| Allicdata Part #: | CPPLT7-HT0PT-ND |
| Manufacturer Part#: |
CPPLT7-HT0PT |
| Price: | $ 2.19 |
| Product Category: | Crystals, Oscillators, Resonators |
| Manufacturer: | Cardinal Components Inc. |
| Short Description: | OSC PROG TTL 5V 50PPM EN/DS SMD |
| More Detail: | XO (Standard) TTL 1MHz ~ 133MHz Programmable Oscil... |
| DataSheet: | CPPLT7-HT0PT Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 1.97190 |
| 10 +: | $ 1.92528 |
| 70 +: | $ 1.83375 |
| 140 +: | $ 1.60457 |
| 560 +: | $ 1.55871 |
| 1050 +: | $ 1.32949 |
| 2520 +: | $ 1.23780 |
| 5040 +: | $ 1.19195 |
Specifications
| Frequency Stability: | ±50ppm |
| Height: | 0.075" (1.90mm) |
| Size / Dimension: | 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm) |
| Package / Case: | 4-SMD, No Lead |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Ratings: | -- |
| Current - Supply (Max): | 45mA |
| Spread Spectrum Bandwidth: | -- |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Frequency Stability (Total): | -- |
| Series: | FIPO™ CPPL |
| Voltage - Supply: | 5V |
| Output: | TTL |
| Function: | Enable/Disable |
| Available Frequency Range: | 1MHz ~ 133MHz |
| Programmable Type: | Programmed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes) |
| Type: | XO (Standard) |
| Base Resonator: | Crystal |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Programmable Oscillators: CPPLT7-HT0PT Application Field and Working Principle
Programmable oscillators are electronic components that generate an oscillating signal, usually a sine wave, that can be set or adjusted to a different frequency by applying a voltage or current to appropriate pins on the oscillator package. Among the various technologies available for programmable oscillators, one type is LT7-HT0PT, a hermetically sealed ceramic element. This article will discuss the application field and working principle of CPPLT7-HT0PT oscillators.CPPLT7-HT0PT oscillators are high-performance piezoelectric oscillators used in a wide range of applications, from consumer electronics to communications and instrumentation. In general, this type of oscillator is capable of generating frequencies ranging from 300MHz to 10GHz, but the exact range depends on the specific model. The oscillator has low distortion, high stability, high frequency resolution, and low power consumption.The design of CPPLT7-HT0PT oscillators comprises of a ceramic resonator in which a thin film membrane is deposited on top. This membrane is designed to vibrate when subjected to an alternating current (AC) which is given off by the resonator. The oscillator can be programmed to any given frequency by changing the size and shape of the membrane.The working principle of CPPLT7-HT0PT oscillators is based on the theory of piezoelectricity, which is the ability of certain materials to generate an electrical current when subjected to external mechanical stress. In this case, the ceramic resonator is subjected to mechanical stress in the form of an AC current, and this leads to the piezoelectric effect, resulting in the generation of an oscillating signal.In terms of applications, CPPLT7-HT0PT oscillators are commonly used in a wide range of equipment including transceivers, receivers, frequency synthesizers, load-pull systems, cable modems, radar, cellular base stations, and satellite communications. They can also be used as signal sources in signal processing systems and as references in frequency synthesizers.Overall, CPPLT7-HT0PT oscillators are an ideal choice for applications that require high frequency accuracy and stability. They are highly reliable, have low distortion levels, and can be programmed to specific frequencies within the range specified by the manufacturer. The oscillator is particularly useful when used with transceiver systems, base stations, and synthesizers as it ensures that the design is not limited by the limitations of a single clock reference.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "CPPL" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| CPPLC7L-A7BP-2.0TS | Cardinal Com... | 1.93 $ | 1000 | OSC XO 2.000MHZ CMOS SMD2... |
| CPPLC7-HZ56P | Cardinal Com... | 2.19 $ | 1000 | OSC PROG CMOS 5V 100PPM S... |
| CPPLT4-HT0PP | Cardinal Com... | 2.3 $ | 1000 | OSC PROG TTL 5V 50PPM STB... |
| CPPLT7-LT5PP | Cardinal Com... | 2.19 $ | 1000 | OSC PROG TTL 3.3V 50PPM S... |
| CPPLT4-HT56T | Cardinal Com... | 2.3 $ | 1000 | OSC PROG TTL 5V 100PPM EN... |
| CPPLC7LZ-BP-73.75TS | Cardinal Com... | 1.93 $ | 1000 | OSC XO 73.75MHZ CMOS SMD7... |
| CPPLC7-LZ06P | Cardinal Com... | 2.19 $ | 1000 | OSC PROG CMOS 3.3V 100PPM... |
| CPPLC4-LT7PP | Cardinal Com... | 2.3 $ | 1000 | OSC PROG CMOS 3.3V 50PPM ... |
| CPPLC7L-A7BR-133.0TS | Cardinal Com... | 1.93 $ | 1000 | OSC XO 133.000MHZ CMOS SM... |
| CPPLT7-HZ7PP | Cardinal Com... | 2.19 $ | 1000 | OSC PROG TTL 5V 50PPM STB... |
| CPPLT7-HZ7PT | Cardinal Com... | 2.19 $ | 1000 | OSC PROG TTL 5V 50PPM EN/... |
| CPPLC5LT-BR | Cardinal Com... | 4.27 $ | 1000 | OSCILLATOR 3.3V PROGRM 3.... |
| CPPLC7-LT76T | Cardinal Com... | 2.19 $ | 1000 | OSC PROG CMOS 3.3V 100PPM... |
| CPPLC4-LT5PT | Cardinal Com... | 2.3 $ | 1000 | OSC PROG CMOS 3.3V 50PPM ... |
| CPPLC5-HT76P | Cardinal Com... | 2.82 $ | 1000 | OSC PROG CMOS 5V 100PPM S... |
| CPPLT5-HT76T | Cardinal Com... | 2.82 $ | 1000 | OSC PROG TTL 5V 100PPM EN... |
| CPPLT7-HT5PP | Cardinal Com... | 2.19 $ | 1000 | OSC PROG TTL 5V 50PPM STB... |
| CPPLC1-LT0PP | Cardinal Com... | 2.3 $ | 1000 | OSC PROG CMOS 3.3V 50PPM ... |
| CPPLT7-LT56P | Cardinal Com... | 2.19 $ | 1000 | OSC PROG TTL 3.3V 100PPM ... |
| CPPLT7-LZ7PT | Cardinal Com... | 2.19 $ | 1000 | OSC PROG TTL 3.3V 50PPM E... |
| CPPLC7LT-BR-48.0TS | Cardinal Com... | 1.93 $ | 1000 | OSC XO 48.000MHZ CMOS SMD... |
| CPPLT7-LT76P | Cardinal Com... | 2.19 $ | 1000 | OSC PROG TTL 3.3V 100PPM ... |
| CPPLT1-HT06T | Cardinal Com... | 2.3 $ | 1000 | OSC PROG TTL 5V 100PPM EN... |
| CPPLT4-LT76T | Cardinal Com... | 2.3 $ | 1000 | OSC PROG TTL 3.3V 100PPM ... |
| CPPLC7L-B6-50.0TS | Cardinal Com... | 1.93 $ | 1000 | OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD... |
| CPPLC7-BR-28.63636TS | Cardinal Com... | 1.93 $ | 1000 | OSC XO 28.63636MHZ CMOS S... |
| CPPLC7Z-A7BP-6.0TS | Cardinal Com... | 1.93 $ | 1000 | OSC XO 6.000MHZ CMOS SMD6... |
| CPPLC7T-A7BR-50.0TS | Cardinal Com... | 1.93 $ | 1000 | OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD... |
| CPPLC7-A7BD-4.9152TS | Cardinal Com... | 5.29 $ | 1000 | OSC XO 4.9152MHZ CMOS SMD... |
| CPPLC5-HT06P | Cardinal Com... | 2.82 $ | 1000 | OSC PROG CMOS 5V 100PPM S... |
| CPPLC7L-A7BR-32.0TS | Cardinal Com... | 1.93 $ | 1000 | OSC XO 32.000MHZ CMOS SMD... |
| CPPLC1-LT0PT | Cardinal Com... | 2.3 $ | 1000 | OSC PROG CMOS 3.3V 50PPM ... |
| CPPLC1-HT5PP | Cardinal Com... | 2.3 $ | 1000 | OSC PROG CMOS 5V 50PPM ST... |
| CPPLC1-LT06P | Cardinal Com... | 2.3 $ | 1000 | OSC PROG CMOS 3.3V 100PPM... |
| CPPLT4-LT5PP | Cardinal Com... | 2.3 $ | 1000 | OSC PROG TTL 3.3V 50PPM S... |
| CPPLC7LZ-A7BP-87.0TS | Cardinal Com... | 1.93 $ | 1000 | OSC XO 87.000MHZ CMOS SMD... |
| CPPLC5L-A7BR-100.0TS | Cardinal Com... | 1.93 $ | 1000 | OSC XO 100.000MHZ CMOS SM... |
| CPPLT5-LT5PT | Cardinal Com... | 2.82 $ | 1000 | OSC PROG TTL 3.3V 50PPM E... |
| CPPLA48WBLY | Panduit Corp | 111.99 $ | 10 | MINI COM 48-PORT MODULAR ... |
| CPPLC5-HT5PT | Cardinal Com... | 2.82 $ | 1000 | OSC PROG CMOS 5V 50PPM EN... |
Latest Products
SIT9005ACU1D-XXSN
OSC MEMSSSXO LVCMOS 1MHz ~ 141MHz Progra...
SIT9005ACU1D-28DF
OSC MEMSSSXO LVCMOS 1MHz ~ 141MHz Progra...
SIT9005ACR2G-30EG
OSC MEMSSSXO LVCMOS 1MHz ~ 141MHz Progra...
SIT9005ACR2G-28SE
OSC MEMSSSXO LVCMOS 1MHz ~ 141MHz Progra...
SIT9005ACR2H-25SH
OSC MEMSSSXO LVCMOS 1MHz ~ 141MHz Progra...
SIT9005ACR1H-25SI
OSC MEMSSSXO LVCMOS 1MHz ~ 141MHz Progra...
CPPLT7-HT0PT Datasheet/PDF