| Allicdata Part #: | CDS10FD111JO3-ND |
| Manufacturer Part#: |
CDS10FD111JO3 |
| Price: | $ 0.91 |
| Product Category: | Capacitors |
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Short Description: | CAP MICA 110PF 5% 500V RADIAL |
| More Detail: | 110pF Mica Capacitor 500V Radial |
| DataSheet: | CDS10FD111JO3 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 200 +: | $ 0.82215 |
Specifications
| Series: | CDS10 |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Capacitance: | 110pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.141" (3.60mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.320" L x 0.130" W (8.10mm x 3.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.260" (6.60mm) |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Mica and PTFE capacitors are among the most widely used types of electronic components found in various commercial and industrial applications. The CDS10FD111JO3 is a high-temperature, low-voltage, ceramic dielectric capacitor, and it is rated to operate at temperatures up to 150°C and works at voltages that spans from 1Vdc to 25Vdc. This broad range of values makes it well suited for power circuits in a number of energy-related components, such as motors, transformers, generators, and lighting components.
The CDS10FD111JO3 has a unique feature that differentiates it from other capacitors in its class. It uses two layers of mica and PTFE dielectric material as its main components. This combination results in a capacitor with excellent electrical performance even in high temperatures and extreme voltage conditions. The CDS10FD111JO3 has an extremely low equivalent series resistance (ESR) which enhances the operation even more, making it widely used in power circuits and other high-performance applications.
The CDS10FD111JO3 is constructed in a radial structure, which means that the center of the capacitor is isolated from either end. This gives it an incredibly high working speed, making it suitable for quick operations. Additionally, the use of mica and PTFE gives the capacitor a high thermal resistance rating, which means that it won’t be affected by changes in the operating temperature. This makes the capacitor an ideal choice for use in environments where the temperature is constantly changing.
In terms of inner workings, the CDS10FD111JO3 uses two capacitors in series. The two capacitors are connected in parallel, each one connecting the positive and negative terminals of the capacitor in turn. This results in a double capacitance effect, which increases the capacitance of the component. Additionally, the double capacitor effect also ensures that the CDS10FD111JO3 has improved immunity to power supply fluctuations, allowing it to maintain a high level of accuracy even when the voltage of power supplies changes.
The combination of mica and PTFE materials makes the CDS10FD111JO3 an ideal choice for power circuits and other applications where performance and reliability are essential. The high temperature rating ensures that the capacitor can work in even the most extreme conditions. The low ESR also improves the overall performance of the capacitor and makes it well suited for high-performance, energy-related applications. The combination of mica and PTFE also ensures that the capacitor is well insulated, which is essential when dealing with electrical components.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "CDS1" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| CDS15ED620GO3 | Cornell Dubi... | 0.66 $ | 1000 | MICA62pF Mica Capacitor 5... |
| CDS15FD201GO3 | Cornell Dubi... | 0.89 $ | 1000 | MICA200pF Mica Capacitor ... |
| CDS10FD111JO3F | Cornell Dubi... | 0.95 $ | 1000 | CAP MICA 110PF 5% 500V RA... |
| CDS10CD180JO3 | Cornell Dubi... | 0.99 $ | 1000 | CAP MICA 18PF 5% 500V RAD... |
| CDS15FD181FO3 | Cornell Dubi... | 1.01 $ | 1000 | MICA180pF Mica Capacitor ... |
| CDS15FD251FO3 | Cornell Dubi... | 1.13 $ | 1000 | MICA250pF Mica Capacitor ... |
| CDS1190RGBSIP | Dialight | 0.0 $ | 1000 | CDS1190 RGB SPOT OPTIC IP... |
| CDS15CD150JO3 | Cornell Dubi... | 0.47 $ | 1000 | CAP MICA 15PF 5% 500V RAD... |
| CDS15FD910GO3 | Cornell Dubi... | 0.66 $ | 1000 | MICA91pF Mica Capacitor 5... |
| CDS10FD111JO3 | Cornell Dubi... | 0.91 $ | 1000 | CAP MICA 110PF 5% 500V RA... |
| CDS19FD471JO3 | Cornell Dubi... | 0.91 $ | 1000 | CAP MICA 470PF 5% 500V RA... |
| CDS19FD391GO3 | Cornell Dubi... | 0.97 $ | 1000 | MICA390pF Mica Capacitor ... |
| CDS19FD102JO3 | Cornell Dubi... | 1.05 $ | 1000 | CAP MICA 1000PF 5% 500V R... |
| CDS10FD201JO3 | Cornell Dubi... | 1.15 $ | 1000 | CAP MICA 200PF 5% 500V RA... |
| CDS19FD362JO3 | Cornell Dubi... | 2.59 $ | 1000 | CAP MICA 3600PF 5% 500V R... |
| CDS15FD101JO3 | Cornell Dubi... | 0.52 $ | 1000 | CAP MICA 100PF 5% 500V RA... |
| CDS15FD181GO3 | Cornell Dubi... | 0.89 $ | 1000 | MICA180pF Mica Capacitor ... |
| CDS15FD111JO3 | Cornell Dubi... | 0.52 $ | 1000 | CAP MICA 110PF 5% 500V RA... |
| CDS19FD561GO3 | Cornell Dubi... | 0.95 $ | 1000 | MICA560pF Mica Capacitor ... |
| CDS19FD152GO3 | Cornell Dubi... | 1.31 $ | 1000 | MICA1500pF Mica Capacitor... |
| CDS19FD252GO3 | Cornell Dubi... | 2.02 $ | 1000 | MICA2500pF Mica Capacitor... |
| CDS10FC271FO3 | Cornell Dubi... | 2.02 $ | 1000 | MICA270pF Mica Capacitor ... |
| CDS100N | 9.0 $ | 1000 | 3/4" DRIVE,1-7/16" SOCKET... | |
| CDS15FD131FO3 | Cornell Dubi... | 0.95 $ | 1000 | MICA130pF Mica Capacitor ... |
| CDS19FD331FO3 | Cornell Dubi... | 1.1 $ | 1000 | MICA330pF Mica Capacitor ... |
| CDS10ED680FO3 | Cornell Dubi... | 1.31 $ | 1000 | MICA68pF Mica Capacitor 5... |
| CDS15FA911FO3 | Cornell Dubi... | 2.0 $ | 1000 | MICA910pF Mica Capacitor ... |
| CDS10CD070CO3 | Cornell Dubi... | 0.66 $ | 1000 | MICA7pF Mica Capacitor 50... |
| CDS15FD111GO3 | Cornell Dubi... | 0.68 $ | 1000 | MICA110pF Mica Capacitor ... |
| CDS10ED200JO3F | Cornell Dubi... | 0.79 $ | 1000 | CAP MICA 20PF 5% 500V RAD... |
| CDS15FC821JO3 | Cornell Dubi... | 1.44 $ | 1000 | CAP MICA 820PF 5% 300V RA... |
| CDS19FD432JO3F | Cornell Dubi... | 3.1 $ | 1000 | CAP MICA 4300PF 5% 500V R... |
| CDS17N | 1.25 $ | 1000 | SOCKET,1/4" DRIVE,10MM,6P... | |
| CDS15CD070DO3 | Cornell Dubi... | 0.49 $ | 1000 | CAP MICA 7PF 0.5PF 500V R... |
| CDS15ED820GO3 | Cornell Dubi... | 0.66 $ | 1000 | MICA82pF Mica Capacitor 5... |
| CDS10FD910JO3 | Cornell Dubi... | 0.91 $ | 1000 | CAP MICA 91PF 5% 500V RAD... |
| CDS15FD271GO3 | Cornell Dubi... | 1.0 $ | 1000 | MICA270pF Mica Capacitor ... |
| CDS10CD150DO3 | Cornell Dubi... | 1.08 $ | 1000 | MICA15pF Mica Capacitor 5... |
| CDS15FD471FO3 | Cornell Dubi... | 1.53 $ | 1000 | MICA470pF Mica Capacitor ... |
| CDS15FA112GO3 | Cornell Dubi... | 1.88 $ | 1000 | MICA1100pF Mica Capacitor... |
Latest Products
MC18FD221G-F
CAP MICA 220PF 2% 500V 1812220pF Mica Ca...
MCM01-002DD500J-F
CAP MICA 50PF 5% 500V SMD50pF Mica Capac...
CMR07F562FPDR
CMR MICA5600pF Mica Capacitor 500V Radia...
MCHN38FM150J
CAP MICA 15PF 5% 4KV SMD15pF Mica Capaci...
CMR07F113JPDM
CMR MICA0.011F Mica Capacitor 500V Radia...
CMR06F472GPDP
CMR MICA4700pF Mica Capacitor 500V Radia...
CDS10FD111JO3 Datasheet/PDF