| Allicdata Part #: | DC1345A-ND |
| Manufacturer Part#: |
DC1345A |
| Price: | $ 89.25 |
| Product Category: | Development Boards, Kits, Programmers |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | BOARD DEMO FOR LTC3879EMSE |
| More Detail: | LTC3879 - DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs... |
| DataSheet: | DC1345A Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 80.32500 |
| Series: | -- |
| Part Status: | Active |
| Main Purpose: | DC/DC, Step Down |
| Outputs and Type: | 1, Non-Isolated |
| Voltage - Output: | 1.2V |
| Current - Output: | 12A |
| Voltage - Input: | 4.5 V ~ 34 V |
| Regulator Topology: | Buck |
| Frequency - Switching: | 300kHz |
| Board Type: | Fully Populated |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Utilized IC / Part: | LTC3879 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Evaluation and Demonstration Boards and Kits are an important tool in helping to understand and evaluate a product, allowing users to become familiar with a product before fully purchasing it. The DC1345A board is a perfect example of this. This board provides exciting and practical applications which make learning about the design and integration of electrical and electronic circuits much easier and more efficient. It can be used for a variety of applications such as voltage regulation, power conversion, and motor control.
The DC1345A evaluation board features a variety of components which can be used for design experimentation. It has a 5V/15V dual-supply voltage regulator, which can be used to test out different circuit designs or components. It also includes two identical high-efficiency DC/DC converters which can be used for generation, regulation, and control tasks. In addition, it has several power transistors which can be used to generate Pulse-Width Modulated (PWM) signals for motor control, as well as advanced power switches for switching applications. The board also has an embedded FPGA which can be programmed to perform a variety of tasks and work with a variety of sensors.
Another great feature of the DC1345A evaluation board is its easy to use software and hardware that goes along with it. The included software allows users to control various aspects of the board, including the voltage regulation, current control, and PWM signal generation. It also offers a library of components which can be used to make circuit designs more efficient. The included hardware allows users to connect the board to a PC or laptops to make the project easier and faster.
The DC1345A evaluation board is a great tool for those who are looking to get into the field of electrical and electronic engineering. It provides a comprehensive set of features which are essential for any designer to understand and evaluate the design and integration of electrical and electronic circuits. Its range of applications makes it a great tool for learning and experimenting with the various components and processes, while its easy to use software and hardware helps to speed up the task. Its wide range of features and applications make it an ideal choice for those who are looking to explore the field of electrical and electronic engineering.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| DC1390-154K | API Delevan ... | 5.51 $ | 1000 | FIXED IND 150UH 7.72A 40 ... |
| DC1369A-E | Linear Techn... | 142.8 $ | 2 | BOARD EVAL LTC2257-14LTC2... |
| DC1390-564K | API Delevan ... | 5.73 $ | 1000 | FIXED IND 560UH 4.37A 125... |
| DC1397A-B | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | BOARD DAC LTC2656-16LTC26... |
| DC1390-185K | API Delevan ... | 5.73 $ | 1000 | FIXED IND 1.8MH 2.57A 360... |
| DC1327B | Linear Techn... | 166.76 $ | 3 | BOARD DEMO FOR LT3599EFEL... |
| DC1332B-A | Linear Techn... | 35.7 $ | 1000 | DEMO BOARD FOR LTC2631A-L... |
| DC1370A-A | Linear Techn... | 142.8 $ | 5 | BOARD EVAL LTC2261-14LTC2... |
| DC1390R-273K | API Delevan ... | 5.51 $ | 1000 | FIXED IND 27UH 15.4A 10 M... |
| DC1390R-274K | API Delevan ... | 5.51 $ | 1000 | FIXED IND 270UH 6.52A 56 ... |
| DC1370A-B | Linear Techn... | 142.8 $ | 7 | BOARD EVAL LTC2260-14LTC2... |
| DC1333A-A | Linear Techn... | 35.7 $ | 2 | BOARD DAC LTC2640-12LTC26... |
| DC1342B | Linear Techn... | 89.25 $ | 3 | DEV BOARD FOR LT3758AEMSE... |
| DC13G-02-R | Eaton | 1.13 $ | 1000 | IND FLAT PAC, 210NH, 2 PA... |
| DC1390R-153K | API Delevan ... | 5.51 $ | 1000 | FIXED IND 15UH 19.9A 6 MO... |
| DC1390-335K | API Delevan ... | 5.73 $ | 1000 | FIXED IND 3.3MH 1.76A 773... |
| DC1329A | Linear Techn... | 35.7 $ | 2 | BOARD DEMO FOR LTC4352LTC... |
| DC1376A-A | Linear Techn... | 124.95 $ | 1 | BOARD EVAL FOR LTC3555EUF... |
| DC1315A | Linear Techn... | 70.69 $ | 1 | EVAL BOARD LED DRIVER LT3... |
| DC1341A | Linear Techn... | 124.95 $ | 1000 | EVAL BOARD BUCK-BOOST REG... |
| DC1390R-563K | API Delevan ... | 5.51 $ | 1000 | FIXED IND 56UH 11.2A 19 M... |
| DC1369A-G | Linear Techn... | 142.8 $ | 4 | BOARD DEMO 125MSPS LTC226... |
| DC1369A-N | Linear Techn... | 142.8 $ | 4 | BOARD DEMO 150MSPS LTC226... |
| DC1319B-B | Linear Techn... | 148.44 $ | 2 | EVAL BOARD LED DRIVER LT3... |
| DC13G-01-R | Eaton | 1.13 $ | 1000 | IND FLAT PAC, 180NH, 2 PA... |
| DC1390R-225K | API Delevan ... | 5.73 $ | 1000 | FIXED IND 2.2MH 2.2A 494 ... |
| DC1322A | Linear Techn... | 89.25 $ | 9 | EVAL BOARD CAP CHARGER LT... |
| DC1370A-N | Linear Techn... | 142.8 $ | 1 | BOARD EVAL LTC2262-12LTC2... |
| DC1370A-M | Linear Techn... | 142.8 $ | 3 | BOARD EVAL LTC2262-14LTC2... |
| DC1390R-474K | API Delevan ... | 5.51 $ | 1000 | FIXED IND 470UH 4.57A 114... |
| DC1390-275K | API Delevan ... | 5.73 $ | 1000 | FIXED IND 2.7MH 2.07A 555... |
| DC1362A-B | Linear Techn... | 107.1 $ | 2 | EVAL BOARD BATT CHARGER L... |
| DC1339A | Linear Techn... | 35.7 $ | 2 | BOARD SAR ADC LTC2302LTC2... |
| DC1366A | Linear Techn... | 140.7 $ | 1 | EVAL BOARD FOR LTC4266LTC... |
| DC1369A-K | Linear Techn... | 142.8 $ | 2 | BOARD EVAL LTC2257-12LTC2... |
| DC1369A-F | Linear Techn... | 142.8 $ | 1 | BOARD EVAL LTC2256-14LTC2... |
| DC1390-333K | API Delevan ... | 5.51 $ | 1000 | FIXED IND 33UH 14.7A 11 M... |
| DC1370A-G | Linear Techn... | 142.8 $ | 3 | BOARD EVAL LTC2261-12LTC2... |
| DC1354A-B | Linear Techn... | 35.7 $ | 3 | DEMO BOARD FOR LT4256-2LT... |
| DC1397B-B | Linear Techn... | 71.4 $ | 3 | BOARD DEMO FOR LTC2656-H1... |
EVAL BOARD FOR ISL59532ISL59532 Crosspoi...
EVAL MODULE HEAT SYSTEMSM470R1B1M-HT Hig...
EVAL BOARD FOR V2751 48TQFPXR16V2751 UAR...
EVAL BOARD FOR XR16M654-A 80LQFPXR16M654...
EVAL BOARD FOR M2551-B 48TQFPXR16M2551 U...
EVAL BOARD FOR M2550-B 48TQFPXR16M2550 U...
DC1345A Datasheet/PDF