
Manufacturer: United Chemi-Con
Short Description: CAP ALUM POLY 1200UF 2.5V SMD
More Detail: 1200µF 2.5V Aluminum Polymer Capacitor Nonstandard...
DataSheet: AWR-2R5SRB122MF25S datasheetAWR-2R5SRB122MF25S Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 105°C
Package / Case: Nonstandard SMD
Mounting Type: Surface Mount
Surface Mount Land Size: 0.657" L x 0.476" W (16.70mm x 12.10mm)
Height - Seated (Max): 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension: 0.658" L x 0.477" W (16.70mm x 12.10mm)
Lead Spacing: --
Applications: General Purpose
Ratings: --
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Series: Proadlizer® WR
ESR (Equivalent Series Resistance): 2 mOhm
Voltage - Rated: 2.5V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 1200µF