L-07C3N3SV6T |
| Product Category: | Inductors, Coils, Chokes |
| Manufacturer: | Johanson Technology Inc. |
| Short Description: | FIXED IND 3.3NH 300MA 190 MOHM |
| More Detail: | 3.3nH Unshielded Multilayer Inductor 300mA 190 mOh... |
| DataSheet: | L-07C3N3SV6T Datasheet/PDF |
| Quantity: | 250000 |
| DC Resistance (DCR): | 190 mOhm Max |
| Height - Seated (Max): | 0.024" (0.60mm) |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Supplier Device Package: | 0402 (1005 Metric) |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Inductance Frequency - Test: | 100MHz |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C |
| Ratings: | -- |
| Frequency - Self Resonant: | 8.5GHz |
| Q @ Freq: | 8 @ 100MHz |
| Series: | -- |
| Shielding: | Unshielded |
| Current - Saturation: | -- |
| Current Rating: | 300mA |
| Tolerance: | ±0.3nH |
| Inductance: | 3.3nH |
| Material - Core: | Ceramic |
| Type: | Multilayer |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
The L-07C3N3SV6T is a three-terminal coreless surface-mount fixed inductor. It is designed to have low signal levels and low power loss. The inductor features a printed circuit board (PCB) with a metal laminate core and a winding around it. It is rated for a maximum input voltage of 27.6 V. The maximum input current is 0.6A.
The dimensions of the L-07C3N3SV6T are 5mm x 5mm x 1.6mm. It has a tolerance of 5% and a maximum self-resonance frequency of 1.5GHz. The inductance of the device can be adjusted by either changing the number of turns in the winding or by changing the size of the core. It is constructed from a high quality copper wire that is insulated with a heat-resistant coating.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
FIXED IND 10UH 590MA 350 MOHM10H Unshiel...
FIXED IND 22NH 1.4A 70 MOHM SMD22nH Unsh...
FIXED IND 13NH 600MA SMD13nH Unshielded ...
FIXED IND 680UH 210MA 4.6 OHM680H Unshie...
FIXED IND 470UH 1.3A 280 MOHM TH470H Uns...
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH8.2H Uns...