| Allicdata Part #: | DS1844E-100+T&R-ND |
| Manufacturer Part#: |
DS1844E-100+T&R |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC POT DIG QUAD 100K 20-TSSOP |
| More Detail: | Digital Potentiometer 100k Ohm 4 Circuit 64 Taps I... |
| DataSheet: | DS1844E-100+T&R Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Memory Type: | Volatile |
| Base Part Number: | DS1844 |
| Supplier Device Package: | 20-TSSOP |
| Package / Case: | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ): | 250 |
| Temperature Coefficient (Typ): | 750 ppm/°C |
| Tolerance: | ±20% |
| Features: | Selectable Address |
| Voltage - Supply: | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Series: | -- |
| Interface: | I²C, Serial |
| Resistance (Ohms): | 100k |
| Number of Taps: | 64 |
| Number of Circuits: | 4 |
| Configuration: | Potentiometer |
| Taper: | Linear |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Data acquisition applications often require the use of digital potentiometers in order to adjust parameters such as gain, offset, and other related signals. The DS1844E-100+T&R is a potentiometer which can be used for such digital data acquisition applications. This article will discuss the application field of the DS1844E-100+T&R, and its working principle.
The DS1844E-100+T&R is a digital potentiometer designed for industrial applications. It has an ESD-protected wiper that is configured to move between its two terminals. By adjusting the wiper, a certain output voltage is generated. This output voltage can be used to adjust the gain, offset, and other signals in a data acquisition system. The wiper has a resolution of 100 steps and can be adjusted using two dedicated control pins, making it suitable for any manual or automated control application.
The DS1844E-100+T&R is suitable for a broad range of applications, such as in power supplies, data loggers, audio systems, motor controls, and other industrial applications. It has an integrated temperature tracking system, which can be used to compensate for temperature variations and ensure that the output voltage is maintained for the entire range of operation. It also has a low-dropout voltage, making it suitable for battery-powered devices. It is backed by a 100% tested assurance, making it a reliable solution for digital acquisition applications.
The DS1844E-100+T&R is a three-terminal digital potentiometer. It works by changing the resistance of the circuit by moving the wiper between its two terminals. The output voltage is then generated depending on the position of the wiper and is a linear function of the resistance change. All three terminals are connected to the ground, and two control pins are used to adjust the wiper position. The output voltage can be adjusted with a resolution of 100 steps, making it suitable for any manual or automated control application.
The DS1844E-100+T&R is an ideal solution for digital acquisition applications. It has a low-dropout voltage, making it suitable for battery-powered devices, and it has an integrated temperature tracking system to ensure a stable output voltage for a wide range of operating temperatures. It also has a resolution of 100 steps, making it suitable for manual or automated control applications. All of these features make it an ideal solution for any data acquisition application.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| DS1830AU+ | Maxim Integr... | -- | 294 | IC SEQUENCER RESET PB 3.3... |
| DS1834 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC 3.3V/5V DUAL ACT LO PP... |
| DS1818R-20/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC 2.55V W/PB 20% SOT23-3... |
| DS1844-010 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT DIG QUAD 10K 20-DI... |
| DS1869S-010/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC RHEOSTAT DALLAST 3V 10... |
| DS1806S-050/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT DIG SEXTET 50K 20-... |
| DS1867-100+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT W/EEPROM DUAL 100K... |
| DS18S20Z+ | Maxim Integr... | -- | 5253 | SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE... |
| DS1814AR-10+T&R | Maxim Integr... | 0.48 $ | 1000 | IC MICROMON 5V W/PBRST SO... |
| DS1833Z-15 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC 4.125V HI ACT 15% SOT2... |
| DS1875T+T&R | Maxim Integr... | 2.43 $ | 5000 | IC SFP CTRLR/TRIPLEXER 38... |
| DS1846E-010+ | Maxim Integr... | -- | 67 | IC NV TRI-POT MEM MON 20T... |
| DS1809Z-W10+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DALLASTAT SGL 64POS 8S... |
| DS1844-050+ | Maxim Integr... | 3.13 $ | 111 | IC POT DIG QUAD 50K 20-DI... |
| DS1856B-050+ | Maxim Integr... | -- | 1320 | IC DGTL POT 50K 2CH 16CSB... |
| DS1845X-050/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT/MEM DUAL NV 50K 14... |
| DS1833Z-10 | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC 4.375V HI ACT 10% SOT2... |
| DS1830AU+T&R | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC SEQUENCER RESET PB 3.3... |
| DS1811-15 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC 4.13V O-D 15% TO92-3Su... |
| DS1873T+ | Maxim Integr... | 1.68 $ | 1000 | IC CTLR SFP+ ANLG LDD 28-... |
| DS1868E-010/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DGTL POT 10K 2CH 20TSS... |
| DS1831CS | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC MULTIMON 3.3/2.5V 16-S... |
| DS1814BR-5-U | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MICROMON 5V RST/WDOG S... |
| DS1864T+ | Maxim Integr... | -- | 120 | IC LASER CTRLR 1CHAN 5.5V... |
| DS1806S-050+ | Maxim Integr... | 4.4 $ | 52 | IC POT DIG SEXTET 50K 20-... |
| DS1841X | Maxim Integr... | 0.48 $ | 1000 | IC RES LOG NV I2C DGTL 10... |
| DS1868BS-100+T/R | Maxim Integr... | 1.85 $ | 1000 | IC DGTL POT 100K 2CH 16SO... |
| DS1806S-100 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT DIG SEXTET 100K 20... |
| DS18S20+ | Maxim Integr... | -- | 5781 | SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE... |
| DS18B20+T&R | Maxim Integr... | -- | 6000 | SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE... |
| DS1810-5+ | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC 4.62V P-P 5% TO92-3Sup... |
| DS1803Z-100+T&R | Maxim Integr... | 2.33 $ | 1000 | IC POT DUAL ADDRESS 100K ... |
| DS1868S-100 | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC DGTL POT 100K 2CH 16SO... |
| DS1803E-100/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT DUAL ADDRESS 100K ... |
| DS1855B-050+ | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC RES TEMP-CNTRL 10/50K ... |
| DS1821C+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE... |
| DS1830B | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SEQUENCER RESET PB 2.5... |
| DS1836CS-10/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MICROMAN 3.3V ACT LO 1... |
| DS1831DS/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MULTIMON 3.3/2.5V WDOG... |
| DS1806E-050 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT DIG SEXTET 50K 20-... |
IC DGTL POT INTERFACE 24TSSOPDigital Pot...
IC DGTL POT 4CH 50K 20QFNDigital Potenti...
IC DGTL POT 256POS 10K 20TSSOPDigital Po...
IC POT DPP 32TAP U/D SOT23-8Digital Pote...
IC POT DPP NV 32TAP U/D 8MSOPDigital Pot...
IC POT 256TAPS 5BYTES 8-MSOPDigital Pote...
DS1844E-100+T&R Datasheet/PDF