LT1790ACS6-2.5#TRMPBF Integrated Circuits (ICs) |
|
| Allicdata Part #: | LT1790ACS6-2.5#TRMPBFTR-ND |
| Manufacturer Part#: |
LT1790ACS6-2.5#TRMPBF |
| Price: | $ 2.17 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC VREF SERIES 2.5V SOT23-6 |
| More Detail: | Series Voltage Reference IC ±0.05% 5mA TSOT-23-6 |
| DataSheet: | LT1790ACS6-2.5#TRMPBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 500 +: | $ 1.97067 |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz: | 32µVp-p |
| Base Part Number: | LT1790 |
| Supplier Device Package: | TSOT-23-6 |
| Package / Case: | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Current - Supply: | 80µA |
| Voltage - Input: | 3 V ~ 18 V |
| Noise - 10Hz to 10kHz: | 48µVrms |
| Series: | -- |
| Temperature Coefficient: | 10ppm/°C |
| Tolerance: | ±0.05% |
| Current - Output: | 5mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 2.5V |
| Output Type: | Fixed |
| Reference Type: | Series |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The LT1790ACS6-2.5#TRMPBF is a voltage reference from the PMIC (Power Management ICs) range. This type of component is used in a wide range of customer applications, from industrial controls and communication systems, to consumer electronics. It is a two-terminal, six-pin reference voltage source, providing stable and accurate voltages for use in many types of systems. This component is ideal for use where accuracy and precision are of paramount importance when measuring and adjusting voltage.
The component has an operating range of +2.5V to +40V (36V absolute maximum). It also features a temperature drift of 50ppm/°C and is guaranteed to have a maximum tolerance of ±0.005%. This makes it suitable for use in a wide range of temperature and load conditions, from −65°C to 150°C. The low noise of the LT1790ACS6-2.5#TRMPBF ensures accurate measurements of the output voltage, even when exposed to varying temperature conditions or high levels of noise.
The LT1790ACS6-2.5#TRMPBF features low power consumption and a small package, making it ideal for use in space-constrained applications, such as battery powered devices. It can be used with a variety of circuit topologies, such as linear supplies, switching regulators and battery-backup circuits. The component incorporates a specially designed voltage monitor circuit to reduce power consumption and to provide over-voltage and under-voltage protection. The component also features shutdown capability to reduce power consumption in low-power applications.
The LT1790ACS6-2.5#TRMPBF is an ideal reference voltage source for a wide range of applications, from industrial controls and communication systems, to consumer electronics. The component’s excellent performance, low drift, and high accuracy, make it the perfect choice for applications requiring tight voltage control and stability. The component is easy to implement, with simple wiring and straightforward configuration options.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LT1767EMS8E-1.8#PBF | Linear Techn... | 4.33 $ | 110 | IC REG BCK SEPIC 1.8V 1.5... |
| LT1790AIS6-3.3#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC VREF SERIES 3.3V SOT23... |
| LT1763CS8-3.3#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 500MA ... |
| LT1769IFE#TRPBF | Linear Techn... | 4.14 $ | 1000 | IC BATT CHRGR CNSTNT I/V ... |
| LT1790ACS6-2.5#TRMPBF | Linear Techn... | 2.17 $ | 1000 | IC VREF SERIES 2.5V SOT23... |
| LT1761ES5-1.2#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG LIN 1.2V 100MA TSO... |
| LT1761IS5-BYP#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 100MA ... |
| LT1764EFE#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG LINEAR POS ADJ 3A ... |
| LT1790BIS6-3.3#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC VREF SERIES 3.3V SOT23... |
| LT1712CGN#PBF | Linear Techn... | 4.89 $ | 578 | IC COMPARATR RRIO DUAL LP... |
| LT1762EMS8-2.5#PBF | Linear Techn... | 1.68 $ | 129 | IC REG LINEAR 2.5V 150MA ... |
| LT1777IS#TRPBF | Linear Techn... | 2.44 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.55A 16S... |
| LT1740-7Z | Bel Power So... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC CONVERTER 54.5V 500... |
| LT1739CFE#PBF | Linear Techn... | 5.24 $ | 375 | IC AMP LINE DVR DUAL 20-T... |
| LT1766EGN#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BCK SEPIC ADJ 1.5A... |
| LT1767EMS8-2.5#PBF | Linear Techn... | 2.19 $ | 1000 | IC REG BCK SEPIC 2.5V 1.5... |
| LT1790ACS6-4.096#TRPBF | Linear Techn... | 2.16 $ | 1000 | IC VREF SERIES 4.096V SOT... |
| LT1787HVIMS8#TRPBF | Linear Techn... | 2.93 $ | 1000 | IC OPAMP CURRENT SENSE 8M... |
| LT1723IMS8#TRPBF | Linear Techn... | 1.22 $ | 1000 | IC OPAMP VFB 200MHZ 8MSOP... |
| LT1725CGN#PBF | Linear Techn... | -- | 6 | IC REG CTRLR FLYBACK 16SS... |
| LT1765EFE-3.3#TRPBF | Linear Techn... | -- | 2500 | IC REG BUCK 3.3V 3A 16TSS... |
| LT1794CFE#PBF | Linear Techn... | -- | 9 | IC AMP XDSL LINE DRIVER 2... |
| LT1791HS#PBF | Linear Techn... | 2.37 $ | 1000 | IC TXRX RS485/RS422 60V 1... |
| LT1723CMS8#TRPBF | Linear Techn... | 1.03 $ | 1000 | IC OPAMP VFB 200MHZ 8MSOP... |
| LT1720IMS8#TRPBF | Linear Techn... | 2.93 $ | 1000 | IC COMPARATOR DUAL HS 3/5... |
| LT1761ES5-BYP#TRMPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 100MA ... |
| LT1764EQ#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG LINEAR POS ADJ 3A ... |
| LT1793AIS8#PBF | Linear Techn... | 6.22 $ | 1000 | IC OPAMP JFET 4.2MHZ 8SOJ... |
| LT1795CSW#PBF | Linear Techn... | 7.28 $ | 70 | IC OPAMP CFA 65MHZ 20SOCu... |
| LT1783HS5#TRMPBF | Linear Techn... | -- | 500 | IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO TS... |
| LT1761ES5-2#TRMPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 2V 100MA TS... |
| LT1762EMS8-3.3#PBF | Linear Techn... | -- | 1 | IC REG LINEAR 3.3V 150MA ... |
| LT1721CS#TRPBF | Linear Techn... | 3.47 $ | 1000 | IC COMP R-RINOUT QUAD 16-... |
| LT1764AET-2.5#06PBF | Linear Techn... | 2.96 $ | 1000 | IC REG LIN 2.5V 3A TO220-... |
| LT1785IS8#PBF | Linear Techn... | -- | 877 | IC TXRX RS485/RS422 60V 8... |
| LT1785AIN8#PBF | Linear Techn... | 4.0 $ | 1000 | IC TXRX RS485/RS422 60V 8... |
| LT1763CS8-2.5#TRPBF | Linear Techn... | -- | 7500 | IC REG LINEAR 2.5V 500MA ... |
| LT1764AEFE-2.5#PBF | Linear Techn... | 5.06 $ | 4339 | IC REG LINEAR 2.5V 3A 16T... |
| LT1796IS8#PBF | Linear Techn... | -- | 5466 | IC TXRX CAN FAULT TOLERAN... |
| LT1763MPDE-1.8#PBF | Linear Techn... | 8.61 $ | 151 | IC REG LINEAR 1.8V 500MA ... |
IC VREF SHUNT 3V SC70Shunt Voltage Refer...
IC VREF SERIES 5V 8SOICSeries Voltage Re...
IC VREF SHUNT 1.235V 8SOICShunt Voltage ...
IC VREF SHUNT 2.5V TO46-2Shunt Voltage R...
IC VREF SERIES 2.5V 20CLCCSeries Voltage...
IC VREF SERIES 3V 14CDIPSeries Voltage R...
LT1790ACS6-2.5#TRMPBF Datasheet/PDF