| Allicdata Part #: | CSPT855PGI-ND |
| Manufacturer Part#: |
CSPT855PGI |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | IDT, Integrated Device Technology Inc |
| Short Description: | IC CLK BUF DDR 220MHZ 1CIRC |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | CSPT855PGI Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
Specifications
| Ratio - Input:Output: | 1:4 |
| Base Part Number: | IDTCSPT855 |
| Supplier Device Package: | 28-TSSOP |
| Package / Case: | 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply: | 2.3 V ~ 2.7 V |
| Frequency - Max: | 220MHz |
| Differential - Input:Output: | Yes/Yes |
| Series: | -- |
| Number of Circuits: | 1 |
| Output: | Clock |
| Input: | Clock |
| Main Purpose: | Memory, DDR |
| PLL: | Yes |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tube |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
CSPT855PGI Application Field and Working Principle
Among various application-specific clock and timing devices, CSPT855PGI is one of the most widely used due to its easy-to-use and feature-rich platform. This article will brief on the working principle as well as some of the compelling and practical applications.CSPT855PGI\'s Working Principle
When used in application-specific scenarios, CSPT855PGI provides a digital synchronizing and timing platform based on quadrature code and good interface design. The entire platform is based on a programmable array configured with C-specific language. At the core of it is a modified version of the familiar PLC design and logic. Furthermore, depending on user specifications, handshaking circuits are also implemented under certain conditions. The principles that this platform is based on include in-system communication, sensor and transducer applications, interfacing capabilities with human-machine interfaces (HMIs) as well as providing time critical activities.In addition, CSPT855PGI provides an array of functionalities under the form of "Master-Slave" communication. This is done through synchronous processes and the real-time synchronization of the master and slave nodes. In other words, this tool takes on the role of a manager and coordinates the synchronous processes by directly transferring them from the master node to the slave. Besides synchronous processes, CSPT855PGI also allows the user to implement asynchronous process control with its precise timing to ensure accuracy and reliability.Application Field for CSPT855PGI
CSPT855PGI is widely used in application-specific fields such as industrial automation, consumer products/HVAC, automotive and aerospace industries.In industrial automation applications, CSPT855PGI enables precise automation processes with its user-friendly computerized system and precise timing. Its synchronous processes allow the user to control and monitor the entire system with its different components. For example, in the automotive industry, precise timing is needed to keep the system running smoothly. CSPT855PGI offers accurate timing and communication synchronization frames to ensure that the system remains stable and safe.In consumer products/HVAC applications, CSPT855PGI is also used to enable precision and synchronization between different components. It provides a simpler, user-friendly system in the context of consumer products, thereby increasing the user\'s experience and satisfaction. Additionally, it also ensures that the product is reliable and stable with the use of its precise timing function.The aerospace industry also uses CSPT855PGI for its open architecture and integration capability. The synchronous processes enable the system to seamlessly move from one component to another in a precise manner. Furthermore, CSPT855PGI ensures that the entire system runs smoothly and safely with its precise timing.Conclusion
CSPT855PGI is an industrial grade synchronizing and timing platform which has been widely accepted and used due to its user-friendly platform, reliable system and precise timing. Its application fields span numerous industrial application-specific industries, ranging from consumer products/HVAC to aerospace. It provides precision and synchronization between different components, offering users a better experience and convenience.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "CSPT" Included word is 23
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| CSPT857CPAG | IDT, Integra... | -- | 1000 | IC CLK BUF DDR 220MHZ 1CI... |
| CSPT855PG | IDT, Integra... | -- | 1000 | IC CLK BUF DDR 220MHZ 1CI... |
| CSPT855PGI8 | IDT, Integra... | -- | 1000 | IC CLK BUF DDR 220MHZ 1CI... |
| CSPT857DPAGI | IDT, Integra... | -- | 1000 | IC CLK BUF DDR 220MHZ 1CI... |
| CSPT857DBVG8 | IDT, Integra... | -- | 1000 | IC CLK BUF DDR 220MHZ 1CI... |
| CSPT857DPAG8 | IDT, Integra... | -- | 1000 | IC CLK BUF DDR 220MHZ 1CI... |
| CSPT855PGGI | IDT, Integra... | -- | 1000 | IC CLK BUF DDR 220MHZ 1CI... |
| CSPT857CNLGI | IDT, Integra... | -- | 1000 | IC CLK BUF DDR 220MHZ 1CI... |
| CSPT857CNLGI8 | IDT, Integra... | -- | 1000 | IC CLK BUF DDR 220MHZ 1CI... |
| CSPT855PGG8 | IDT, Integra... | -- | 1000 | IC CLK BUF DDR 220MHZ 1CI... |
| CSPT857CPAG8 | IDT, Integra... | -- | 1000 | IC CLK BUF DDR 220MHZ 1CI... |
| CSPT855PGG | IDT, Integra... | -- | 1000 | IC CLK BUF DDR 220MHZ 1CI... |
| CSPT857CNLG | IDT, Integra... | -- | 1000 | IC CLK BUF DDR 220MHZ 1CI... |
| CSPT | Panduit Corp | 4.75 $ | 50 | TERMINATION TOOL FOR CATE... |
| CSPT855PG8 | IDT, Integra... | -- | 1000 | IC CLK BUF DDR 220MHZ 1CI... |
| CSPT857DPAG | IDT, Integra... | -- | 1000 | IC CLK BUF DDR 220MHZ 1CI... |
| CSPT857CNLG8 | IDT, Integra... | -- | 1000 | IC CLK BUF DDR 220MHZ 1CI... |
| CSPT857DPAGI8 | IDT, Integra... | -- | 1000 | IC CLK BUF DDR 220MHZ 1CI... |
| CSPT857DBVG | IDT, Integra... | -- | 1000 | IC CLK BUF DDR 220MHZ 1CI... |
| CSPT857CBVG8 | IDT, Integra... | -- | 1000 | IC CLK BUF DDR 220MHZ 1CI... |
| CSPT855PGGI8 | IDT, Integra... | -- | 1000 | IC CLK BUF DDR 220MHZ 1CI... |
| CSPT857CBVG | IDT, Integra... | -- | 1000 | IC CLK BUF DDR 220MHZ 1CI... |
| CSPT855PGI | IDT, Integra... | -- | 1000 | IC CLK BUF DDR 220MHZ 1CI... |
Latest Products
IDTCV141PVG
IC CLK BUFFER 1-8 DIFF 48-SSOP
IDTCV105EPVG8
IC CLK GEN DESKTOP PC 48-SSOP
CSPU877DBVG
IC PLL CLK DVR SDRAM 52-CABGA
960009CFLF
IC PC CLOCK 48-SSOPMemory, DDR PC Clock ...
ICS953202BFT
IC SYSTEM CLK CHIP AMD-K8 56SSOPPCI Expr...
932S801AFLF
IC K8 CLOCK CHIP 48-SSOP
CSPT855PGI Datasheet/PDF