| Allicdata Part #: | D4GL-2HFG-A-ND |
| Manufacturer Part#: |
D4GL-2HFG-A |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Switches |
| Manufacturer: | Omron Automation and Safety |
| Short Description: | SWITCH SAFETY 3PST 750MA 240V |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | D4GL-2HFG-A Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Mechanical Life: | 1,000,000 Cycles |
| Electrical Life: | 150,000 Cycles |
| Operating Position: | -- |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 55°C |
| Overtravel: | -- |
| Differential Travel: | -- |
| Pretravel: | 0.394" (10.0mm) |
| Release Force: | 1530gf |
| Operating Force: | 4079gf |
| Features: | LED Indicator |
| Series: | D4GL |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Actuator Type: | Panel Disconnect |
| Voltage Rating - AC: | 240V |
| Current Rating: | 750mA (AC) |
| Switch Function: | On-Off |
| Circuit: | 3PST-NC + DPST-NC |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
D4GL-2HFG-A is a type of snap action, limit switch. It is made from suitable electrical and mechanical parts to provide a reliable and superior performance in different applications. It has a compact size and a robust design that make it suitable for various different applications.
The working principle of the D4GL-2HFG-A is based on a switching mechanism. This mechanism allows the limitation of movement and is triggered by an external force. The limit switch is configured to limit the movement of a load by using a spring-loaded lever or a cam. The external force (manual or automated) acts upon the lever or cam, which mechanically switches the contact and triggers the limit switch.
The working principle of the D4GL-2HFG-A is widely used in a variety of applications. These applications can be divided into two broad categories: those that control the movement of loads, and those that detect when a predetermined limit is reached.
In the first category, the switch is used to limit the movement of a load. For instance, this type of switch is used in the production line to limit the position of the product being manufactured; it can also be used to limit the amount of force applied to a machine or limit the motion of a tool for safety reasons. In the second category, the switch is used to detect the temperature or pressure. This type of switch is commonly used in safety systems such as alarms or brakes, as well as in hydraulic or pneumatic systems, where they detect the pressure levels and activate an action or warning when a certain limit is reached.
The D4GL-2HFG-A snap action, limit switch is a reliable, durable and cost-effective solution for many different applications. It is a versatile and easy-to-install switch that can provide reliable electrical switching in a wide range of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| D4GL-1BFA-A4 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 750MA ... |
| D4GL-4CFG-A | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 750MA ... |
| D4GL-2CFA-A4 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 750MA ... |
| D4GL-2DFG-A4 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 750MA ... |
| D4GL-4FFA-A4-NPT | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY 3PST 750MA ... |
| D4GL-4GFA-A | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY 3PST 750MA ... |
| D4GL-1CFG-A4 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 750MA ... |
| D4GL-1GFA-A | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY 3PST 750MA ... |
| D4GL-4CFG-A4-NPT | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 750MA ... |
| D4GL-2GFG-A4 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY 3PST 750MA ... |
| D4GL-4FFG-A-NPT | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY 3PST 750MA ... |
| D4GL-1EFG-A4 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY 3PST 750MA ... |
| D4GL-2AFG-A | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 750MA ... |
| D4GL-1HFG-A4 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY 3PST 750MA ... |
| D4GL-4AFA-A | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 750MA ... |
| D4GL-4AFG-A-NPT | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 750MA ... |
| D4GL-1GFG-A | Omron Automa... | 230.52 $ | 3 | SWITCH SAFETY 3PST 750MA ... |
| D4GL-4CFA-A4 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 750MA ... |
| D4GL-2EFA-A4 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY 3PST 750MA ... |
| D4GL-1BFA-A | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 750MA ... |
| D4GL-4FFA-A4 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY 3PST 750MA ... |
| D4GL-4HFG-A | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY 3PST 750MA ... |
| D4GL-1DFG-A4 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 750MA ... |
| D4GL-4FFG-A | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY 3PST 750MA ... |
| D4GL-4GFA-A4 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY 3PST 750MA ... |
| TLP385(D4GL-TR,E | Toshiba Semi... | 0.11 $ | 1000 | TRANSISTOR OPTOCOUPLER; 4... |
| D4GL-4FFG-A4-NPT | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY 3PST 750MA ... |
| D4GL-2HFG-A4 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY 3PST 750MA ... |
| D4GL-2CFG-A4 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 750MA ... |
| D4GL-4DFA-A4 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 750MA ... |
| D4GL-4EFA-A4 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY 3PST 750MA ... |
| D4GL-4EFG-A4 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY 3PST 750MA ... |
| D4GL-2GFA-A | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY 3PST 750MA ... |
| D4GL-4HFA-A4 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY 3PST 750MA ... |
| D4GL-SK10-LK | Omron Automa... | 205.82 $ | 2 | D4GL-SK10-LK |
| D4GL-2EFA-A | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY 3PST 750MA ... |
| D4GL-2FFA-A | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY 3PST 750MA ... |
| D4GL-4DFA-A-NPT | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 750MA ... |
| D4GL-4GDG-A4-NPT | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY 3PST 750MA ... |
| D4GL-2EFG-A4 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY 3PST 750MA ... |
LIMIT SWITCH
LIMIT SWITCH ROLLER LEVER LED
SWITCH SNAP ACTION
SWITCH SNAP ACTION
SEALED AERO SWITCH
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 16A 125V
D4GL-2HFG-A Datasheet/PDF