| Allicdata Part #: | E5EC-RX2DBM-000-ND |
| Manufacturer Part#: |
E5EC-RX2DBM-000 |
| Price: | $ 242.31 |
| Product Category: | Industrial Controls |
| Manufacturer: | Omron Automation and Safety |
| Short Description: | CONTROL TEMP RELAY OUT 24V |
| More Detail: | Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N... |
| DataSheet: | E5EC-RX2DBM-000 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 1 +: | $ 220.27900 |
| Series: | E5EC |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Type: | Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Input Range: | -200°C ~ 2300°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC |
| Output Type: | Relay (4) |
| Control Method: | On/Off, Proportional (PID) |
| Communications: | -- |
| Number of Characters Per Row: | 4, 4, 4 |
| Display Type: | LCD - Tri Color Characters, Backlight |
| Display Characters - Height: | 0.710" (18.00mm), 0.433" (11.00mm), 0.307" (7.80mm) |
| Voltage - Supply: | 24VAC/DC |
| Panel Cutout Dimensions: | Rectangular - 92.00mm x 45.00mm |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Termination Style: | Spring Terminal |
| Ingress Protection: | IP66 - Dust Tight, Water Resistant |
| Features: | -- |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 55°C |
| Weight: | 0.463 lb (210.01g) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The E5EC-RX2DBM-000 is a controller used in many industrial processes. It can regulate temperature and is used in a wide variety of manufacturing processes. Its working principle is quite simple: the controller senses temperatures within the processes, then sends signals to open or close valves, ignite flames, adjust heaters, etc., according to the desired temperature.
One of the most common applications for the E5EC-RX2DBM-000 controller is in the industrial and commercial heating and cooling industries. It is used to regulate the temperature of air, water, and other materials in these industries. For example, it can be used to heat or cool rooms, to maintain a desired temperature within an industrial environment, or to control the temperature of a product during its manufacturing process. This controller is also used to monitor and measure temperatures in industrial processes, such as ovens and boilers. It works with different types of thermocouples and thermistors, which allow the controller to accurately measure temperature.
The controller also has an output interface, which can be connected to a PC or a host machine. This allows the controller to send signals indicating the current temperature or generate alarms if the temperature rises beyond the desired range. The controller also has a range of input and output configurations, allowing it to be connected to various types of input sources and output devices. These include analog and digital sensors, as well as external controllers and actuators.
The E5EC-RX2DBM-000 is a powerful temperature controller which can help automate processes and improve productivity. It is reliable and is designed to perform in a wide range of industrial environments. Its simple and intuitive interface makes it easy to operate, and its range of input and output configurations makes it highly compatible with various types of machinery and equipment. This controller is an effective and efficient way to regulate temperatures and ensure consistent results in many industrial applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| E5EC-TCX4A5M-021 | Omron Automa... | 461.7 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5EC-TQX4A5M-000 | Omron Automa... | 432.22 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC RELAY/V... |
| E5EC-QQ4D5M-000 | Omron Automa... | 261.95 $ | 2 | CONTROL TEMP/PROC 24V PAN... |
| E5EC-RR4A5M-011 | Omron Automa... | 402.76 $ | 3 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5EC-RX4A5M-009 | Omron Automa... | 330.72 $ | 2 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5EC-QR4D5M-011 | Omron Automa... | 376.57 $ | 2 | CONTROL TEMP/PROC 24V PAN... |
| E5EC-CQ4A5M-011 | Omron Automa... | 487.89 $ | 1 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5EC-RX2DBM-011 | Omron Automa... | 389.66 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY OUT 24... |
| E5EC-QR4A5M-5800U | Omron Automa... | 425.68 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC RELAY/V... |
| E5EC-QX4A5M-010 | Omron Automa... | 268.51 $ | 14 | CONTROL TEMP/PROC RELAY/V... |
| E5EC-CQ4D5M-009 | Omron Automa... | 425.68 $ | 2 | CONTROL TEMP/PROC 24V PAN... |
| E5EC-TQQ4A5M-000 | Omron Automa... | 442.05 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC RELAY/V... |
| E5EC-TCX4A5M-000 | Omron Automa... | 448.6 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5EC-TQX4A5M-010 | Omron Automa... | 448.6 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC RELAY/V... |
| E5EC-CX4A5M-005 | Omron Automa... | 350.37 $ | 2 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5EC-TQX4D5M-008 | Omron Automa... | 461.7 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC 24V PAN... |
| E5EC-PR4A5M-000 | Omron Automa... | 307.8 $ | 2 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5EC-QX2ASM-800 | Omron Automa... | 235.76 $ | 1000 | MELA TC 1/8DIN VOLTAGE AC... |
| E5EC-RR4A5M-009 | Omron Automa... | 340.54 $ | 2 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5EC-QX4D5M-011 | Omron Automa... | 389.66 $ | 6 | CONTROL TEMP/PROC 24V PAN... |
| E5EC-TRX4D5M-000 | Omron Automa... | 432.22 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC RELAY O... |
| E5EC-TRR4A5M-019 | Omron Automa... | 464.98 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5EC-TRR4D5M-010 | Omron Automa... | 458.42 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC RELAY O... |
| E5EC-TQX4D5M-010 | Omron Automa... | 448.6 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC 24V PAN... |
| E5EC-QX4ABM-011 | Omron Automa... | 396.21 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY/VOLT 1... |
| E5EC-TRX4A5M-008 | Omron Automa... | 461.7 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5EC-RR4A5M-010 | Omron Automa... | 327.45 $ | 2 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5EC-QX4D5M-000 | Omron Automa... | 235.76 $ | 1 | CONTROL TEMP/PROC 24V PAN... |
| E5EC-TRX4A5M-010 | Omron Automa... | 448.6 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5EC-TRR4D5M-008 | Omron Automa... | 471.52 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC RELAY O... |
| E5EC-QX4DBM-008 | Omron Automa... | 317.62 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY/VOLTAG... |
| E5EC-CX4D5M-000 | Omron Automa... | 307.8 $ | 2 | CONTROL TEMP/PROC 24V PAN... |
| E5EC-CC4D5M-013 | Omron Automa... | 494.45 $ | 3 | CONTROL TEMP/PROC 24V PAN... |
| E5EC-QX4DBM-000 | Omron Automa... | 239.04 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY/VOLTAG... |
| E5EC-TQX4D5M-019 | Omron Automa... | 455.15 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC 24V PAN... |
| E5EC-TQQ4DA5M-019 | Omron Automa... | 464.98 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC 24V PAN... |
| E5EC-RR4D5M-009 | Omron Automa... | 340.54 $ | 3 | CONTROL TEMP/PROC RELAY O... |
| E5EC-RX4A5M-000 | Omron Automa... | 242.31 $ | 5 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5EC-TRR4A5M-008 | Omron Automa... | 471.52 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5EC-QX2DBM-008 | Omron Automa... | 317.62 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY/VOLTAG... |
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24VProcess, ...
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240VProcess, Te...
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MTProcess, T...
CONTROL TEMP/PROCESS 24VProcess, Tempera...
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MTProcess, T...
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUTProcess,...
E5EC-RX2DBM-000 Datasheet/PDF