| Allicdata Part #: | LT1194CS8#TRPBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LT1194CS8#TRPBF |
| Price: | $ 2.51 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC AMP VIDEO DIF GAIN=10 8-SOIC |
| More Detail: | Video Amp, 1 Differential 8-SOIC |
| DataSheet: | LT1194CS8#TRPBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 2500 +: | $ 2.28123 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Applications: | Differential |
| Output Type: | -- |
| Number of Circuits: | 1 |
| -3db Bandwidth: | 35MHz |
| Slew Rate: | 500 V/µs |
| Current - Supply: | 35mA |
| Current - Output / Channel: | 50mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | 4.75 V ~ 16 V, ±2.38 V ~ 8 V |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Base Part Number: | LT1194 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The LT1194CS8#TRPBF is a part of Linear Technology\'s family of video amplifiers and modules—integrated circuits that play an important role in the process of handling video signals.
Video amplifiers and modules are used to take incoming video signals and convert them into higher voltages and current levels. They do this by amplifying the video signal with the help of a transimpedance op-amp and then using an active filter to remove any unwanted high frequency noise from the signal.
The LT1194CS8#TRPBF is a six-channel, high-bandwidth, wide-band differential amplifier that delivers a low distortion and wide dynamic range performance. It is designed to drive high-resolution displays and projectors with maximum accuracy and precision. The device is also intended for use in other video applications such as broadcast, surveillance, and biomedical imaging.
The LT1194CS8#TRPBF provides a low-noise gain of up to 32x and a fast settling time of 10µs. Offering a single 4-20mA and +/-10V output, the device can drive high-resolution displays and projectors with a resolution of up to 1080p, supporting two-slot, one-slot and three-slot video formats. It also features low distortion and wide dynamic range performance, and is capable of powering multiple displays.
The device has an operating voltage range of 2.7V to 5V, which allows for flexibility in design. It is powered by a Low Volt Power Supply (LVPS) which reduces its power consumption. Additionally, the LT1194CS8#TRPBF is a fully differential amplifier that helps it suppress common-mode interference. The device also supports several common video standards such as NTSC, PAL, VESA, and many others.
When it comes to its working principle, the LT1194CS8#TRPBF uses an active filter that amplifies and filters the incoming video signal. The device also uses an op-amp for the same purpose, allowing for a low noise gain. The LT1194CS8#TRPBF also has a wide operating temperature range from -40°C to +105°C, making it suitable for a variety of applications.
Overall, the LT1194CS8#TRPBF is an ideal solution for video applications such as broadcast, surveillance, and biomedical imaging. It provides a low-noise gain of up to 32x, a fast settling time of 10µs, and supports several industry-standard resolutions. Furthermore, the device is powered by a Low Volt Power Supply and features a wide dynamic range and low distortion performance, making it a great choice for high-resolution displays and projectors.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LT1170HVCQ#PBF | Linear Techn... | 10.39 $ | 279 | IC REG MULT CONFIG INV AD... |
| LT1109ACS8#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BOOST ADJ 2A 8SOIC... |
| LT1117CST-2.85#PBF | Linear Techn... | -- | 1731 | IC REG LIN 2.85V 800MA SO... |
| LT1121AHVCS8#PBF | Linear Techn... | 3.34 $ | 471 | IC REG LIN POS ADJ 150MA ... |
| LT1195CS8#TRPBF | Linear Techn... | 1.45 $ | 1000 | IC OP-AMP LOW-PWR HI-SPEE... |
| LT1122CS8#TRPBF | Linear Techn... | 2.37 $ | 1000 | IC OPAMP JFET 13MHZ 8SOJ-... |
| LT1112MPS8#TRPBF | Linear Techn... | 6.4 $ | 1000 | IC OPAMP GP 750KHZ 8SOGen... |
| LT1182IS#PBF | Linear Techn... | 4.42 $ | 1000 | IC SW REG CCFL/LCD CONTRS... |
| LT1170HVIT#31PBF | Linear Techn... | 7.53 $ | 1000 | IC REG MULT CONFIG INV AD... |
| LT1129IQ-3.3#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 700MA ... |
| LT1117CM-2.85#PBF | Linear Techn... | 1.55 $ | 1000 | IC REG LIN 2.85V 800MA D2... |
| LT1117IST-2.85#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG LIN 2.85V 800MA SO... |
| LT1117IST#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 800MA ... |
| LT1113CS8#PBF | Linear Techn... | -- | 1539 | IC OPAMP JFET 5.6MHZ 8SOJ... |
| LT1167AIS8-1#PBF | Linear Techn... | 9.06 $ | 371 | IC OPAMP INSTR 1MHZ 8SOIn... |
| LT1181AISW#PBF | Linear Techn... | 4.7 $ | 168 | IC DRVR/RCVR RS232 5V DL ... |
| LT1121IST-3.3#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG LIN 3.3V 150MA SOT... |
| LT1117CM-5#PBF | Linear Techn... | 2.93 $ | 30 | IC REG LINEAR 5V 800MA D2... |
| LT1161ISW#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC MOSFET DRIVER NCH QUAD... |
| LT1166CN8#PBF | Linear Techn... | 3.19 $ | 51 | IC BIAS SYS AUTO PWR-OUTP... |
| LT1132AISW#TRPBF | Linear Techn... | 3.75 $ | 1000 | IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24... |
| LT1110CN8#PBF | Linear Techn... | 2.23 $ | 1000 | IC REG BUCK BOOST ADJ 1.5... |
| LT1185IQ#PBF | Linear Techn... | 57.46 $ | 3000 | IC REG LIN POS/NEG ADJ 3A... |
| LT1175IQ#TRPBF | Linear Techn... | 3.12 $ | 1000 | IC REG LIN NEG ADJ 500MA ... |
| LT1101CN8#PBF | Linear Techn... | -- | 2938 | IC OPAMP INSTR 37KHZ 8DIP... |
| LT1189CN8#PBF | Linear Techn... | 2.09 $ | 1000 | IC AMP VIDEO DIFFRNC ADJ ... |
| LT1121AIS8#PBF | Linear Techn... | 3.27 $ | 870 | IC REG LIN POS ADJ 150MA ... |
| LT1121ACS8-5#PBF | Linear Techn... | -- | 417 | IC REG LINEAR 5V 150MA 8S... |
| LT1175MPQ#PBF | Linear Techn... | 11.58 $ | 305 | IC REG LIN NEG ADJ 500MA ... |
| LT1172MJ8#PBF | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | IC REG MULT CONFIG INV 8C... |
| LT1169CS8#PBF | Linear Techn... | 5.5 $ | 348 | IC OPAMP JFET 5.3MHZ 8SOJ... |
| LT1167AIS8#PBF | Linear Techn... | -- | 480 | IC OPAMP INSTR 1MHZ 8SOIn... |
| LT1129IST-3.3#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG LIN 3.3V 700MA SOT... |
| LT1171IT#PBF | Linear Techn... | 8.17 $ | 177 | IC REG MULT CONFIG INV AD... |
| LT1129CST-5#TRPBF | Linear Techn... | 1.74 $ | 1000 | IC REG LINEAR 5V 700MA SO... |
| LT1162CSW#TRPBF | Linear Techn... | 3.93 $ | 1000 | IC PWR MOSFET DRIVER NCH ... |
| LT1115CN8#PBF | Linear Techn... | -- | 361 | IC OPAMP AUDIO 70MHZ 8DIP... |
| LT1175CST-5#PBF | Linear Techn... | -- | 1625 | IC REG LINEAR -5V 500MA S... |
| LT1185CQ#PBF | Linear Techn... | 5.15 $ | 323 | IC REG LIN POS/NEG ADJ 3A... |
| LT1175MPS8-5#PBF | Linear Techn... | 13.14 $ | 132 | IC REG LINEAR -5V 500MA 8... |
IC CATV AMP MOD 1000MHZ 7-CATVVideo Amp,...
IC AMP FILTER W/SHUTDOWN 10-UMAXVideo Am...
IC GAMM CORRECT BUFF 16-HTSSOPVideo Amp,...
IC AMP MULTIPLEX 900MHZ 16-QSOPVideo Amp...
IC MUX/VIDEOAMP 8CH 50MHZ 20SOICVideo Am...
IC AMP PUSH-PULL 870MHZ SOT115JVideo Amp...
LT1194CS8#TRPBF Datasheet/PDF