| Allicdata Part #: | SW1503-ND |
| Manufacturer Part#: |
D4NL-2DFA-B4 |
| Price: | $ 152.31 |
| Product Category: | Switches |
| Manufacturer: | Omron Automation and Safety |
| Short Description: | SWITCH SAFETY DPST 3A 240V |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | D4NL-2DFA-B4 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 7 |
| 1 +: | $ 138.46100 |
| 10 +: | $ 134.26600 |
| 25 +: | $ 125.87400 |
| 50 +: | $ 119.58000 |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Mechanical Life: | 1,000,000 Cycles |
| Electrical Life: | 500,000 Cycles |
| Operating Position: | -- |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 55°C |
| Overtravel: | -- |
| Differential Travel: | -- |
| Pretravel: | 0.354" (9.0mm) |
| Release Force: | 1530gf |
| Operating Force: | 3059gf |
| Features: | LED Indicator |
| Series: | D4NL |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Actuator Type: | Panel Disconnect |
| Voltage Rating - DC: | 250V |
| Voltage Rating - AC: | 240V |
| Current Rating: | 3A (AC), 270mA (DC) |
| Switch Function: | On-Off |
| Circuit: | DPST-NC x 2 |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Snap Action, Limit Switches are mechanical switches which are most effective when used to detect and actuate positions and motions. The D4NL-2DFA-B4 is a multi-functional snap action limit switch. It\'s designed especially for detecting a wide variety of motions, positions, and force levels. This switch is designed for use in commercial and industrial automation and automotive applications.
The D4NL-2DFA-B4 has three switch positions: "on\', "off" and "spring" return. It has a snap-action contact design which ensures precise switch action control and quick response times. In addition, the switch is rated up to 10-amp resistive current at 250VAC and 6-amp inductive load at 24VDC. It has a dual solder connection form that allows easy wiring as well.
The D4NL-2DFA-B4 is designed for applications requiring precise mechanical switching and fast response times, such as operators needing instant switch action in order to react to a motion or position. It also has a long operating life due to its construction from stainless steel and a plastic body. This limit switch is able to handle large mechanical loads and harsh environments, allowing it to be used in applications such as automotive manufacturing, assembly operations, and industrial machines.
The working principle of the D4NL-2DFA-B4 is based on the actuation of a plunger against a predetermined contact position. This is done by a spring-loaded plunger that is actuated by either a mechanical force or movement. When the switch is actuated, a plunger is inserted and forced against a contact which causes the contacts to open or close in order to create an electrical connection. This simple switch is incredibly reliable and versatile and can be used in nearly any application.
The D4NL-2DFA-B4 is effective for applications such as the detection of openings and closings in commercial doorways, machine accesses, and packagers. Other applications for the D4NL-2DFA-B4 include motor controls, parking brake actuation, emergency engine shutdowns, automatic doors, assembly lines, and lift truck induction platforms. The switch can also be used for detecting carburizing, quenching, and testing of parts.
The D4NL-2DFA-B4 is a reliable and dependable limit switch that can be used in a variety of applications. With its features and abilities, this limit switch is sure to provide your operations with a reliable and cost-effective solution. Furthermore, its snap-action contact design ensures precise switch action control and quick response times.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| D4NL-4EFH-B | Omron Automa... | 168.77 $ | 1000 | SWITCH SAFETY 3PST 3A 240... |
| D4NL-2DFA-B | Omron Automa... | 144.07 $ | 2 | SWITCH SAFETY DPST 3A 240... |
| D4NL-4GFA-B4 | Omron Automa... | 156.42 $ | 1000 | SWITCH SAFETY 3PST 3A 240... |
| D4NL-4CFH-B | Omron Automa... | 201.71 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 3A 240... |
| D4NL-4DFG-B4 | Omron Automa... | 152.31 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 3A 240... |
| D4NL-2BFA-B4 | Omron Automa... | 152.31 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 3A 240... |
| D4NL-4DFH-B | Omron Automa... | 193.47 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 3A 240... |
| D4NL-4BFA-B4 | Omron Automa... | 152.31 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 3A 240... |
| D4NL-2EDG-B | Omron Automa... | 156.42 $ | 1000 | SWITCH SAFETY 3PST 3A 240... |
| D4NL-4BFA-B-NPT | Omron Automa... | 164.65 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 3A 240... |
| D4NL-2ADB-B | Omron Automa... | 205.82 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 3A 240... |
| D4NL-4EDG-B4-NPT | Omron Automa... | 189.35 $ | 3 | SWITCH SAFETY 3PST 3A 240... |
| D4NL-4BFA-B | Omron Automa... | 144.07 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 3A 240... |
| D4NL-2EFG-B4 | Omron Automa... | 156.42 $ | 1000 | SWITCH SAFETY 3PST 3A 240... |
| D4NL-4ADA-BS | Omron Automa... | 156.42 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 3A 240... |
| D4NL-4GDB-B4 | Omron Automa... | 205.82 $ | 1000 | SWITCH SAFETY 3PST 3A 240... |
| D4NL-4DFG-B4-NPT | Omron Automa... | 168.77 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 3A 240... |
| D4NL-4GDG-B4 | Omron Automa... | 168.77 $ | 1000 | SWITCH SAFETY 3PST 3A 240... |
| D4NL-4AFG-B4-NPT | Omron Automa... | 168.77 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 3A 240... |
| D4NL-4DFA-B | Omron Automa... | 144.07 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 3A 240... |
| D4NL-2BFG-B | Omron Automa... | 144.07 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 3A 240... |
| D4NL-1GFG-B4 | Omron Automa... | 156.42 $ | 1000 | SWITCH SAFETY 3PST 3A 240... |
| D4NL-1CFA-BS | Omron Automa... | 168.77 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 3A 240... |
| D4NL-2CFH-B | Omron Automa... | 177.0 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 3A 240... |
| D4NL-1HDA-B4S | Omron Automa... | 168.77 $ | 1000 | SWITCH SAFETY 3PST 3A 240... |
| D4NL-4FFG-B-NPT | Omron Automa... | 164.65 $ | 23 | SWITCH SAFETY 3PST 3A 240... |
| D4NL-RK | Omron Automa... | 7.39 $ | 5 | SWITCH KEY SPECIAL RELEAS... |
| D4NL-4HDA-B4-NPT | Omron Automa... | 189.35 $ | 1000 | SWITCH SAFETY 3PST 3A 240... |
| D4NL-1EFG-B4 | Omron Automa... | 156.42 $ | 1000 | SWITCH SAFETY 3PST 3A 240... |
| D4NL-1GFA-B | Omron Automa... | 148.19 $ | 1000 | SWITCH SAFETY 3PST 3A 240... |
| D4NL-2FFG-B4S | Omron Automa... | 156.42 $ | 1000 | SWITCH SAFETY |
| D4NL-4HDG-B4-NPT | Omron Automa... | 189.35 $ | 1000 | SWITCH SAFETY 3PST 3A 240... |
| D4NL-4AFG-B | Omron Automa... | 144.07 $ | 3 | SWITCH SAFETY DPST 3A 240... |
| D4NL-4DFG-B | Omron Automa... | 144.07 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 3A 240... |
| D4NL-1CFG-B4 | Omron Automa... | 152.31 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 3A 240... |
| D4NL-4DFG-B-NPT | Omron Automa... | 160.55 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 3A 240... |
| D4NL-4BFG-B4-NPT | Omron Automa... | 168.77 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 3A 240... |
| D4NL-1AFA-B | Omron Automa... | 144.07 $ | 2 | SWITCH SAFETY DPST 3A 240... |
| D4NL-4CFA-B4 | Omron Automa... | 152.31 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 3A 240... |
| D4NL-2DFH-B | Omron Automa... | 193.47 $ | 1000 | SWITCH SAFETY DPST 3A 240... |
LIMIT SWITCH
LIMIT SWITCH ROLLER LEVER LED
SWITCH SNAP ACTION
SWITCH SNAP ACTION
SEALED AERO SWITCH
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 16A 125V
D4NL-2DFA-B4 Datasheet/PDF