| Allicdata Part #: | 976-1096-ND |
| Manufacturer Part#: |
BXRA-27G1200-B-00 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Optoelectronics |
| Manufacturer: | Bridgelux |
| Short Description: | LED ES RECT ARRAY WHITE 1130 LM |
| More Detail: | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board ... |
| DataSheet: | BXRA-27G1200-B-00 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
| Current - Test: | 500mA |
| Lens Type: | Domed |
| Light Emitting Surface (LES): | -- |
| Height: | 3.00mm |
| Size / Dimension: | 22.80mm L x 25.80mm W |
| Features: | -- |
| Viewing Angle: | 120° |
| CRI (Color Rendering Index): | 90 |
| Current - Max: | 750mA |
| Lumens/Watt @ Current - Test: | 80 lm/W |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 29.6V |
| Temperature - Test: | 25°C |
| Series: | ES |
| Flux @ Current/Temperature - Test: | 1190 lm (Typ) |
| Configuration: | Rectangle |
| Wavelength: | -- |
| CCT (K): | 2700K |
| Color: | White, Warm |
| Type: | Chip On Board (COB) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Obsolete |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | -- |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The BXRA-27G1200-B-00 is a high-power LED COB (Chip on Board) light source module. It is perfect for applications that require a high lumen output. The module produces up to a staggering 1700 lumen and is designed for operation from a single 12V DC power supply. It is an ideal choice for object and background illumination in general lighting applications.
The BXRA-27G1200-B-00 features an integrated reflector which helps to disperse the light over a wide area and eliminates the need for external optics. The COB is also built with a highly efficient thermal management system that allows it to operate reliably over a long period of time without emitting excessive heat or failing. The module is available in multiple wattages, ranging from 24W to recommended 27w and consumes significantly less energy than traditional lighting fixtures.
The BXRA-27G1200-B-00 is perfect for lighting up stores, museums, and educational facilities, as well as for commercial advertising applications. With its high-quality components, efficient low-voltage operation, and long-term stability, this module is the perfect choice for a variety of applications.
The working principle of the BXRA-27G1200-B-00 module involves the use of an LED array encased in an integrated reflector. As power is passed through the module, each individual LED is lit up to produce a bright light. The module’s integrated reflector is designed to disperse the light evenly over a wide area. For added protection, the module also features an advanced thermal management system that prevents it from overheating and helps preserve its long-term stability.
In conclusion, the BXRA-27G1200-B-00 module is a highly efficient and long-lasting LED COB (Chip on Board) light source. It’s perfect for general lighting applications, such as store lighting and advertising, and features an integrated reflector which helps to disperse the light evenly over a wide area. The module is also equipped with an advanced thermal management system that prevents excessive heat buildup and helps extend the module’s life.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| BXRA-C5000-00E0C | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED ARRAY COOL WHITE 5600... |
| BXRA-27E7000-J-00 | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED RS ARRAY WHITE 7050 L... |
| BXRA-27G0740-A-03 | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED ARRAY 690LM WARM WHTL... |
| BXRA-27E0800-B-00 | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED ES RECT ARRAY WHITE 9... |
| BXRA-W5700-00Q0E | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED ARRAY WARM WHITE 6300... |
| BXRA-40E7500-J-03 | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED RS ARRAY WHITE 8900 L... |
| BXRA-40E0810-A-03 | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED COB ES STAR NEU WHT S... |
| BXRA-40E0810-A-00 | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED COB ES STAR NEU WHT S... |
| BXRA-W3500-00S0E | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED ARRAY WARM WHITE 3700... |
| BXRA-30G7000-J-00 | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED RS ARRAY WHITE 6600 L... |
| BXRA-27E1200-B-03 | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED ARRAY 1330LM WARM WHT... |
| BXRA-W0802-00Q00 | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED ARRAY WARM WHITE 930L... |
| BXRA-27G1200-B-00 | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED ES RECT ARRAY WHITE 1... |
| BXRA-27G0800-B-03 | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED COB ES WARM WHITE REC... |
| BXRA-N0802-00L00 | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED ARRAY NEUTRAL WHITE 1... |
| BXRA-17E4000-H-04 | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED RS 1750K 4000LM 80CRI... |
| BXRA-W0402-00Q00 | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED ARRAY WARM WHITE 460L... |
| BXRA-W3500-00Q0E | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED ARRAY WARM WHITE 4000... |
| BXRA-40E0950-B-03 | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED COB ES NEUTRAL WHT RE... |
| BXRA-27E3500-F-00 | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED ARRAY 3025LM WARM WHT... |
| BXRA-C2000-00000 | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED ARRAY COOL WHITE 2200... |
| BXRA-35H2000-B-03 | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED ES 3500K 2000LM 97CRI... |
| BXRA-40E0950-B-00 | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED ES RECT ARRAY WHITE 1... |
| BXRA-35E2000-B-00 | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED ES RECT ARRAY WHITE 2... |
| BXRA-35E2000-B-03 | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED ARRAY 2530LM WARM WHT... |
| BXRA-W1800-00S0G | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED ES ARRAY WHITE 1665LM... |
| BXRA-30G1200-B-00 | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED ES RECT ARRAY WHITE 1... |
| BXRA-35H0740-A-03 | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED ES STAR 3500K 740LM 9... |
| BXRA-W1202-00Q00 | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED ARRAY WARM WHITE 1320... |
| BXRA-C0360-00E00 | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED ARRAY COOL WHITE 400L... |
| BXRA-30E0740-A-00 | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED COB ES STAR WARM WHT ... |
| BXRA-56C1000-A-00 | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED COB ES STAR COOL WHT ... |
| BXRA-N1203-00L00 | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED ARRAY NEUTRAL WHITE 1... |
| BXRA-C0603-00E00 | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED ARRAY COOL WHITE 620L... |
| BXRA-30G0740-A-03 | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED COB ES STAR WARM WHT ... |
| BXRA-27E0540-A-03 | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED COB ES STAR WARM WHT ... |
| BXRA-27G4000-H-03 | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED ARRAY 3950LM WARM WHT... |
| BXRA-W1200-00000 | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED ARRAY WARM WHITE 1320... |
| BXRA-56C4500-F-00 | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED ARRAY 4025LM COOL WHT... |
| BXRA-25E4000-H-00 | Bridgelux | 0.0 $ | 1000 | LED RS 2500K 3600LM 80CRI... |
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP WHITELED Light...
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP GREENLED Light...
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP BLUELED Lighti...
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP YELLOWLED Ligh...
FLEXIBLE LED STRIP WHITELED Lighting COB...
FLEXIBLE LED STRIP GREENLED Lighting COB...
BXRA-27G1200-B-00 Datasheet/PDF