| Allicdata Part #: | IRKL162/16-ND |
| Manufacturer Part#: |
IRKL162/16 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Vishay Semiconductor Diodes Division |
| Short Description: | SCR DBL HISCR 1600V 160A INTAPAK |
| More Detail: | SCR Module 1.6kV 355A Series Connection - SCR/Diod... |
| DataSheet: | IRKL162/16 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
Specifications
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 355A |
| Base Part Number: | KL162 |
| Package / Case: | INT-A-PAK (3 + 2) |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 200mA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 4870A, 5100A |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 150mA |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 2.5V |
| Series: | -- |
| Current - On State (It (AV)) (Max): | 160A |
| Voltage - Off State: | 1.6kV |
| Number of SCRs, Diodes: | 1 SCR, 1 Diode |
| Structure: | Series Connection - SCR/Diode |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Obsolete |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Bulk |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Introduction to IRKL162/16
IRKL162/16 is a controlled rectifier series module developed specifically for the use in AC rectification and thyristor output requirements. It is a two-terminal, single-ended device that offers current flow from the anode to the cathode. It is composed of two series connected SCRs (silicon-controlled rectifiers) and two series connected fast diode rectifiers. An output voltage is produced when a control voltage is applied.Application Field of IRKL162/16
The IRKL162/16 modules are a general-purpose type of thyristor modules. They are usually applied to the AC power switching and control of various DC loads, including DC motors, heating elements, UV lights, and the like. Other AC rectification controls, such as power conversion stages, power factor regulation, voltage regulation, and so on, are also common applications.Function Principle of IRKL162/16
The IRKL162/16 works by combining the AC bridge output with the controlling action of SCRs series connected in the same bridge. The control signals are applied to the gate of the SCRs, and a control voltage is used when the SCRs are triggered to control their power output.When an AC input, or load is applied, the two rectifiers in the module will start conducting current, and the SCRs will conduct alternately, allowing an AC output voltage that matches the input voltage. The two series connected SCRs forming the bridge will switch the current flow from one SCR to the other in order to supply the required current output to the load. With the help of the two fast diodes, the SCRs will be able to switch rapidly.Advantages of IRKL162/16
The IRKL162/16 is designed to be a highly efficient and reliable module. It offers superior energy savings, due to the use of fast diodes to switch operations faster than normal thyristors. It is also immune to high overload currents and short circuits, due to its thermal protection system that shuts down the module in case of such emergency.Moreover, it has a wide range of output voltage and current capabilities (up to 7200V/150A) and can be used in various operating temperatures, ranging from -40°C to +80°C. It also provides protection against surge voltages of up to 9kV, guaranteeing safe operation and reliable performance over time.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "IRKL" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| IRKL105/06A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 600V 105A A... |
| IRKL136/14 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 1400V 135A ... |
| IRKL142/16 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 1600V 140A ... |
| IRKL105/04A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 400V 105A A... |
| IRKL27/12A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR MOD PWR 1200V 25A ADD... |
| IRKL56/12A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 1200V 60A A... |
| IRKL91/16A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 2000V 95A A... |
| IRKL26/08A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 800V 27A AD... |
| IRKL105/10A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 1000V 105A ... |
| IRKL71/06A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 600V 75A AD... |
| IRKL142/08 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 800V 140A I... |
| IRKL71/04A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 400V 75A AD... |
| IRKL41/14A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 1400V 45A A... |
| IRKL162/16 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 1600V 160A ... |
| IRKL162/08 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 800V 160A I... |
| IRKL136/04 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 400V 135A I... |
| IRKL142/14 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 1400V 140A ... |
| IRKL92/12A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 1200V 90A A... |
| IRKL26/14A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 1400V 27A A... |
| IRKL41/06A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 600V 45A AD... |
| IRKL71/10A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 1000V 75A A... |
| IRKL91/08A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 800V 95A AD... |
| IRKL91/04A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 400V 95A AD... |
| IRKL142/12 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 1200V 140A ... |
| IRKL91/10A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 1000V 95A A... |
| IRKL41/16A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 1600V 45A A... |
| IRKL72/08A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 800V 70A AD... |
| IRKL105/08A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 800V 105A A... |
| IRKL26/10A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 1000V 27A A... |
| IRKL42/06A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR MOD PWR 600V 40A ADD-... |
| IRKL56/08A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 800V 60A AD... |
| IRKL91/12A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 1200V 95A A... |
| IRKL41/08A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 800V 45A AD... |
| IRKL91/14A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 1400V 95A A... |
| IRKL105/14A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 1400V 105A ... |
| IRKL136/08 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 800V 135A I... |
| IRKL162/14 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 1400V 160A ... |
| IRKL26/12A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 1200V 27A A... |
| IRKL91/06A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 600V 95A AD... |
| IRKL71/08A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | SCR DBL HISCR 800V 75A AD... |
Latest Products
T1800N42TOFPRXPSA1
SCR MODULE 4200V 2820A DO200AESCR Module...
TD240N32KOFHPSA1
SCR MODULE 3800V 700A MODULESCR Module 3...
T9G0201003DH
SCR PHASE CTRL MOD 2000V 1000ASCR Module...
VS-VSKH230-16PBF
MODULE DIODE 230A MAGN-A-PAKSCR Module 1...
MCD224-20IO1
MOD THYRISTOR/DIODE 2000V Y1-CUSCR Modul...
T160N18BOFXPSA1
SCR MODULE 1900V 300A NONSTANDSCR Module...
IRKL162/16 Datasheet/PDF