| Allicdata Part #: | D16OAS11FGRNGRN-ND |
| Manufacturer Part#: |
D16OAS11FGRNGRN |
| Price: | $ 9.49 |
| Product Category: | Switches |
| Manufacturer: | E-Switch |
| Short Description: | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V |
| More Detail: | Pushbutton Switch SPDT Standard, Illuminated Panel... |
| DataSheet: | D16OAS11FGRNGRN Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 100 +: | $ 8.61798 |
| Color - Actuator/Cap: | Green |
| Electrical Life: | 50,000 Cycles |
| Mechanical Life: | 100,000 Cycles |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 55°C |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 16.00mm Dia |
| Features: | -- |
| Ingress Protection: | -- |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Mounting Type: | Panel Mount, Front |
| Illumination Voltage (Nominal): | 110 VAC |
| Illumination Type, Color: | Neon, Green |
| Series: | D16 |
| Actuator Type: | Square, Button |
| Voltage Rating - DC: | 24V |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Current Rating: | 8A (AC), 6A (DC) |
| Switch Function: | On-Mom |
| Circuit: | SPDT |
| Type: | Standard, Illuminated |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Pushbutton switches, such as the D16OAS11FGRNGRN, are electromechanical controls used to switch electrical circuits on or off. The D16OAS11FGRNGRN is a pushbutton switch that combines the features of a momentary contact, IP65/IP67 sealing, a recessed actuator, and gold-plated terminals. The D16OAS11FGRNGRN pushbutton switch is typically rated between 1 - 30V and 6mA up to 500mA, making them ideal for applications such as household appliances, medical equipment and automotive accessories.
The D16OAS11FGRNGRN pushbutton switch can be applied in many different fields. It can be used in electronic circuits to provide high level circuit protection, electrical power control, high current and low voltage connection, lockout protection and indicator lighting. In addition, it is frequently used in high-tech fields such as HVAC systems, security systems, diagnostic and communications equipment, control panels and other industrial control systems.
The working principle of a pushbutton switch is quite simple: when the switch is depressed, the contacts open, closing the circuit, and when it is released, the contacts close, thereby completing the circuit. The contacts of the D16OAS11FGRNGRN pushbutton switch are designed with a recessed actuator which provides a heightened degree of protection from shock and/or vibration. The spring-loaded actuator keeps the switch contacts in a certain position when there is no pressure applied to the switch. When the switch is pressed, the contacts open, thereby breaking the circuit.
The D16OAS11FGRNGRN pushbutton switch is designed for easy installation and low maintenance. It is equipped with gold-plated terminals which provide outstanding corrosion resistance, ensuring reliable contacts over the long term. In addition, the pushbutton switch has an IP65/IP67 ingress protection rating which means it can be exposed to dust and water while still maintaining a high level of operational efficiency. The plastic housing of the switch also ensures excellent resistance to wear and impact.
In brief, the D16OAS11FGRNGRN pushbutton switch is a simple and reliable switch that offers a great deal of protection from shock, vibration and extreme temperatures. With its high degree of protection, durability, low maintenance requirements, and ease of installation, the D16OAS11FGRNGRN pushbutton switch is an ideal solution for many different applications. From household appliances and medical equipment to HVAC systems and industrial control systems, the D16OAS11FGRNGRN pushbutton switch offers a reliable and durable solution.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| D16OAS11KGRNWHT | E-Switch | 12.4 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAS11KGRNGRN | E-Switch | 12.4 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAS11FGRNGRN | E-Switch | 9.49 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAT12CWHT | E-Switch | 10.82 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A... |
| D16OAS11CORG | E-Switch | 8.51 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAS12JREDRED | E-Switch | 15.44 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A... |
| D16OAS11BRED | E-Switch | 8.51 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAT130RED | E-Switch | 14.08 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON 3PDT 8A... |
| D16OAS140GRN | E-Switch | 17.16 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 8A... |
| D16OAR110BLU | E-Switch | 7.73 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAS11FREDRED | E-Switch | 9.49 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAT110BLU | E-Switch | 7.73 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAT11KYELYEL | E-Switch | 12.4 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAT130WHT | E-Switch | 14.08 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON 3PDT 8A... |
| D16OAS110ORG | E-Switch | 6.62 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAS11KREDRED | E-Switch | 12.4 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAS13CBLU | E-Switch | 14.83 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON 3PDT 8A... |
| D16OAR11BGRN | E-Switch | 8.51 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAR11CBLU | E-Switch | 8.51 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAR11JREDRED | E-Switch | 12.4 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAT11CBLU | E-Switch | 8.51 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAT11AWHT | E-Switch | 8.51 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAS12BGRN | E-Switch | 11.66 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A... |
| D16OAR1KREDRED | E-Switch | 13.4 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAS110WHT | E-Switch | 6.62 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAT11NWHT | E-Switch | 8.51 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAS11JYELORG | E-Switch | 12.4 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAR11GREDRED | E-Switch | 9.49 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAR110RED | E-Switch | 7.73 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAR10RED | E-Switch | 8.95 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAS11JREDRED | E-Switch | 12.4 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAT11KREDRED | E-Switch | 12.4 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAR1JREDRED | E-Switch | 13.4 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAS11CYEL | E-Switch | 8.51 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAR11EGRN | E-Switch | 8.51 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAR1JGRNGRN | E-Switch | 13.4 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAR1KGRNGRN | E-Switch | 13.4 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAR12KGRNGRN | E-Switch | 15.44 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A... |
| D16OAR11JYELYEL | E-Switch | 12.4 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAR11KGRNGRN | E-Switch | 12.4 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
PUSHBUTTON 30MMPushbutton Switch
PUSHBUTTON 30MMPushbutton Switch
30MM ESTP PULL 240V TR 2NO GRNPushbutton...
30MM PB IL FS MNT 120V 2NC REDPushbutton...
40MM MUSH MNT 240V TR 2NO YELPushbutton ...
40MM MUSH MNT 240V TR 2NO REDPushbutton ...
D16OAS11FGRNGRN Datasheet/PDF