| Allicdata Part #: | CT2703-ND |
| Manufacturer Part#: |
CT2703 |
| Price: | $ 11.30 |
| Product Category: | Test and Measurement |
| Manufacturer: | Cal Test Electronics |
| Short Description: | OPROBE X1/X10 60MHZ HIPRO 1.2M |
| More Detail: | 1:1, 10:1 Passive 60MHz 47.244" (1200.00mm) Black ... |
| DataSheet: | CT2703 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 10.26900 |
Specifications
| Series: | Cal Test |
| Part Status: | Active |
| Type: | Passive |
| Attenuation Value: | 1:1, 10:1 |
| Bandwidth: | 60MHz |
| Resistance - Input: | 1M, 10M |
| Voltage - Max: | CAT II 300V |
| Capacitance - Input: | 46pF, 18pF |
| Cable Length: | 47.244" (1200.00mm) |
| Color: | Black |
| Includes: | BNC Adapter, Ground Lead, Insulating Tip, Sprung Hook, Rings, Trimmer Tool |
Related Products
Search Part number : "CT27" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| CT2703 | Cal Test Ele... | 11.3 $ | 1000 | OPROBE X1/X10 60MHZ HIPRO... |
| CT2758 | Cal Test Ele... | 6.52 $ | 1000 | CONN ADAPT JACK-JACK N 50... |
| CT2765 | Cal Test Ele... | 2.7 $ | 1000 | CONN ADAPT JACK-JACK BNC ... |
| CT2799-2-100 | Cal Test Ele... | 198.37 $ | 11 | WIRE, SILIC, 195 BC 0.75,... |
| CT2799-6-100 | Cal Test Ele... | 198.37 $ | 5 | WIRE, SILIC, 195 BC 0.75,... |
| CT2714 | Cal Test Ele... | 0.83 $ | 1000 | PROBE TIP GROUND NI. PLT.... |
| CT2799-4-10 | Cal Test Ele... | 23.08 $ | 8 | WIRE, SILIC, 195 BC 0.75,... |
| CT2799-5-50 | Cal Test Ele... | 99.2 $ | 3 | WIRE, SILIC, 195 BC 0.75,... |
| CT2701A | Cal Test Ele... | 103.95 $ | 1000 | COAX ADAPTER KIT NPLT ZIP... |
| CT2760 | Cal Test Ele... | 12.31 $ | 1000 | CONN ADAPT PLUG-JACK N 50... |
| CT2759 | Cal Test Ele... | 6.86 $ | 1000 | CONN ADAPT PLUG-PLUG N 50... |
| CT2709A-2 | Cal Test Ele... | 3.95 $ | 1000 | SPRUNG HOOK RED 5MM SNAPL... |
| CT2704 | Cal Test Ele... | 19.4 $ | 1000 | OPROBE X1/X10 100MHZ HIPR... |
| CT2799-6-50 | Cal Test Ele... | 99.2 $ | 3 | WIRE, SILIC, 195 BC 0.75,... |
| CT2713A-8 | Cal Test Ele... | 0.76 $ | 1000 | IC TIP INSULATOR GRAY 5MM |
| CT2766 | Cal Test Ele... | 1.94 $ | 1000 | CONN ADAPT PLUG-PLUG BNC ... |
| CT2799-9-10 | Cal Test Ele... | 23.08 $ | 9 | WIRE, SILIC, 195 BC 0.75,... |
| CT2761 | Cal Test Ele... | 11.44 $ | 1000 | CONN ADAPT JACK-JACK N 50... |
| CT2799-0-50 | Cal Test Ele... | 99.2 $ | 3 | WIRE, SILIC, 192 BC 0.75,... |
| CT2799-2-50 | Cal Test Ele... | 99.2 $ | 2 | WIRE, SILIC, 195 BC 0.75,... |
| CT2713A-0 | Cal Test Ele... | 0.76 $ | 1000 | IC TIP INSULATOR BLACK 5M... |
| CT2709A-8 | Cal Test Ele... | 3.95 $ | 1000 | SPRUNG HOOK GRAY 5MM SNAP... |
| CT2711A-0 | Cal Test Ele... | 1.18 $ | 288 | REPLACEMENT TIP, THREADED... |
| CT2712A-0 | Cal Test Ele... | 0.48 $ | 1000 | TIP INSULATOR BLACK 5MM |
| CT2799-2-10 | Cal Test Ele... | 23.08 $ | 31 | WIRE, SILIC, 195 BC 0.75,... |
| CT2708 | Cal Test Ele... | 2.43 $ | 1000 | BNC ADAPTER 5MM NONTERMIN... |
| CT2712A-8 | Cal Test Ele... | 0.48 $ | 1000 | TIP INSULATOR GRAY 5MM |
| CT2799-9-50 | Cal Test Ele... | 99.2 $ | 3 | WIRE, SILIC, 195 BC 0.75,... |
| CT2799-0-10 | Cal Test Ele... | 23.08 $ | 27 | WIRE, SILIC, 192 BC 0.75,... |
| CT2799-4-50 | Cal Test Ele... | 99.2 $ | 2 | WIRE, SILIC, 195 BC 0.75,... |
| CT2711A-8 | Cal Test Ele... | 1.18 $ | 1000 | REPLACEMENT TIP THREADED ... |
| CT274 | 3.82 $ | 1000 | SCREWDRIVER,T-27X4",TORX,... | |
| CT2762 | Cal Test Ele... | 5.2 $ | 1000 | CONN ADAPT BNC JACK TO N ... |
| CT2789A | Cal Test Ele... | 5.82 $ | 1000 | TEST LEAD BANANA TO PROBE... |
| CT2710-12-8 | Cal Test Ele... | 1.84 $ | 1000 | GROUND LEAD W/MINIALLIGAT... |
| CT2700 | Cal Test Ele... | 59.43 $ | 1000 | TEST LEAD BANANA TO PROBE... |
| CT2799-5-10 | Cal Test Ele... | 23.08 $ | 25 | WIRE, SILIC, 195 BC 0.75,... |
| CT2710-12-0 | Cal Test Ele... | 1.84 $ | 405 | GROUND LEAD W/MINI-ALLIGA... |
| CT2799-0-100 | Cal Test Ele... | 198.37 $ | 7 | WIRE, SILIC, 192 BC 0.75,... |
| CT2763 | Cal Test Ele... | 7.55 $ | 1000 | CONN ADAPT BNC PLUG TO N ... |
Latest Products
6492
OSCILLOSCOPE PROBE 350 MHZ X1010:1 Modul...
GE2521
OPROBE X1/X10 25/250MHZ 2500 SER1:1, 10:...
321080036
BNC OSCILLOSCOPE PROBE 100MHZ1:1 General...
CT4078-EU
DIFFERENTIAL PROBE KIT 120MHZ 2230:1, 10...
PP026-2
PASS PROBE 500MHZ 2PACK10:1 Passive 500M...
CT2982
HV OPROBE 10KV 50MHZ 2.0M BNCM1000:1 Vol...
CT2703 Datasheet/PDF