| Allicdata Part #: | FH34SW-4S-0.5SH(99)-ND |
| Manufacturer Part#: |
FH34SW-4S-0.5SH(99) |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Hirose Electric Co Ltd |
| Short Description: | CONN FFC BOTTOM 4POS 0.50MM R/A |
| More Detail: | 4 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020"... |
| DataSheet: | FH34SW-4S-0.5SH(99) Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
| Cable End Type: | Tapered |
| Mating Cycles: | 20 |
| Actuator Color: | Black |
| Housing Color: | Beige |
| Contact Finish Thickness: | -- |
| Current Rating: | 0.5A |
| Material Flammability Rating: | UL94 HB |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 85°C |
| Voltage Rating: | 50V |
| Features: | Zero Insertion Force (ZIF) |
| Actuator Material: | Polyamide (PA), Nylon, Halogen Free |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Series: | FH34SW |
| Locking Feature: | Rotary Lock, Backlock |
| Height Above Board: | 0.039" (1.00mm) |
| FFC, FCB Thickness: | 0.30mm |
| Termination: | Solder |
| Pitch: | 0.020" (0.50mm) |
| Number of Positions: | 4 |
| Connector/Contact Type: | Contacts, Top |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Flat Flex Type: | FFC, FPC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Obsolete |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Flat Flexible Connectors (FFC) or Flat-Pack Connectors (FPC) are electrical connectors which are characterized by their flat design and optimized contacts. These connectors are designed to meet specific requirements including high density and/or strength, flexible design, ease of installation, and improved reliability. The FFC/FPC family includes a variety of components such as cables, housings, contacts, and jacks for mounting and termination.
The FH34SW-4S-0.5SH(99) connector is a type of FFC/FPC connector and is designed to provide a highly reliable data connection in demanding applications. It is constructed of a robust elastomeric-insulated conductor material and a low-profile metal housing that provides a space-saving solution for high-density applications. The housing is designed to provide a secure connection and meets IP67 ingress protection requirements. The connector has four metal contacts, which are designed to ensure reliable connection with a minimum 0.5A (99) current rating.
The FH34SW-4S-0.5SH(99) connector is used in a variety of applications across a broad range of industries. It is well-suited for use in automotive, industrial automation, medical, gaming, and consumer electronics applications. The connector is particularly well-suited for use in applications that require a board-to-board connection with low-profile requirements and tight spaces. It is also suitable for use in rugged applications as the elastomeric insulation and metal housing provides additional protection against shock, vibration, and corrosion.
The working principle of the FH34SW-4S-0.5SH(99) connector is based on contact-mating technology. The male and female components of the connector are designed to snap together with a positive latching motion. Additionally, the elastomeric insulation material used in the connector ensures a secure and reliable connection when the foreign objects cover the pins or contacts. The electrical connection is achieved when the male and female contacts engage, forming an electrical connection path that extends from the male to the female contact. The contact area and the contact-forcing action create a secure electrical connection.
In conclusion, the FH34SW-4S-0.5SH(99) connector is a reliable and cost-effective FFC/FPC connector that is widely used in various applications across multiple industries. The connector is lightweight and has a small footprint, making it well-suited for use in high-density and tight-spaced applications. It features a robust metal housing and elastomeric-insulated conductor material that ensures a secure and reliable connection. Finally, the contact-mating technology used in the connector ensures a secure and reliable electrical connection.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| FH34SRJ-45S-0.5SH(99) | Hirose Elect... | 1.57 $ | 1000 | CONN FFC FPC 0.5MM SMD |
| FH34SRJ-18S-0.5SH(99) | Hirose Elect... | 1.26 $ | 1000 | CONN FFC FPC 18POS 0.50MM... |
| FH34S-7S-0.5SH(99) | Hirose Elect... | -- | 1000 | CONN FFC FPC TOP 7POS 0.5... |
| FH34S-14S-0.5SH(50) | Hirose Elect... | 0.0 $ | 1000 | CONN FFC TOP 14POS 0.50MM... |
| FH34SRJ-16S-0.5SH(99) | Hirose Elect... | 1.06 $ | 500 | CONN FPC/FFC 16POS .5MM16... |
| FH34SRJ-26S-0.5SH(99) | Hirose Elect... | 1.43 $ | 1000 | CONN FFC FPC 26POS 0.50MM... |
| FH34S-8S-0.5SH(99) | Hirose Elect... | 0.0 $ | 1000 | CONN FFC FPC TOP 8POS 0.5... |
| FH34SRJ-18S-0.5SH(50) | Hirose Elect... | -- | 1000 | CONN FFC FPC 18POS 0.50MM... |
| FH34SRJ-9S-0.5SH(99) | Hirose Elect... | 0.95 $ | 1000 | CONN FFC FPC 0.5MM SMD |
| FH34SJ-8S-0.5SH(50) | Hirose Elect... | 0.0 $ | 1000 | CONN FFC FPC TOP 8POS 0.5... |
| FH34SJ-6S-0.5SH(99) | Hirose Elect... | 0.0 $ | 1000 | CONN FFC FPC TOP 6POS 0.5... |
| FH34S-10S-0.5SH(50) | Hirose Elect... | 0.0 $ | 1000 | CONN FFC TOP 10POS 0.50MM... |
| FH34S-4S-0.5SH(10) | Hirose Elect... | 0.0 $ | 1000 | CONN FFC FPC TOP 4POS 0.5... |
| FH34SRJ-40S-0.5SH(50) | Hirose Elect... | -- | 1000 | CONN FPC/FFC 40POS .5MM40... |
| FH34SJ-11S-0.5SH(50) | Hirose Elect... | 0.0 $ | 1000 | CONN FFC TOP 11POS 0.50MM... |
| FH34SRJ-34S-0.5SH(99) | Hirose Elect... | 1.37 $ | 500 | CONN FPC/FFC 34POS .5MM34... |
| FH34SRJ-6S-0.5SH(50) | Hirose Elect... | -- | 8893 | CONN FFC FPC 6POS 0.50MM ... |
| FH34SRJ-50S-0.5SH(50) | Hirose Elect... | -- | 1000 | CONN FFC50 Position FFC, ... |
| FH34S-20S-0.5SH(50) | Hirose Elect... | 0.0 $ | 1000 | CONN FFC TOP 20POS 0.50MM... |
| FH34SR-22S-0.5SH(50) | Hirose Elect... | -- | 1000 | CONN FFC BOTTOM 22POS 0.5... |
| FH34SRJ-24S-0.5SH(99) | Hirose Elect... | 1.29 $ | 5000 | CONN FPC/FFC 24POS .5MM24... |
| FH34SRJ-9S-0.5SH(50) | Hirose Elect... | 0.43 $ | 1000 | CONN FFC FPC 0.5MM SMD |
| FH34SR-24S-0.5SH(50) | Hirose Elect... | 0.0 $ | 1000 | CONN FFC BOTTOM 24POS 0.5... |
| FH34S-32S-0.5SH(99) | Hirose Elect... | 0.0 $ | 1000 | CONN FFC TOP 32POS 0.50MM... |
| FH34S-34S-0.5SH(99) | Hirose Elect... | 0.0 $ | 1000 | CONN FFC TOP 34POS 0.50MM... |
| FH34S-30S-0.5SH(50) | Hirose Elect... | -- | 5000 | CONN FFC TOP 30POS 0.50MM... |
| FH34SRJ-14S-0.5SH(99) | Hirose Elect... | 1.04 $ | 2500 | CONN FPC/FFC 14POS .5MM14... |
| FH34SW-4S-0.5SH(99) | Hirose Elect... | 0.0 $ | 1000 | CONN FFC BOTTOM 4POS 0.50... |
| FH34SJ-30S-0.5SH(50) | Hirose Elect... | 0.76 $ | 5000 | CONN FFC TOP 30POS 0.50MM... |
| FH34S-6S-0.5SH(99) | Hirose Elect... | 0.0 $ | 1000 | CONN FFC FPC TOP 6POS 0.5... |
| FH34SR-24S-0.5SH(99) | Hirose Elect... | 0.0 $ | 1000 | CONN FFC BOTTOM 24POS 0.5... |
| FH34S-24S-0.5SH(99) | Hirose Elect... | 0.0 $ | 1000 | CONN FFC TOP 24POS 0.50MM... |
| FH34S-22S-0.5SH(50) | Hirose Elect... | 1.42 $ | 2625 | CONN FFC TOP 22POS 0.50MM... |
| FH34S-7S-0.5SH(50) | Hirose Elect... | 0.0 $ | 1000 | CONN FFC FPC TOP 7POS 0.5... |
| FH34SRJ-11S-0.5SH(50) | Hirose Elect... | 0.62 $ | 1000 | CONN FPC/FFC 11POS .5MM11... |
| FH34S-6S-0.5SH(50) | Hirose Elect... | -- | 10000 | CONN FFC FPC TOP 6POS 0.5... |
| FH34S-8S-0.5SH(10) | Hirose Elect... | 0.0 $ | 1000 | CONN FFC FPC TOP 8POS 0.5... |
| FH34SRJ-40S-0.5SH(99) | Hirose Elect... | 1.48 $ | 1000 | CONN FPC/FFC 40POS .5MM40... |
| FH34S-16S-0.5SH(50) | Hirose Elect... | 0.58 $ | 10000 | CONN FFC TOP 16POS 0.50MM... |
| FH34SRJ-22S-0.5SH(99) | Hirose Elect... | 1.19 $ | 1000 | CONN FPC/FFC 22POS .5MM22... |
CONN FFC TOP 36POS 0.50MM R/A36 Position...
CONN FPC VERT 6POS 1.00MM SMD6 Position ...
CONN FFC VERT 12POS 0.50MM SMD12 Positio...
CONN FPC BOTTOM 26POS 1.00MM R/A26 Posit...
CONN FFC FPC RCPT 10POS 2.54MM10 Positio...
CONN FFC TOP 40POS 1.00MM R/A40 Position...
FH34SW-4S-0.5SH(99) Datasheet/PDF