| Allicdata Part #: | CMR08F393GPDR-ND |
| Manufacturer Part#: |
CMR08F393GPDR |
| Price: | $ 65.25 |
| Product Category: | Capacitors |
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Short Description: | CMR MICA |
| More Detail: | 0.039µF Mica Capacitor 500V Radial |
| DataSheet: | CMR08F393GPDR Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 2 +: | $ 59.31200 |
| Series: | CMR |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Capacitance: | 0.039µF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.051" (26.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.449" L x 0.402" W (36.80mm x 10.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.902" (22.90mm) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Mica and PTFE materials have traditionally been used in capacitors. These materials possess certain advantageous features, including high electrical insulation, moisture and corrosion resistance, and high thermal stability. The CMR08F393GPDR capacitor is a combination of a mica and PTFE materials, making it highly durable and reliable.
In the CMR08F393GPDR, a ceramic mica dielectric is coated with a thin PTFE layer. This unique combination of materials results in an excellent combination of low DF, low ESR, increased insulation resistance and temperature gain. The unique construction also means that this type of capacitor is able to operate in a wide range of temperatures and in different environmental conditions.
Due to its combination of mica and PTFE, the CMR08F393GPDR has a wide variety of applications. It is typically used in a variety of power supply solutions, such as uninterruptible power supplies (UPS), power protection systems and power grid conversions. Additionally, it can be employed in telecommunication applications, such as RF circuits. It is also suitable for signal filtering in audio systems, medical equipment and automotive applications.
In addition to its excellent temperature and environmental capability, the CMR08F393GPDR also offers excellent reliability in comparison to other capacitor types. The internal design ensures uniform electrical stress distribution over the entire solution, ensuring a reliable operating life. The stability of the PTFE-coated mica also prevents any kind of “runaway” heat buildup.
The CMR08F393GPDR is highly capable and reliable capacitor. Combining the properties of mica and PTFE, it is able to handle a range of applications in power supplies, telecommunication systems, audio systems, medical equipment and automotive devices. It offers high electrical insulation, temperature stability, excellent reliability and a long operating life. It is for these reasons that the CMR08F393GPDR is an excellent choice for many different applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| CMR05E330JODP | Cornell Dubi... | 3.18 $ | 1000 | CAP MICA 33PF 500V RADIAL... |
| CMR06F511JODP | Cornell Dubi... | 4.02 $ | 1000 | CAP MICA 510PF 500V RADIA... |
| CMR04C1R0DODP | Cornell Dubi... | 4.05 $ | 1000 | CAP MICA 1PF 500V RADIAL1... |
| CMR06F102FODM | Cornell Dubi... | 4.1 $ | 1000 | CAP MICA 1000PF 500V RADI... |
| CMR04E560JPDR | Cornell Dubi... | 4.71 $ | 1000 | CMR MICA56pF Mica Capacit... |
| CMR03E510JOCP | Cornell Dubi... | 4.84 $ | 1000 | CAP MICA 51PF 300V RADIAL... |
| CMR04F131JODR | Cornell Dubi... | 4.94 $ | 1000 | CAP MICA 130PF 500V RADIA... |
| CMR04E820GPDP | Cornell Dubi... | 5.24 $ | 1000 | CMR MICA82pF Mica Capacit... |
| CMR04E270GPDP | Cornell Dubi... | 5.27 $ | 1000 | CMR MICA27pF Mica Capacit... |
| CMR04F241FODM | Cornell Dubi... | 5.58 $ | 1000 | CAP MICA 240PF 500V RADIA... |
| CMR04F131FODP | Cornell Dubi... | 5.65 $ | 1000 | CAP MICA 130PF 500V RADIA... |
| CMR05F161FPDR | Cornell Dubi... | 5.68 $ | 1000 | CMR MICA160pF Mica Capaci... |
| CMR04F331FPAM | Cornell Dubi... | 6.06 $ | 1000 | CMR MICA330pF Mica Capaci... |
| CMR04E510FODP | Cornell Dubi... | 6.29 $ | 1000 | CAP MICA 51PF 500V RADIAL... |
| CMR06F472JODM | Cornell Dubi... | 8.08 $ | 1000 | CAP MICA 4700PF 500V RADI... |
| CMR03F111GOYR | Cornell Dubi... | 10.29 $ | 1000 | CAP MICA 110PF 50V RADIAL... |
| CMR08F243GPDP | Cornell Dubi... | 39.54 $ | 1000 | CMR MICA0.024F Mica Capac... |
| CMR08F393FODP | Cornell Dubi... | 53.27 $ | 1000 | CAP MICA 39000PF 500V RAD... |
| CMR08F393GPDR | Cornell Dubi... | 65.25 $ | 1000 | CMR MICA0.039F Mica Capac... |
| CMR08F913GPAP | Cornell Dubi... | 65.33 $ | 1000 | CMR MICA0.091F Mica Capac... |
| CMR08F823FPAR | Cornell Dubi... | 73.47 $ | 1000 | CMR MICA0.082F Mica Capac... |
| CMR05E270JPDP | Cornell Dubi... | 3.49 $ | 1000 | CMR MICA27pF Mica Capacit... |
| CMR05E820JPDP | Cornell Dubi... | 3.52 $ | 1000 | CMR MICA82pF Mica Capacit... |
| CMR05C100DPDP | Cornell Dubi... | 3.73 $ | 1000 | CMR MICA10pF Mica Capacit... |
| CMR05C2R0DPDP | Cornell Dubi... | 3.73 $ | 1000 | CMR MICA2pF Mica Capacito... |
| CMR03C180DOAM | Cornell Dubi... | 4.06 $ | 1000 | CAP MICA 18PF 100V RADIAL... |
| CMR04F361JPAM | Cornell Dubi... | 4.07 $ | 1000 | CMR MICA360pF Mica Capaci... |
| CMR05F271JPDP | Cornell Dubi... | 4.47 $ | 1000 | CMR MICA270pF Mica Capaci... |
| CMR05C3R0DPDR | Cornell Dubi... | 4.71 $ | 1000 | CMR MICA3pF Mica Capacito... |
| CMR04C2R5DODR | Cornell Dubi... | 4.84 $ | 1000 | CAP MICA 2.5PF 500V RADIA... |
| CMR04F221JPDP | Cornell Dubi... | 5.11 $ | 1000 | CMR MICA220pF Mica Capaci... |
| CMR03F121JOAP | Cornell Dubi... | 6.33 $ | 1000 | CAP MICA 120PF 100V RADIA... |
| CMR06F162FODP | Cornell Dubi... | 6.78 $ | 1000 | CAP MICA 1600PF 500V RADI... |
| CMR06F302FODM | Cornell Dubi... | 7.42 $ | 1000 | CAP MICA 3000PF 500V RADI... |
| CMR07F153FODP | Cornell Dubi... | 23.88 $ | 1000 | CAP MICA 15000PF 500V RAD... |
| CMR08F823FOAP | Cornell Dubi... | 58.71 $ | 1000 | CAP MICA 82000PF 100V RAD... |
| CMR05E330GODM | Cornell Dubi... | 2.67 $ | 1000 | CAP MICA 33PF 500V RADIAL... |
| CMR04E680JODM | Cornell Dubi... | 2.68 $ | 1000 | CAP MICA 68PF 500V RADIAL... |
| CMR05F241GODM | Cornell Dubi... | 3.03 $ | 1000 | CAP MICA 240PF 500V RADIA... |
| CMR05F161FODM | Cornell Dubi... | 3.19 $ | 1000 | CAP MICA 160PF 500V RADIA... |
CAP MICA 220PF 2% 500V 1812220pF Mica Ca...
CAP MICA 50PF 5% 500V SMD50pF Mica Capac...
CMR MICA5600pF Mica Capacitor 500V Radia...
CAP MICA 15PF 5% 4KV SMD15pF Mica Capaci...
CMR MICA0.011F Mica Capacitor 500V Radia...
CMR MICA4700pF Mica Capacitor 500V Radia...
CMR08F393GPDR Datasheet/PDF