| Allicdata Part #: | IL-WX-34SB-VF-BE-ND |
| Manufacturer Part#: |
IL-WX-34SB-VF-BE |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | JAE Electronics |
| Short Description: | CONN 34POS 0.8MM SMT |
| More Detail: | 34 Position Receptacle Connector 0.031" (0.80mm) S... |
| DataSheet: | IL-WX-34SB-VF-BE Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Insulation Color: | Black |
| Contact Finish Thickness - Post: | -- |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Shape: | Square |
| Insulation Material: | Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled |
| Applications: | General Purpose |
| Voltage Rating: | -- |
| Current Rating: | 0.5A |
| Features: | Board Guide, Solder Retention |
| Ingress Protection: | -- |
| Mated Stacking Heights: | 4.5mm |
| Contact Finish - Post: | -- |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Contact Length - Post: | -- |
| Insulation Height: | 0.128" (3.25mm) |
| Series: | IL-WX |
| Contact Finish Thickness - Mating: | -- |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Termination: | Solder |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Row Spacing - Mating: | 0.049" (1.25mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Pitch - Mating: | 0.031" (0.80mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Number of Positions: | 34 |
| Style: | Board to Board |
| Contact Type: | Forked |
| Connector Type: | Receptacle |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Application Field
The IL-WX-34SB-VF-BE connector has a high current rating of 25A and a voltage rating of 600V. It is designed for power and signal applications in both high-frequency and low-frequency circuits. In addition, it is RoHS compliant and meets UL flammability requirements.