| Allicdata Part #: | DC1297B-ND |
| Manufacturer Part#: |
DC1297B |
| Price: | $ 46.41 |
| Product Category: | Development Boards, Kits, Programmers |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | BOARD EVAL LTM4612 |
| More Detail: | LTM4612 µModule® DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated ... |
| DataSheet: | DC1297B Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1 |
| 1 +: | $ 41.76900 |
| 100 +: | $ 41.15500 |
| Series: | µModule® |
| Part Status: | Active |
| Main Purpose: | DC/DC, Step Down |
| Outputs and Type: | 1, Non-Isolated |
| Voltage - Output: | 3.3V, 5V, 12V |
| Current - Output: | 5A |
| Voltage - Input: | 5 V ~ 36 V |
| Regulator Topology: | Buck |
| Frequency - Switching: | 850kHz |
| Board Type: | Fully Populated |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Utilized IC / Part: | LTM4612 |
| Base Part Number: | LTM4612 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The DC1297B Evaluation Board is a half-brick off-line switcher designed for evaluating the performance of the LM25650 series of power regulators. The DC1297B includes protection for output overcurrent and overvoltage, current foldback and thermal, as well as protection of input overvoltage. With a wide input range of 4.5V to 18V and an output current of 12A, the DC1297B is particularly suitable for low power applications which require a high input voltage with a wide dynamic range.
The DC1297B is based on the recently introduced LM25650 series of high-efficiency, non-isolated power regulators from Analog Devices. The LM25650 series utilizes a novel buck-boost architecture to provide superior output voltage regulation and transient performance over a wide input voltage range. It is designed to operate from input voltages as low as 2.5V and as high as 25V. High efficiency and low output ripple are further enhanced by the combination of synchronization, PWM modulation and pulse frequency modulation.
The DC1297B is designed to operate efficiently over a wide input voltage range. When operated at 12V input, the average efficiency is greater than 96%. This efficiency means that the power dissipated in the board as heat can be minimized, reducing the need for elaborate cooling systems. The wide operating temperature range makes it suitable for use in a variety of applications, including automotive, which requires efficient operation in both hot and cold environments.
In addition to high efficiency and wide operating temperature range, the DC1297B features both hysteretic and peak current-mode control to optimize efficiency and transient response. The hysteretic control loop regulates the output voltage at a constant minimum current level when the output voltage is below the regulation limit set by the user. The peak current-mode control provides a smooth transition between the hysteretic and current limit controls when the output voltage exceeds the regulation limit.
Protection features of the DC1297B include protection for output overcurrent and overvoltage, current foldback and thermal, as well as protection of the input overvoltage. The output overcurrent and overvoltage protection prevents the device from exceeding programmed limits, while the current foldback and thermal protection limits the device’s total power dissipation. The input overvoltage protection helps to protect the device from damage due to input transients.
The DC1297B Evaluation Board is a versatile and easy to use platform for evaluating the performance of the LM25650 series of non-isolated power regulators. With a wide input range, high efficiency, comprehensive protection and the ability to easily adjust parameters, the DC1297B is an ideal platform for testing and evaluating these devices in numerous applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| ESX10-TC-124-DC12V-2A-E | E-T-A | 50.94 $ | 1000 | CIR BRKR SOLID STATE 2A 1... |
| ESX10-TC-114-DC12V-4A-E | E-T-A | 50.94 $ | 1000 | CIRC BRKR THRM |
| G5LE-1-E DC12 | Omron Electr... | 1.51 $ | 18291 | RELAY GEN PURPOSE SPDT 16... |
| ST2-DC12V-F | Panasonic El... | 8.5 $ | 199 | RELAY GEN PURPOSE DPST 8A... |
| LY2F-DC12 | Omron Automa... | 9.09 $ | 341 | RELAY GEN PURPOSE DPDT 10... |
| PM4HF8-M-DC12VW | Panasonic In... | 46.49 $ | 1000 | OFF-DELAY IP65 8-PINTime ... |
| DC1228A | Linear Techn... | 95.29 $ | 3 | BOARD DEMO FOR LT3573EMSE... |
| G3MB-202PL-4 DC12 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | RELAY MINI SSR 2A 12VDC P... |
| DC12.5222.101 | Schurter Inc... | 19.28 $ | 1000 | PWR ENT MOD RCPT PANEL QC... |
| G6EU-134P-ST-US-DC12 | Omron Electr... | 3.14 $ | 1000 | RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A... |
| G8JR-1A7T-SP-R-GM02 DC12 ODI | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | RELAY MINI ISO AUTO |
| G2R-1A4-T130 DC12 | Omron Electr... | 3.09 $ | 1000 | RELAY GEN PURPOSE SPST 8A... |
| MKS2PN DC12 | Omron Automa... | 14.92 $ | 1000 | RELAY GEN PURPOSE DPDT 10... |
| MGN1X-DC12 | Omron Automa... | 30.01 $ | 56 | RELAY GEN PURPOSE SPST 30... |
| G6WU-1F DC12 | Omron Electr... | 0.0 $ | 1000 | RELAY RF SPDT 10MA 12V |
| HJ2-L-T-DC12V | Panasonic El... | 5.74 $ | 172 | RELAY GEN PURPOSE DPDT 10... |
| SP4-P-DC12V | Panasonic El... | 21.89 $ | 176 | RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10... |
| G3PE-245B-2H DC12-24 | Omron Automa... | 172.89 $ | 1000 | RELAY SSR 45A 3PH NO HT S... |
| MC-9B-DC12V | Altech Corpo... | 26.56 $ | 1000 | CONTACTOR 3P9A 1 NO/1 NC ... |
| PM4HF8R-M-DC12V | Panasonic In... | 47.11 $ | 1000 | ANALOG TIMER DIN48 1-10MI... |
| H7CX-AWSD DC12-24 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | COUNTER LCD 6 CHAR 12-24V... |
| G3PJ-225B DC12-24 | Omron Automa... | 71.17 $ | 5 | RELAY SSR SPST-NO 27A 12-... |
| G3PC-220B-VD-X DC12-24 | Omron Automa... | 142.16 $ | 1000 | RELAY SSR W/DETECTR 20A 1... |
| G6SU-2G DC12 | Omron Electr... | 2.02 $ | 1000 | RELAY TELECOM DPDT 2A 12V... |
| DS4E-S-DC12V | Panasonic El... | -- | 1000 | RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A... |
| SFS4-L-DC12V-D | Panasonic In... | 18.44 $ | 44 | RELAY SAFETY 6PST 6A 12V ... |
| G6RL-14-SR-ASI DC12 | Omron Electr... | 4.03 $ | 1000 | RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A... |
| G7L-2A-PUB-CB DC12 | Omron Electr... | 10.47 $ | 997 | RELAY GEN PURPOSE DPST 20... |
| G5LE-14-R-ASI-55 DC12 | Omron Electr... | 1.45 $ | 1000 | RELAY GEN PURPOSE SPDT 10... |
| SZR-LY4-1-DC12V | Honeywell Se... | 8.81 $ | 1000 | RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10... |
| MJN2C-IN-DC12 | Omron Automa... | 22.61 $ | 1000 | RELAY GEN PURPOSE DPDT 10... |
| MGN2CM-DC12 | Omron Automa... | 59.44 $ | 1000 | RELAY GEN PURPOSE DPDT 30... |
| HL1-HP-DC12V-TV | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | RELAY GEN PURPOSE SPDT 15... |
| G6K-2F-Y-TR DC12 | Omron Electr... | 2.95 $ | 937 | RELAY TELECOM DPDT 1A 12V... |
| G6SU-2 DC12 | Omron Electr... | 2.98 $ | 352 | RELAY TELECOM DPDT 2A 12V... |
| X4230-FA1BL-DC12V | E-T-A | 41.04 $ | 1000 | CIRC BRKR ACCESSORIES |
| G6Y-1 DC12 | Omron Electr... | 0.0 $ | 1000 | RELAY RF SPDT 10MA 12V |
| H3M-US-DC12-B | Omron Automa... | 102.05 $ | 1000 | RELAY TIME DELAY 10MIN 5A... |
| H3CR-A-300 AC24-48/DC12-48 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | RELAY TIME DELAY 300HR 5A... |
EVAL KIT FOR ACT4060ASH-TACT4060A - DC/D...
BOARD EVAL OFFLINE CTLR NCP1337ANCP1337 ...
BOARD EVAL POE FOR SI3402Si3402 - Specia...
EVAL BOARD FOR DCM24AP150T320A50DCM24AP1...
BOARD EVALUATION LM3670MF-1.5LM3670 - DC...
EVAL BOARD QUASI RES 15WVIPER35HD - AC/D...
DC1297B Datasheet/PDF