| Allicdata Part #: | CPPLC5-LT5PT-ND |
| Manufacturer Part#: |
CPPLC5-LT5PT |
| Price: | $ 2.82 |
| Product Category: | Crystals, Oscillators, Resonators |
| Manufacturer: | Cardinal Components Inc. |
| Short Description: | OSC PROG CMOS 3.3V 50PPM EN/DS |
| More Detail: | XO (Standard) CMOS 1MHz ~ 100MHz Programmable Osci... |
| DataSheet: | CPPLC5-LT5PT Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 2.53890 |
| 10 +: | $ 2.41983 |
| 90 +: | $ 2.29859 |
| 180 +: | $ 2.05663 |
| 540 +: | $ 1.93565 |
| 1080 +: | $ 1.69370 |
| 2520 +: | $ 1.57272 |
Specifications
| Frequency Stability: | ±50ppm |
| Height: | 0.051" (1.30mm) |
| Size / Dimension: | 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) |
| Package / Case: | 4-SMD, No Lead |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Ratings: | -- |
| Current - Supply (Max): | 25mA |
| Spread Spectrum Bandwidth: | -- |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 70°C |
| Frequency Stability (Total): | -- |
| Series: | FIPO™ CPPL |
| Voltage - Supply: | 3.3V |
| Output: | CMOS |
| Function: | Enable/Disable |
| Available Frequency Range: | 1MHz ~ 100MHz |
| Programmable Type: | Programmed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes) |
| Type: | XO (Standard) |
| Base Resonator: | Crystal |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Programmable oscillators are electronic devices or circuits which are used to generate periodic signals on input of external parameter. They are used for various purposes such as controlling frequency, amplitude and waveform of signals, timing sequencing of operations and phase discrimination among others. One of the prominent programmable oscillator types is CPPLC5-LT5PT, which is widely used for various industrial applications.CPPLC5-LT5PT is a high performance programmable oscillator having excellent frequency stability and long-term reliability. This type of oscillator is a negative edge triggered circuit, which means the output pulse is generated only when the input part is triggered by a negative edge of the clock signal. The CPPLC5-LT5PT oscillator is capable of controlling the operating frequency range from 1 - 150MHz and providing maximum integration level up to 1 nanoseconds.The CPPLC5-LT5PT oscillator is mainly used in the medical, automotive, and aeronautical industries, especially when precise and reliable operation is needed. It is also suitable for analog and digital circuits, where it can be used to accurately control the operation of other components. Its flexibility and high-performance make it suitable for various applications such as oscillator design, precision timing, system control and monitoring, telemetry, aircraft and missile guidance systems, and so on.The basic working principle of CPPLC5-LT5PT is relatively simple. The oscillator is built around an oscillator core which comprises of a tuning capacitor and inductor. The tuning capacitor and the inductor together determine the frequency of the oscillator and the amplitude of the output voltage. As the input voltage is applied to the oscillator core, it produces an oscillatory output which is then amplified by an active device such as a field effect transistor (FET). The output of the FET amplifier is then fed back to the oscillator core thus creating a closed loop around the oscillator core. This loop ensure the oscillator core produces an oscillation of a fixed frequency and the FO output voltage maintains a constant amplitude.To control the oscillator’s frequency, the external parameters such as resistance, capacitance, and inductance of the oscillator core can be varied. Similarly, the amplitudes of the output can also be adjusted by varying the gain of the FET amplifier. The CPPLC5-LT5PT oscillator is also capable of generating a various types of waveforms such as square, triangular, and sine waves.Overall, the CPPLC5-LT5PT is an ideal choice for applications or control operations requiring precise and reliable operation. Its high-performance, accurate control and stability make it an ideal choice for controlling frequency, timing, sequencing and various other operations. Thus, it has a multitude of applications in various industries such as automotive, medical, aeronautical and so on.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "CPPL" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| CPPLC7L-A7BP-2.0TS | Cardinal Com... | 1.93 $ | 1000 | OSC XO 2.000MHZ CMOS SMD2... |
| CPPLC7-HZ56P | Cardinal Com... | 2.19 $ | 1000 | OSC PROG CMOS 5V 100PPM S... |
| CPPLT4-HT0PP | Cardinal Com... | 2.3 $ | 1000 | OSC PROG TTL 5V 50PPM STB... |
| CPPLT7-LT5PP | Cardinal Com... | 2.19 $ | 1000 | OSC PROG TTL 3.3V 50PPM S... |
| CPPLT4-HT56T | Cardinal Com... | 2.3 $ | 1000 | OSC PROG TTL 5V 100PPM EN... |
| CPPLC7LZ-BP-73.75TS | Cardinal Com... | 1.93 $ | 1000 | OSC XO 73.75MHZ CMOS SMD7... |
| CPPLC7-LZ06P | Cardinal Com... | 2.19 $ | 1000 | OSC PROG CMOS 3.3V 100PPM... |
| CPPLC4-LT7PP | Cardinal Com... | 2.3 $ | 1000 | OSC PROG CMOS 3.3V 50PPM ... |
| CPPLC7L-A7BR-133.0TS | Cardinal Com... | 1.93 $ | 1000 | OSC XO 133.000MHZ CMOS SM... |
| CPPLT7-HZ7PP | Cardinal Com... | 2.19 $ | 1000 | OSC PROG TTL 5V 50PPM STB... |
| CPPLT7-HZ7PT | Cardinal Com... | 2.19 $ | 1000 | OSC PROG TTL 5V 50PPM EN/... |
| CPPLC5LT-BR | Cardinal Com... | 4.27 $ | 1000 | OSCILLATOR 3.3V PROGRM 3.... |
| CPPLC7-LT76T | Cardinal Com... | 2.19 $ | 1000 | OSC PROG CMOS 3.3V 100PPM... |
| CPPLC4-LT5PT | Cardinal Com... | 2.3 $ | 1000 | OSC PROG CMOS 3.3V 50PPM ... |
| CPPLC5-HT76P | Cardinal Com... | 2.82 $ | 1000 | OSC PROG CMOS 5V 100PPM S... |
| CPPLT5-HT76T | Cardinal Com... | 2.82 $ | 1000 | OSC PROG TTL 5V 100PPM EN... |
| CPPLT7-HT5PP | Cardinal Com... | 2.19 $ | 1000 | OSC PROG TTL 5V 50PPM STB... |
| CPPLC1-LT0PP | Cardinal Com... | 2.3 $ | 1000 | OSC PROG CMOS 3.3V 50PPM ... |
| CPPLT7-LT56P | Cardinal Com... | 2.19 $ | 1000 | OSC PROG TTL 3.3V 100PPM ... |
| CPPLT7-LZ7PT | Cardinal Com... | 2.19 $ | 1000 | OSC PROG TTL 3.3V 50PPM E... |
| CPPLC7LT-BR-48.0TS | Cardinal Com... | 1.93 $ | 1000 | OSC XO 48.000MHZ CMOS SMD... |
| CPPLT7-LT76P | Cardinal Com... | 2.19 $ | 1000 | OSC PROG TTL 3.3V 100PPM ... |
| CPPLT1-HT06T | Cardinal Com... | 2.3 $ | 1000 | OSC PROG TTL 5V 100PPM EN... |
| CPPLT4-LT76T | Cardinal Com... | 2.3 $ | 1000 | OSC PROG TTL 3.3V 100PPM ... |
| CPPLC7L-B6-50.0TS | Cardinal Com... | 1.93 $ | 1000 | OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD... |
| CPPLC7-BR-28.63636TS | Cardinal Com... | 1.93 $ | 1000 | OSC XO 28.63636MHZ CMOS S... |
| CPPLC7Z-A7BP-6.0TS | Cardinal Com... | 1.93 $ | 1000 | OSC XO 6.000MHZ CMOS SMD6... |
| CPPLC7T-A7BR-50.0TS | Cardinal Com... | 1.93 $ | 1000 | OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD... |
| CPPLC7-A7BD-4.9152TS | Cardinal Com... | 5.29 $ | 1000 | OSC XO 4.9152MHZ CMOS SMD... |
| CPPLC5-HT06P | Cardinal Com... | 2.82 $ | 1000 | OSC PROG CMOS 5V 100PPM S... |
| CPPLC7L-A7BR-32.0TS | Cardinal Com... | 1.93 $ | 1000 | OSC XO 32.000MHZ CMOS SMD... |
| CPPLC1-LT0PT | Cardinal Com... | 2.3 $ | 1000 | OSC PROG CMOS 3.3V 50PPM ... |
| CPPLC1-HT5PP | Cardinal Com... | 2.3 $ | 1000 | OSC PROG CMOS 5V 50PPM ST... |
| CPPLC1-LT06P | Cardinal Com... | 2.3 $ | 1000 | OSC PROG CMOS 3.3V 100PPM... |
| CPPLT4-LT5PP | Cardinal Com... | 2.3 $ | 1000 | OSC PROG TTL 3.3V 50PPM S... |
| CPPLC7LZ-A7BP-87.0TS | Cardinal Com... | 1.93 $ | 1000 | OSC XO 87.000MHZ CMOS SMD... |
| CPPLC5L-A7BR-100.0TS | Cardinal Com... | 1.93 $ | 1000 | OSC XO 100.000MHZ CMOS SM... |
| CPPLT5-LT5PT | Cardinal Com... | 2.82 $ | 1000 | OSC PROG TTL 3.3V 50PPM E... |
| CPPLA48WBLY | Panduit Corp | 111.99 $ | 10 | MINI COM 48-PORT MODULAR ... |
| CPPLC5-HT5PT | Cardinal Com... | 2.82 $ | 1000 | OSC PROG CMOS 5V 50PPM EN... |
Latest Products
SIT9005ACU1D-XXSN
OSC MEMSSSXO LVCMOS 1MHz ~ 141MHz Progra...
SIT9005ACU1D-28DF
OSC MEMSSSXO LVCMOS 1MHz ~ 141MHz Progra...
SIT9005ACR2G-30EG
OSC MEMSSSXO LVCMOS 1MHz ~ 141MHz Progra...
SIT9005ACR2G-28SE
OSC MEMSSSXO LVCMOS 1MHz ~ 141MHz Progra...
SIT9005ACR2H-25SH
OSC MEMSSSXO LVCMOS 1MHz ~ 141MHz Progra...
SIT9005ACR1H-25SI
OSC MEMSSSXO LVCMOS 1MHz ~ 141MHz Progra...
CPPLC5-LT5PT Datasheet/PDF