| Allicdata Part #: | CD214B-B160LF-ND |
| Manufacturer Part#: |
CD214B-B160LF |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Short Description: | DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO214AA |
| More Detail: | Diode Schottky 60V 1A Surface Mount DO-214AA (SMB) |
| DataSheet: | CD214B-B160LF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 60V |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 700mV @ 1A |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 500µA @ 60V |
| Capacitance @ Vr, F: | 110pF @ 4V, 1MHz |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-214AA, SMB |
| Supplier Device Package: | DO-214AA (SMB) |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
A diode is defined as a semiconductor device, which allows current flow in one direction while blocking current flow in the opposite direction. The most commonly used diode is called an LED, which stands for light emitting diode. It consists of a semiconductor material with two different terminals. The anode is the positive terminal of the LED, while the other terminal is the cathode, which is the negative terminal. The LED light is generated by the electrons flowing through the diode, creating a voltage difference between the two sides.
CD214B-B160LF is a single rectifier from the diodes family. It’s a general purpose, fast switching rectifier, which has a low forward voltage drop. It is designed for applications such as power supplies, LED lighting and suppressing electrical noise. This diode offers wide operating temperature range and low power losses, making it an ideal choice for power supply applications.
The working principle of a diode is quite simple. When the anode of a diode receives a positive voltage, current flows through the diode, while a negative voltage blocks current flow. In order to begin the flow of current, the voltage applied to the anode must be greater than that applied to the cathode. Once the voltage exceeds the “breakover” threshold, current begins to flow through the diode and the diode becomes forward biased. If the reverse voltage is applied, current cannot flow and therefore the diode will remain in a reverse-biased state. The reverse breakover voltage of a diode is usually higher than its forward breakover voltage.
CD214B-B160LF is suitable for general purpose rectification applications, such as power supplies and LED lighting. The low forward voltage drop of this diode makes it a great choice for applications where power losses are an important factor. This diode also features wide operating temperature range and low reverse leakage current, making it a reliable choice for power supplies and lighting applications. Furthermore, it has a high surge capability, which makes it suitable for short circuit protection and voltage suppression applications.
In conclusion, CD214B-B160LF is a single rectifier from the diodes family. It has a low forward voltage drop, wide operating temperature range and low power losses, making it a great choice for applications such as power supplies, LED lighting and suppressing electrical noise. Its working principle is simple; when the anode receives a positive voltage it allows current to flow, while a negative voltage blocks current flow and keeps the diode in a reverse-biased state. This makes it an ideal choice for power supplies and LED lighting.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| CD214A-T16ALF | Bourns Inc. | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 16V 26V SMA |
| CD214A-T43ALF | Bourns Inc. | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 43V 69.4V SMA |
| CD214L-T36ALF | Bourns Inc. | 0.43 $ | 1000 | TVS DIODE 36V 58.1V SMC |
| CD214C-T7.0ALF | Bourns Inc. | 0.19 $ | 1000 | TVS DIODE 7V 12V SMC |
| CD214C-T8.5ALF | Bourns Inc. | 0.19 $ | 1000 | TVS DIODE 8.5V 14.4V SMC |
| CD214L-T8.5ALF | Bourns Inc. | 0.43 $ | 1000 | TVS DIODE 8.5V 14.4V SMC |
| CD214A-R1800 | Bourns Inc. | -- | 1000 | DIODE GEN PURP 800V 1A SM... |
| CD214B-R3400 | Bourns Inc. | 0.06 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 400V 3A SM... |
| CD214B-B250LF | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 50V 2A DO2... |
| CD214B-F3400 | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 400V 3A SM... |
| CD214A-T8.5ALF | Bourns Inc. | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 8.5V 14.4V SMA |
| CD214B-T26CALF | Bourns Inc. | 0.1 $ | 1000 | TVS DIODE 26V 42.1V SMB |
| CD214B-T18ALF | Bourns Inc. | 0.09 $ | 1000 | TVS DIODE 18V 29.2V SMB |
| CD214C-T26CALF | Bourns Inc. | 0.2 $ | 1000 | TVS DIODE 26V 42.1V SMC |
| CD214C-T8.0CALF | Bourns Inc. | 0.2 $ | 1000 | TVS DIODE 8V 13.6V SMC |
| CD214B-R2800 | Bourns Inc. | 0.07 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 800V 2A SM... |
| CD214B-B220R | Bourns Inc. | 0.09 $ | 1000 | DIO SBD VRRM 20V 2A SMBDi... |
| CD214B-FS2G | Bourns Inc. | 0.1 $ | 1000 | DIO RECT VRRM 400V 2A SMB... |
| CD214B-T70ALF | Bourns Inc. | 0.09 $ | 1000 | TVS DIODE 70V 113V SMB |
| CD214C-T60ALF | Bourns Inc. | 0.19 $ | 1000 | TVS DIODE 60V 96.8V SMC |
| CD214C-T51ALF | Bourns Inc. | 0.19 $ | 1000 | TVS DIODE 51V 82.4V SMC |
| CD214L-T130CALF | Bourns Inc. | 0.48 $ | 1000 | TVS DIODE 130V 209V SMC |
| CD214L-T26CALF | Bourns Inc. | 0.48 $ | 1000 | TVS DIODE 26V 42.1V SMC |
| CD214L-T8.0CALF | Bourns Inc. | 0.48 $ | 1000 | TVS DIODE 8V 13.6V SMC |
| CD214A-B120LLF | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 20V 1A SMA... |
| CD214A-T170ALF | Bourns Inc. | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 170V 275V SMA |
| CD214A-T26CALF | Bourns Inc. | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 26V 42.1V SMA |
| CD214B-T45CALF | Bourns Inc. | 0.1 $ | 1000 | TVS DIODE 45V 72.7V SMB |
| CD214L-T14ALF | Bourns Inc. | 0.43 $ | 1000 | TVS DIODE 14V 23.2V SMC |
| CD214A-F1200 | Bourns Inc. | 0.06 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 200V 1A DO... |
| CD214L-T7.5ALF | Bourns Inc. | 0.43 $ | 1000 | TVS DIODE 7.5V 12.9V SMC |
| CD214L-T9.0CALF | Bourns Inc. | 0.48 $ | 1000 | TVS DIODE 9V 15.4V SMC |
| CD214B-F3200 | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | DIODE GEN PURP 200V 3A SM... |
| CD214C-T54ALF | Bourns Inc. | 0.19 $ | 1000 | TVS DIODE 54V 87.1V SMC |
| CD214C-B340R | Bourns Inc. | 0.15 $ | 1000 | DIO SBD VRRM 40V 3A SMCDi... |
| CD214B-T54CALF | Bourns Inc. | 0.1 $ | 1000 | TVS DIODE 54V 87.1V SMB |
| CD214C-T70ALF | Bourns Inc. | 0.19 $ | 1000 | TVS DIODE 70V 113V SMC |
| CD214A-T12ALF | Bourns Inc. | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 12V 19.9V SMA |
| CD214A-T48CALF | Bourns Inc. | 0.08 $ | 1000 | TVS DIODE 48V 77.4V SMA |
| CD214L-T6.0ALF | Bourns Inc. | 0.43 $ | 1000 | TVS DIODE 6V 10.3V SMC |
Diodes - General Purpose, Power, Switchi...
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SC76Diode Schot...
DIODE GEN PURPOSE DO-204ALDiode
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41Diode Standar...
DIODE SCHOTTKY 20V 1A DIE 1=400Diode Sch...
DIODE GEN PURP 400V 500MA D5ADiode Stand...
CD214B-B160LF Datasheet/PDF