| Allicdata Part #: | 360-2298-ND |
| Manufacturer Part#: |
FMBP12BF |
| Price: | $ 25.00 |
| Product Category: | Switches |
| Manufacturer: | NKK Switches |
| Short Description: | SWITCH KEYPAD 12 KEY 0.02A 24V |
| More Detail: | Keypad Switch 12 Polyester Overlay Keys Membrane (... |
| DataSheet: | FMBP12BF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 4 |
| 1 +: | $ 22.73040 |
| 10 +: | $ 20.51590 |
| 25 +: | $ 19.65600 |
| 50 +: | $ 18.42750 |
| 100 +: | $ 17.81320 |
| 250 +: | $ 16.83050 |
Specifications
| Key Color: | White |
| Approvals: | -- |
| Operational Life: | 1,000,000 Cycles |
| Features: | -- |
| Contact Rating @ Voltage: | 0.02A @ 24VDC |
| Illumination Voltage (Nominal): | 2.1 VDC |
| Ingress Protection: | -- |
| Operating Temperature: | -15°C ~ 50°C |
| Panel Cutout Dimensions: | -- |
| Termination Style: | Cable with Connector |
| Mounting Type: | Panel Mount, Front |
| Series: | FM |
| Legend Color: | Gray |
| Legend: | Telephone Format |
| Output Type: | Matrix |
| Key Type: | Polyester Overlay |
| Legend Type: | Fixed |
| Illumination: | Illuminated - Amber |
| Matrix (Columns x Rows): | 3 x 4 |
| Number of Keys: | 12 |
| Switch Type: | Membrane (Snap Dome) |
| Part Status: | Active |
Latest Products
37F3-BB2-AP1
SWITCH KEYPAD 16 KEY 2A 24VKeypad Switch...
7203-04CW203
SWITCH KEYPAD 4 KEY 0.05A 24VKeypad Swit...
83BC1-006
SWITCH KEYPAD 16 KEY 0.01A 24VKeypad Swi...
1041.7000
METAL KEYPLATE 6 KEYSKeypad Switch Key...
1041.6503
METAL KEYPLATE 12 KEYSKeypad Switch Ke...
1041.6100
16 KEYPAD REAR MOUNT. ENGLISHKeypad Swit...
FMBP12BF Datasheet/PDF