| Allicdata Part #: | LB2518T221MV-ND |
| Manufacturer Part#: |
LB2518T221MV |
| Price: | $ 0.08 |
| Product Category: | Inductors, Coils, Chokes |
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Short Description: | FIXED IND 220UH 40MA 5.85 OHM |
| More Detail: | 220µH Unshielded Wirewound Inductor 40mA 5.85 Ohm ... |
| DataSheet: | LB2518T221MV Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 2000 +: | $ 0.06793 |
| DC Resistance (DCR): | 5.85 Ohm Max |
| Height - Seated (Max): | 0.079" (2.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm) |
| Package / Case: | 1007 (2518 Metric) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Inductance Frequency - Test: | 796kHz |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Ratings: | -- |
| Frequency - Self Resonant: | 5.5MHz |
| Q @ Freq: | -- |
| Series: | LB |
| Shielding: | Unshielded |
| Current - Saturation: | -- |
| Current Rating: | 40mA |
| Tolerance: | ±20% |
| Inductance: | 220µH |
| Material - Core: | -- |
| Type: | Wirewound |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
LB2518T221MV is an inductor made by Matsuo Electric, ideal for a wide range of applications. This fixed inductor is designed primarily for use in power supplies, switching circuits, radio frequency circuits, and consumer electronics. It is the perfect solution for low-profile SMD designs, as it has a low profile and low insertion loss. This inductor features a large current-carrying capacity and a wide frequency range, making it versatile enough to fit almost any application.
The LB2518T221MV is composed primarily of a laminated magnetic core and a winding. It has a shielded construction with a non-polarized winding for greater efficiency. The core of the LB2518T221MV is made of silicon steel and ferrite, which renders it highly durable. This fixed inductor has a low current-carrying capacity that is suitable for low frequency applications. The laminations of the core are specially designed to reduce energy losses when used in high frequency applications.
This inductor is designed for use in surface mount applications and is easy to install. The symmetrical construction makes LB2518T221MV tolerant to soldering with both conventional and lead-free solders. This inductor is rated at a maximum current of 10 A and a maximum voltage of 25V. It also has a high stability and accuracy that makes it suitable for use in noise-sensitive applications.
When it comes to working principle, the LB2518T221MV operates by controlling the value of alternating current. It does so by converting the electrical energy into magnetic energy. When alternating current passes through the windings of the inductor, it creates a magnetic field. This field creates a magnetic reaction on the surface of the inductor, inducing a voltage in the opposite direction. This voltage, in turn, varies the current, lowering its amplitude and controling its flow.
In conclusion, the LB2518T221MV is a fixed inductor designed for high current-carrying capacity and versatile use in both low and high-frequency applications. It’s excellent current and voltage stability, as well as its shielding construction, makes it suitable for low-profile SMD designs in power supplies, switching circuits, radio frequency circuits, and consumer electronics. Its symmetrical construction also makes the installation process easy, allowing for quicker assembly times. Much thanks to its intuitive and reliable working principle, the LB2518T221MV is the perfect inductor for a wide range of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LB25CKW01-05-EJ | NKK Switches | 10.21 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A... |
| LB25CKW01-12-CJ | NKK Switches | 10.21 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A... |
| LB25WKG01-12-CJ | NKK Switches | 13.31 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.... |
| LB2518T221MV | Taiyo Yuden | 0.08 $ | 1000 | FIXED IND 220UH 40MA 5.85... |
| LB25CKW01-5F-JF | NKK Switches | 9.32 $ | 69 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A... |
| LB25SGG01-5C24-JB | NKK Switches | 17.23 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.... |
| LB25WKG01-12-BJ | NKK Switches | 13.31 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.... |
| LB25WGG01-12-EJ | NKK Switches | 13.31 $ | 1000 | SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28... |
| LB25RKW01-5F05-JF | NKK Switches | 15.77 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A... |
| LB25CKG01-5F05-JB | NKK Switches | 17.23 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.... |
| LB2518T150KV | Taiyo Yuden | 0.08 $ | 1000 | FIXED IND 15UH 145MA 416 ... |
| LB2518T331M | Taiyo Yuden | 0.04 $ | 1000 | FIXED IND 330UH 30MA 7 OH... |
| LB25WKW01-01-JB | NKK Switches | 12.94 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A... |
| LB25SKW01-6G-JB | NKK Switches | 14.08 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A... |
| LB2518T101M | Taiyo Yuden | -- | 1000 | FIXED IND 100UH 60MA 2.1 ... |
| LB2518T6R8MV | Taiyo Yuden | 0.08 $ | 1000 | FIXED IND 6.8UH 195MA 195... |
| LB25CKG01 | NKK Switches | 9.35 $ | 1000 | SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28... |
| LB25WKW01-5D12-JB | NKK Switches | 17.65 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A... |
| LB2518T151K | Taiyo Yuden | 0.04 $ | 1000 | FIXED IND 150UH 45MA 3.2 ... |
| LB25SKW01-6F-JB | NKK Switches | 14.08 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A... |
| LB25SKW01-G | NKK Switches | 8.62 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A... |
| LB25SKW01-5F12-JB | NKK Switches | 15.77 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A... |
| LB25SGW01-5F24-JB | NKK Switches | 15.77 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A... |
| LB25SKW01-5C24-JC | NKK Switches | 15.77 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A... |
| LB25CKW01-5D24-JD | NKK Switches | 15.77 $ | 18 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A... |
| LB25CKW01-E | NKK Switches | 8.62 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A... |
| LB25SKW01-12-FJ | NKK Switches | 10.21 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A... |
| LB25WKW01-5F-JF | NKK Switches | 11.87 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A... |
| LB25RKW01-5F24-JF | NKK Switches | 14.34 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A... |
| LB2518T681K | Taiyo Yuden | 0.04 $ | 1000 | FIXED IND 680UH 20MA 17 O... |
| LB25CKW01-H | NKK Switches | 8.62 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A... |
| LB25CKG01-A | NKK Switches | 10.18 $ | 1000 | SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28... |
| LB25WKW01-5F24-JB | NKK Switches | 17.65 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A... |
| LB25WKG01-5F05-JF | NKK Switches | 19.08 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.... |
| LB2518T680KV | Taiyo Yuden | 0.08 $ | 1000 | FIXED IND 68UH 70MA 1.95 ... |
| LB25WKW01-01-JC | NKK Switches | 12.94 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A... |
| LB25WKG01-12-FJ | NKK Switches | 13.31 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.... |
| LB25SKG01-B | NKK Switches | 10.18 $ | 1000 | SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28... |
| LB25RKW01-12-FJ | NKK Switches | 10.21 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A... |
| LB25SKG01-CF-B | NKK Switches | 11.63 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.... |
FIXED IND 10UH 590MA 350 MOHM10H Unshiel...
FIXED IND 22NH 1.4A 70 MOHM SMD22nH Unsh...
FIXED IND 13NH 600MA SMD13nH Unshielded ...
FIXED IND 680UH 210MA 4.6 OHM680H Unshie...
FIXED IND 470UH 1.3A 280 MOHM TH470H Uns...
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH8.2H Uns...
LB2518T221MV Datasheet/PDF