| Allicdata Part #: | BLC2041-WB-ND |
| Manufacturer Part#: |
BLC2041-WB |
| Price: | $ 60.91 |
| Product Category: | Optoelectronics |
| Manufacturer: | Matrix Orbital |
| Short Description: | LCD DISPLAY, BRACKET, CABLE |
| More Detail: | Character LCD Display Module LCD - Monochrome I... |
| DataSheet: | BLC2041-WB Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 55.37700 |
| Outline L x W x H: | 98.00mm x 60.00mm x 28.98mm |
| Background Color: | Blue |
| Text Color: | White |
| Operating Temperature: | -- |
| Interface: | I²C, RS-232, TTL |
| Dot Size: | -- |
| Voltage - Supply: | 9 V ~ 15 V |
| Backlight: | -- |
| Viewing Area: | 76.00mm L x 25.20mm W |
| Series: | -- |
| Character Size: | 4.75mm H x 2.95mm W |
| Display Mode: | -- |
| Display Type: | LCD - Monochrome |
| Character Format: | -- |
| Display Format: | 20 x 4 |
| Number of Characters: | 80 |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
.In the world of display modules, one of the most popular and reliable devices used in both industrial and consumer environments is the BLC2041-WB. This device is a popular choice for applications that need a wide range of numerical and character display capabilities, a high contrast ratio and a compact design.
The BLC2041-WB is a type of LCD or liquid crystal display. Standard LCD displays are monochrome, but the BLC2041-WB comes with a wide variety of optionsfor color, depending on the application. The kind of LCD used in the BLC2041-WB is called Passive Matrix (PM) because this type of display is driven by a waveform that changes the voltage applied to each pixel to create a desired display. This waveform also serves to refresh portions of the screen every few milliseconds, giving LCDs excellent visual settings.
The device also allows for a wide range of character and numeric display options. Standard character sizes range from 16 x 16 to 20 x 20 pixels. The number of characters and their alignment on the display can be configured using the easy-to-use on-chip programming capabilities. In addition, the device offers many languages, allowing for multi-language operation. This makes the BLC2041-WB a great choice for applications that need a wide range of display capabilities.
The device also features a high contrast ratio and a compact design. This allows for a crisp and clear display that can be incorporated into a wide range of applications. This display also has an excellent response time, which helps reduce ghosting, making the display more readable. In addition, the device is designed to be low-maintenance, as it needs no special cleaning or adjustment in order to keep it running smoothly.
The BLC2041-WB is an excellent choice for applications that need reliable numerical and character display functionality. With its passive matrix LCD display, wide range of character and numeric options, high contrast ratio and low-maintenance design, this device is sure to make any application perform at its best.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| BLC2041-USB-GW | Matrix Orbit... | 71.35 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC2041-AL | Matrix Orbit... | 60.91 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC2021-AL-USB-WB | Matrix Orbit... | 59.91 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC2041-BL-USB-GW | Matrix Orbit... | 71.35 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC2041-AL-GW | Matrix Orbit... | 60.91 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC2021-BL-USB-FG | Matrix Orbit... | 59.91 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC2021-BK-USB-WB | Matrix Orbit... | 59.91 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC2041-BK-USB-R | Matrix Orbit... | 71.35 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC2021-AL-FG | Matrix Orbit... | 52.95 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC2041-BL-USB-WB | Matrix Orbit... | 71.35 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC2041-GW | Matrix Orbit... | 60.91 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC2041-BK-USB-IY | Matrix Orbit... | 71.35 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC2425M9LS250Z | Ampleon USA ... | 46.8 $ | 142 | RF FET LDMOS 65V 18.5DB S... |
| BLC2021-AL-USB | Matrix Orbit... | 59.91 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC2041-AL-USB | Matrix Orbit... | 71.35 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC2021-BL-FB | Matrix Orbit... | 52.95 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC2021-BK-USB | Matrix Orbit... | 59.91 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC2021-AL-GW | Matrix Orbit... | 52.95 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC2021-BK-USB-FG | Matrix Orbit... | 59.91 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC2021-BK-USB-GW | Matrix Orbit... | 59.91 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC2021-BK-USB-FA | Matrix Orbit... | 59.91 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC2021-AL-IY | Matrix Orbit... | 52.95 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC2041-WB | Matrix Orbit... | 60.91 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC2021-BK-WB | Matrix Orbit... | 52.95 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC2021-BL-IY | Matrix Orbit... | 52.95 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC2021-BK-R | Matrix Orbit... | 52.95 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC2021-BL-USB | Matrix Orbit... | 59.91 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC2041-USB | Matrix Orbit... | 71.35 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC2041-AL-USB-IY | Matrix Orbit... | 71.35 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC2021-BL-WB | Matrix Orbit... | 52.95 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC2041-AL-WB | Matrix Orbit... | 60.91 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC2041-AL-IY | Matrix Orbit... | 60.91 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC2041-BK-IY | Matrix Orbit... | 60.91 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC200J701B4B | Cornell Dubi... | 5.53 $ | 26 | CAP FILM 20UF 5% 700VDC R... |
| BLC2021-BL-FG | Matrix Orbit... | 52.95 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC2041-BK-USB-WB | Matrix Orbit... | 71.35 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC2021-BK-USB-R | Matrix Orbit... | 59.91 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC200J901B4D | Cornell Dubi... | 5.29 $ | 168 | CAP FILM 20UF 5% 900VDC R... |
| BLC2021-BL | Matrix Orbit... | 52.95 $ | 1000 | LCD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BLC2425M8LS300PY | Ampleon USA ... | 49.06 $ | 1000 | RF FET LDMOS 65V 17DB SOT... |
LCD DISPLAY 20X4 I2C/RS232/TTLCharacter ...
LCD DISPLAY 20X4 I2C/RS232/TTLCharacter ...
LCD DISPLAY 20X4 I2C/RS232/TTLCharacter ...
LCD DISPLAY 20X4 I2C/RS232/TTLCharacter ...
LCD DISPLAY 20X4 YELLOW/GRN USBCharacter...
LCD DISPLAY 20X4 YELLOW/GRN USBCharacter...
BLC2041-WB Datasheet/PDF