| Allicdata Part #: | CNX722C20005B-ND |
| Manufacturer Part#: |
CNX722C20005B |
| Price: | $ 5.48 |
| Product Category: | Optoelectronics |
| Manufacturer: | Visual Communications Company - VCC |
| Short Description: | LED 22MM RED 5V SCREW BLK |
| More Detail: | LED Panel Indicator Red Diffused 5V 20mA Round wi... |
| DataSheet: | CNX722C20005B Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 100 +: | $ 4.98053 |
| Current: | 20mA |
| Features: | -- |
| Ingress Protection: | IP67, NEMA 6P |
| Termination Style: | -- |
| Viewing Angle: | -- |
| Wavelength - Peak: | -- |
| Millicandela Rating: | 1600mcd |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 25.60mm |
| Panel Cutout Dimensions: | 0.88" (22.35mm) |
| Panel Cutout Shape: | Round |
| Series: | CNX 722 TuffLED™ |
| Voltage: | 5V |
| Ratings: | DC |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Lens Color: | Red |
| Lamp Color: | Red |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Type: | LED |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Not For New Designs |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The CNX722C20005B is a Panel Indicator and Pilot Light combination, designed to give visual feedback to a user as to the status of the system. The integrated design of the two components within the one unit gives the user all the benefits of two separate components without requiring the space and the wiring for two separate units.
The Panel Indicator aspect of the unit features an LED which is illuminated when the unit is switched on, letting the user know that their system is up and running. The brightness of the LED is adjustable to allow for customization, and the lens can be configured to magnify the LED, reducing the chance of eye-strain due to any glare.
The Pilot Light component of the unit allows the user to gain visibility into specific parts of their system. This is done by connecting the Pilot Light to the desired components via the screws on the back of the unit, and then allowing the LED to flash or stay lit based on the components current state. This is done without the need to consult any other indicators, allowing the user to quickly ascertain what is going on with their system.
The CNX722C20005B is also designed with the user in mind. The overall size of the unit is extremely small in order to conserve space, and the minimal depth allows for easy installation. The exterior of the unit is made of durable plastic, while the connection points are robust and designed to prevent any corrosion. This combination ensures that the unit will be able to function reliably and without issue for a long period of time.
Overall, the CNX722C20005B is an incredibly useful tool for those looking to add a combination Panel Indicator and Pilot Light into their system. Its small size, user-friendly design, durable construction, and ability to provide immediate information as to the status of the system makes it a great option for those seeking an intuitive way to monitor their electrical system.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| CNX714C200FVW | Visual Commu... | 7.65 $ | 1000 | IND TUFFLED FLEXVOLT 14MM... |
| CNX722N40012W | Visual Commu... | 0.0 $ | 1000 | 22MM YELLOW 12V WIRESLED ... |
| CNX722N50005W | Visual Commu... | 0.0 $ | 1000 | 22MM GREEN 5V WIRESLED Pa... |
| CNX718N50012T | Visual Commu... | 10.98 $ | 89 | LED 18MM GREEN 12V TAB PN... |
| CNX714C500FVW | Visual Commu... | 7.65 $ | 226 | IND TUFFLED FLEXVOLT 14MM... |
| CNX718N50028W | Visual Commu... | 10.98 $ | 52 | LED 18MM GREEN 28V WIRE P... |
| CNX722C200FVB | Visual Commu... | 8.59 $ | 11 | IND PMI 22MM RED FLEXVOLT... |
| CNX718N40005T | Visual Commu... | 10.98 $ | 87 | LED 18MM AMBER 5V TAB PNL... |
| CNX722N40024B | Visual Commu... | 0.0 $ | 1000 | 22MM YELLOW 24V SCREW BLO... |
| CNX722C50012T | Visual Commu... | 7.43 $ | 1000 | LED 22MM GREEN 12V SOLDER... |
| CNX722C20012T | Visual Commu... | 7.43 $ | 40 | LED 22MM RED 12V SOLDERLE... |
| CNX722C500120T | Visual Commu... | 7.36 $ | 3 | LED PANEL IND GREEN 120V ... |
| CNX722C50012W | Visual Commu... | 4.62 $ | 1000 | LED 22MM GREEN 12V WIRESL... |
| CNX722N60005T | Visual Commu... | 0.0 $ | 1000 | 22MM BLUE 5V SOLDER TERMI... |
| CNX718N90012T | Visual Commu... | 10.98 $ | 5 | LED 18MM WHITE 12V TAB PN... |
| CNX718N40005W | Visual Commu... | 10.98 $ | 81 | LED 18MM AMBER 5V WIRE PN... |
| CNX722N60005B | Visual Commu... | 0.0 $ | 1000 | 22MM BLUE 5V SCREW BLOCKL... |
| CNX722C900FVW | Visual Commu... | 7.64 $ | 163 | IND PMI 22MM WH FLEXVOLT ... |
| CNX714C500120W | Visual Commu... | 8.02 $ | 97 | LED PANEL IND GREEN 120V ... |
| CNX722C90005W | Visual Commu... | 4.62 $ | 1000 | 22MM WHITE 5V WIRESLED Pa... |
| CNX722C90012W | Visual Commu... | 4.62 $ | 1000 | 22MM WHITE 12V WIRESLED P... |
| CNX722N50024T | Visual Commu... | 0.0 $ | 1000 | 22MM GREEN 24V SOLDER TER... |
| CNX722N40005W | Visual Commu... | 0.0 $ | 1000 | 22MM YELLOW 5V WIRESLED P... |
| CNX722C40024B | Visual Commu... | 5.48 $ | 1000 | LED 22MM YELLOW 24V SCREW... |
| CNX722C60005T | Visual Commu... | 4.74 $ | 1000 | 22MM BLUE 5V SOLDER TERMI... |
| CNX722C20024W | Visual Commu... | 4.62 $ | 1000 | LED 22MM RED 24V WIRESLED... |
| CNX718N50012W | Visual Commu... | 10.98 $ | 118 | LED 18MM GREEN 12V WIRE P... |
| CNX722N20024W | Visual Commu... | 0.0 $ | 1000 | 22MM RED 24V WIRESLED Pan... |
| CNX722C401FVW | Visual Commu... | 4.62 $ | 1000 | PED PMI FLEXVOLT 22MM YW ... |
| CNX722C20005B | Visual Commu... | 5.48 $ | 1000 | LED 22MM RED 5V SCREW BLK... |
| CNX722N40024W | Visual Commu... | 0.0 $ | 1000 | 22MM YELLOW 24V WIRESLED ... |
| CNX718N20012W | Visual Commu... | 10.98 $ | 90 | LED 18MM RED 12V WIRE PNL... |
| CNX714C900FVW | Visual Commu... | 7.65 $ | 1000 | IND TUFFLED FLEXVOLT 14MM... |
| CNX722C50005W | Visual Commu... | 4.62 $ | 1000 | LED 22MM GREEN 5V WIRESLE... |
| CNX722C60024W | Visual Commu... | 4.62 $ | 1000 | 22MM BLUE 24V WIRESLED Pa... |
| CNX722N20012B | Visual Commu... | 0.0 $ | 1000 | 22MM RED 12V SCREW BLOCKL... |
| CNX722C50005B | Visual Commu... | 8.59 $ | 42 | 22MM GREEN 5V SCREW BLOCK... |
| CNX722N90024T | Visual Commu... | 0.0 $ | 1000 | 22MM WHITE 24V SOLDER TER... |
| CNX722C20024B | Visual Commu... | 5.48 $ | 1000 | LED 22MM RED 24V SCREW BL... |
| CNX722C40012B | Visual Commu... | 5.48 $ | 1000 | LED 22MM YELLOW 12V SCREW... |
LAMP NEON INCAND WHITE PNL MNTNeon Panel...
LED IND LIGHT SS RED 24V WIRE LDLED Pane...
LED IND LIGHT 12V YELLOWLED Panel Indica...
LED GREEN 6V PNL MNTLED Panel Indicator ...
LED IND LIGHT 24V YELLOWLED Panel Indica...
INCAND PANEL INDICATOR GREENIncandescent...
CNX722C20005B Datasheet/PDF