| Allicdata Part #: | 360-2296-ND |
| Manufacturer Part#: |
FMBN16BD |
| Price: | $ 17.50 |
| Product Category: | Switches |
| Manufacturer: | NKK Switches |
| Short Description: | SWITCH KEYPAD 16 KEY 0.02A 24V |
| More Detail: | Keypad Switch 16 Polyester Overlay Keys Membrane (... |
| DataSheet: | FMBN16BD Datasheet/PDF |
| Quantity: | 56 |
| 1 +: | $ 15.90750 |
| 10 +: | $ 14.36150 |
| 25 +: | $ 13.75920 |
| 50 +: | $ 12.89930 |
| 100 +: | $ 12.46920 |
| 250 +: | $ 11.78140 |
| 500 +: | $ 11.43730 |
Specifications
| Key Color: | Transparent |
| Approvals: | -- |
| Operational Life: | 1,000,000 Cycles |
| Features: | -- |
| Contact Rating @ Voltage: | 0.02A @ 24VDC |
| Illumination Voltage (Nominal): | -- |
| Ingress Protection: | -- |
| Operating Temperature: | -15°C ~ 55°C |
| Panel Cutout Dimensions: | -- |
| Termination Style: | Cable with Connector |
| Mounting Type: | Panel Mount, Front |
| Series: | FM |
| Legend Color: | -- |
| Legend: | Customizable (Included) |
| Output Type: | Matrix |
| Key Type: | Polyester Overlay |
| Legend Type: | Interchangeable |
| Illumination: | Non-Illuminated |
| Matrix (Columns x Rows): | 4 x 4 |
| Number of Keys: | 16 |
| Switch Type: | Membrane (Snap Dome) |
| Part Status: | Active |
Related Products
Search Part number : "FMBN" Included word is 4
Latest Products
37F3-BB2-AP1
SWITCH KEYPAD 16 KEY 2A 24VKeypad Switch...
7203-04CW203
SWITCH KEYPAD 4 KEY 0.05A 24VKeypad Swit...
83BC1-006
SWITCH KEYPAD 16 KEY 0.01A 24VKeypad Swi...
1041.7000
METAL KEYPLATE 6 KEYSKeypad Switch Key...
1041.6503
METAL KEYPLATE 12 KEYSKeypad Switch Ke...
1041.6100
16 KEYPAD REAR MOUNT. ENGLISHKeypad Swit...
FMBN16BD Datasheet/PDF