| Allicdata Part #: | DS1809U-050+-ND |
| Manufacturer Part#: |
DS1809U-050+ |
| Price: | $ 1.32 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC DALLASTAT 50K 8-USOP |
| More Detail: | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 64 Taps Pu... |
| DataSheet: | DS1809U-050+ Datasheet/PDF |
| Quantity: | 104 |
| 1 +: | $ 1.19700 |
| 10 +: | $ 1.15101 |
| 50 +: | $ 1.13261 |
| Memory Type: | Non-Volatile |
| Base Part Number: | DS1809 |
| Supplier Device Package: | 8-uMAX |
| Package / Case: | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ): | 400 (Max) |
| Temperature Coefficient (Typ): | 750 ppm/°C |
| Tolerance: | ±20% |
| Features: | -- |
| Voltage - Supply: | 5V |
| Series: | Dallastat™ |
| Interface: | Pushbutton |
| Resistance (Ohms): | 50k |
| Number of Taps: | 64 |
| Number of Circuits: | 1 |
| Configuration: | Potentiometer |
| Taper: | Linear |
| Part Status: | Last Time Buy |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The DS1809U-050+ is a special kind of digital potentionmeter (DP) made by Maxim Integrated. It is technologically advanced and has the ability to be accurately calibrated and adjusted, making it suited for a wide range of applications.
A DP is essentially a variable electronic component that contains a resistive element with tap points. It can be used for controlling the voltage divider for gain adjustment and for setting various reference levels or preset values. The DS1809U-050+ offers several advantages over other digital pots. It has a 2-wire serial interface which means that it can be operated by a single-wire control line from a microcontroller. As a result, fewer components are required which makes it ideal for space-limited applications.
The DS1809U-050+ is programmable via the two-wire user interface, allowing for up to 256 wiper settings. This enables the DP to be used to control a wide range of voltages, currents, impedances, and other electronic signals. This makes it an ideal component for applications where accurate control is needed, such as in automotive applications.
Another advantage of the DS1809U-050+ is that it is designed to minimize the wiper back-biasing voltage, which ensures that the adjustment will remain accurate even under sudden changes in load. This feature makes the potentiometer suitable for use in noisy or harsh environments. In addition, the device features a high-resolution non-volatile memory that allows it to be reconfigured as needed.
The DS1809U-050+ is also designed to be power and temperature efficient. The device uses an internal temperature sensor to determine the optimal settings in order to minimize power consumption. This makes the device ideal for space-constrained and low-power designs.
In terms of applications, the DS1809U-050+ is typically used for precision voltage and current control in consumer, industrial, and automotive electronics. It can be used for setting precise levels of power to LED lighting in consumer devices, controlling an automotive speedometer, or providing control over array gain in industrial applications.
In conclusion, the DS1809U-050+ is a great choice for applications that require precise control over levels of current and voltage. Due to its easy to use two-wire interface and low-power consumption, it is also a great choice for space-limited designs. With its ability to be accurately calibrated and adjusted, the DS1809U-050+ is an ideal component for controlling a wide range of voltages, currents, and impedances.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| DS1830AU+ | Maxim Integr... | -- | 294 | IC SEQUENCER RESET PB 3.3... |
| DS1834 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC 3.3V/5V DUAL ACT LO PP... |
| DS1818R-20/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC 2.55V W/PB 20% SOT23-3... |
| DS1844-010 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT DIG QUAD 10K 20-DI... |
| DS1869S-010/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC RHEOSTAT DALLAST 3V 10... |
| DS1806S-050/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT DIG SEXTET 50K 20-... |
| DS1867-100+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT W/EEPROM DUAL 100K... |
| DS18S20Z+ | Maxim Integr... | -- | 5253 | SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE... |
| DS1814AR-10+T&R | Maxim Integr... | 0.48 $ | 1000 | IC MICROMON 5V W/PBRST SO... |
| DS1833Z-15 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC 4.125V HI ACT 15% SOT2... |
| DS1875T+T&R | Maxim Integr... | 2.43 $ | 5000 | IC SFP CTRLR/TRIPLEXER 38... |
| DS1846E-010+ | Maxim Integr... | -- | 67 | IC NV TRI-POT MEM MON 20T... |
| DS1809Z-W10+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DALLASTAT SGL 64POS 8S... |
| DS1844-050+ | Maxim Integr... | 3.13 $ | 111 | IC POT DIG QUAD 50K 20-DI... |
| DS1856B-050+ | Maxim Integr... | -- | 1320 | IC DGTL POT 50K 2CH 16CSB... |
| DS1845X-050/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT/MEM DUAL NV 50K 14... |
| DS1833Z-10 | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC 4.375V HI ACT 10% SOT2... |
| DS1830AU+T&R | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC SEQUENCER RESET PB 3.3... |
| DS1811-15 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC 4.13V O-D 15% TO92-3Su... |
| DS1873T+ | Maxim Integr... | 1.68 $ | 1000 | IC CTLR SFP+ ANLG LDD 28-... |
| DS1868E-010/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DGTL POT 10K 2CH 20TSS... |
| DS1831CS | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC MULTIMON 3.3/2.5V 16-S... |
| DS1814BR-5-U | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MICROMON 5V RST/WDOG S... |
| DS1864T+ | Maxim Integr... | -- | 120 | IC LASER CTRLR 1CHAN 5.5V... |
| DS1806S-050+ | Maxim Integr... | 4.4 $ | 52 | IC POT DIG SEXTET 50K 20-... |
| DS1841X | Maxim Integr... | 0.48 $ | 1000 | IC RES LOG NV I2C DGTL 10... |
| DS1868BS-100+T/R | Maxim Integr... | 1.85 $ | 1000 | IC DGTL POT 100K 2CH 16SO... |
| DS1806S-100 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT DIG SEXTET 100K 20... |
| DS18S20+ | Maxim Integr... | -- | 5781 | SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE... |
| DS18B20+T&R | Maxim Integr... | -- | 6000 | SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE... |
| DS1810-5+ | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC 4.62V P-P 5% TO92-3Sup... |
| DS1803Z-100+T&R | Maxim Integr... | 2.33 $ | 1000 | IC POT DUAL ADDRESS 100K ... |
| DS1868S-100 | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC DGTL POT 100K 2CH 16SO... |
| DS1803E-100/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT DUAL ADDRESS 100K ... |
| DS1855B-050+ | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC RES TEMP-CNTRL 10/50K ... |
| DS1821C+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE... |
| DS1830B | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SEQUENCER RESET PB 2.5... |
| DS1836CS-10/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MICROMAN 3.3V ACT LO 1... |
| DS1831DS/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MULTIMON 3.3/2.5V WDOG... |
| DS1806E-050 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT DIG SEXTET 50K 20-... |
IC DGTL POT INTERFACE 24TSSOPDigital Pot...
IC DGTL POT 4CH 50K 20QFNDigital Potenti...
IC DGTL POT 256POS 10K 20TSSOPDigital Po...
IC POT DPP 32TAP U/D SOT23-8Digital Pote...
IC POT DPP NV 32TAP U/D 8MSOPDigital Pot...
IC POT 256TAPS 5BYTES 8-MSOPDigital Pote...
DS1809U-050+ Datasheet/PDF