| Allicdata Part #: | BVK202A-S-ND |
| Manufacturer Part#: |
BVK202A-S |
| Price: | $ 77.24 |
| Product Category: | Optoelectronics |
| Manufacturer: | Matrix Orbital |
| Short Description: | VFD DISPLAY, BRACKET, CABLE |
| More Detail: | Vacuum Fluorescent Display (VFD) 20 x 2 Character ... |
| DataSheet: | BVK202A-S Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 70.21350 |
Specifications
| Series: | -- |
| Part Status: | Active |
| Outline L x W x H: | 116.00mm x 37.00mm x 28.38mm |
| Viewing Area: | 96.00mm L x 24.00mm W |
| Display Format: | 20 x 2 |
| Display Type: | Character |
| Format: | -- |
| Voltage - Supply: | 9 V ~ 15 V |
| Character Size: | 2.40mm L x 4.70mm W |
| Number of Dots: | -- |
| Interface: | I²C, Serial |
| Operating Temperature: | -- |
Related Products
Search Part number : "BVK2" Included word is 3
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| BVK202A-S | Matrix Orbit... | 77.24 $ | 1000 | VFD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BVK202A | Matrix Orbit... | 77.24 $ | 1000 | VFD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
| BVK202A-BK | Matrix Orbit... | 77.24 $ | 1000 | VFD DISPLAY, BRACKET, CAB... |
Latest Products
VK202-25-VPT
VFD ALPHA/NUM DISPLAY 20X2Vacuum Fluores...
VK162-12-VPT
VFD ALPHA/NUM DISPLAY 16X2Vacuum Fluores...
VK204-25-V
VFD ALPHA/NUM DISPL 20X4 SERVacuum Fluor...
VK162-12-V
VFD ALPHA/NUM DISPL 16X2 SERVacuum Fluor...
SCK128X8T-N023
STAR BRIGHT VFD DISPLAY GREENVacuum Fluo...
SCK128X8T-N026
STAR BRIGHT VFD DISPLAY BLUEVacuum Fluor...
BVK202A-S Datasheet/PDF