| Allicdata Part #: | LT1187CS8#PBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LT1187CS8#PBF |
| Price: | $ 2.44 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC AMP VIDEO DIFFRNC ADJ 8-SOIC |
| More Detail: | Video Amp, 1 Differential 8-SOIC |
| DataSheet: | LT1187CS8#PBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 300 +: | $ 2.21697 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Applications: | Differential |
| Output Type: | -- |
| Number of Circuits: | 1 |
| -3db Bandwidth: | 50MHz |
| Slew Rate: | 165 V/µs |
| Current - Supply: | 13mA |
| Current - Output / Channel: | 20mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | 4.75 V ~ 16 V, ±2.38 V ~ 8 V |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Base Part Number: | LT1187 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The LT1187CS8#PBF is a Linear Video Amplifier manufactured by Linear Technology, used in a variety of applications where good picture clarity and resolution is of paramount importance. Its characteristics include a wide bandwidth (up to 250 MHz) and a high input impedance of 2 MΩ. The LT1187CS8#PBF is part of Linear Technology’s Amplifiers - Video Amps and Modules product family.
This device is typically used in systems that require a large number of video amplifiers, such as in CCTV systems. It is also used in conjunction with TVs, cable boxes and other audio-video equipment. In order to understand the functionality of the LT1187CS8#PBF, we need to look at its working principle.
The LT1187CS8#PBF is a differential-input, single-supply video buffer amplifier. It consists of an input stage, a differential amplifier, a level shifter and an output driver stage. It is designed to accept standard video patch cords and provide an audio/video transition suitable for analog and digital equipment. The main benefit of using this type of device is its low turn-on and turn-off times, which significantly improves picture clarity and resolution.
At the input stage, the LT1187CS8#PBF uses two transconductance amplifier cells to amplify the video signal. The differential amplifier then filters and amplifies the video signal. The level shifter is used to balance the video voltage from the differential amplifier and reduce the noise. At the output stage, the LT1187CS8#PBF uses an open-collector low-impedance output driver to provide high current drive.
The LT1187CS8#PBF is an ideal solution for a variety of video applications. It has a wide range of uses, from CCTV systems to high-end audio-video equipment. This device is specifically designed for applications requiring good picture clarity and resolution, and it delivers excellent performance in those areas. Furthermore, it is highly reliable, with a temperature range of –40 ˚C to 85 ˚C and a maximum power dissipation of 150 mW.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LT1170HVCQ#PBF | Linear Techn... | 10.39 $ | 279 | IC REG MULT CONFIG INV AD... |
| LT1109ACS8#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BOOST ADJ 2A 8SOIC... |
| LT1117CST-2.85#PBF | Linear Techn... | -- | 1731 | IC REG LIN 2.85V 800MA SO... |
| LT1121AHVCS8#PBF | Linear Techn... | 3.34 $ | 471 | IC REG LIN POS ADJ 150MA ... |
| LT1195CS8#TRPBF | Linear Techn... | 1.45 $ | 1000 | IC OP-AMP LOW-PWR HI-SPEE... |
| LT1122CS8#TRPBF | Linear Techn... | 2.37 $ | 1000 | IC OPAMP JFET 13MHZ 8SOJ-... |
| LT1112MPS8#TRPBF | Linear Techn... | 6.4 $ | 1000 | IC OPAMP GP 750KHZ 8SOGen... |
| LT1182IS#PBF | Linear Techn... | 4.42 $ | 1000 | IC SW REG CCFL/LCD CONTRS... |
| LT1170HVIT#31PBF | Linear Techn... | 7.53 $ | 1000 | IC REG MULT CONFIG INV AD... |
| LT1129IQ-3.3#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 700MA ... |
| LT1117CM-2.85#PBF | Linear Techn... | 1.55 $ | 1000 | IC REG LIN 2.85V 800MA D2... |
| LT1117IST-2.85#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG LIN 2.85V 800MA SO... |
| LT1117IST#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 800MA ... |
| LT1113CS8#PBF | Linear Techn... | -- | 1539 | IC OPAMP JFET 5.6MHZ 8SOJ... |
| LT1167AIS8-1#PBF | Linear Techn... | 9.06 $ | 371 | IC OPAMP INSTR 1MHZ 8SOIn... |
| LT1181AISW#PBF | Linear Techn... | 4.7 $ | 168 | IC DRVR/RCVR RS232 5V DL ... |
| LT1121IST-3.3#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG LIN 3.3V 150MA SOT... |
| LT1117CM-5#PBF | Linear Techn... | 2.93 $ | 30 | IC REG LINEAR 5V 800MA D2... |
| LT1161ISW#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC MOSFET DRIVER NCH QUAD... |
| LT1166CN8#PBF | Linear Techn... | 3.19 $ | 51 | IC BIAS SYS AUTO PWR-OUTP... |
| LT1132AISW#TRPBF | Linear Techn... | 3.75 $ | 1000 | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24... |
| LT1110CN8#PBF | Linear Techn... | 2.23 $ | 1000 | IC REG BUCK BOOST ADJ 1.5... |
| LT1185IQ#PBF | Linear Techn... | 57.46 $ | 3000 | IC REG LIN POS/NEG ADJ 3A... |
| LT1175IQ#TRPBF | Linear Techn... | 3.12 $ | 1000 | IC REG LIN NEG ADJ 500MA ... |
| LT1101CN8#PBF | Linear Techn... | -- | 2938 | IC OPAMP INSTR 37KHZ 8DIP... |
| LT1189CN8#PBF | Linear Techn... | 2.09 $ | 1000 | IC AMP VIDEO DIFFRNC ADJ ... |
| LT1121AIS8#PBF | Linear Techn... | 3.27 $ | 870 | IC REG LIN POS ADJ 150MA ... |
| LT1121ACS8-5#PBF | Linear Techn... | -- | 417 | IC REG LINEAR 5V 150MA 8S... |
| LT1175MPQ#PBF | Linear Techn... | 11.58 $ | 305 | IC REG LIN NEG ADJ 500MA ... |
| LT1172MJ8#PBF | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | IC REG MULT CONFIG INV 8C... |
| LT1169CS8#PBF | Linear Techn... | 5.5 $ | 348 | IC OPAMP JFET 5.3MHZ 8SOJ... |
| LT1167AIS8#PBF | Linear Techn... | -- | 480 | IC OPAMP INSTR 1MHZ 8SOIn... |
| LT1129IST-3.3#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG LIN 3.3V 700MA SOT... |
| LT1171IT#PBF | Linear Techn... | 8.17 $ | 177 | IC REG MULT CONFIG INV AD... |
| LT1129CST-5#TRPBF | Linear Techn... | 1.74 $ | 1000 | IC REG LINEAR 5V 700MA SO... |
| LT1162CSW#TRPBF | Linear Techn... | 3.93 $ | 1000 | IC PWR MOSFET DRIVER NCH ... |
| LT1115CN8#PBF | Linear Techn... | -- | 361 | IC OPAMP AUDIO 70MHZ 8DIP... |
| LT1175CST-5#PBF | Linear Techn... | -- | 1625 | IC REG LINEAR -5V 500MA S... |
| LT1185CQ#PBF | Linear Techn... | 5.15 $ | 323 | IC REG LIN POS/NEG ADJ 3A... |
| LT1175MPS8-5#PBF | Linear Techn... | 13.14 $ | 132 | IC REG LINEAR -5V 500MA 8... |
IC CATV AMP MOD 1000MHZ 7-CATVVideo Amp,...
IC AMP FILTER W/SHUTDOWN 10-UMAXVideo Am...
IC GAMM CORRECT BUFF 16-HTSSOPVideo Amp,...
IC AMP MULTIPLEX 900MHZ 16-QSOPVideo Amp...
IC MUX/VIDEOAMP 8CH 50MHZ 20SOICVideo Am...
IC AMP PUSH-PULL 870MHZ SOT115JVideo Amp...
LT1187CS8#PBF Datasheet/PDF