| Allicdata Part #: | LT4275BIDD#TRPBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LT4275BIDD#TRPBF |
| Price: | $ 1.62 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC POE 802.3AT INTERFACE 10-DFN |
| More Detail: | Power Over Ethernet Controller 1 Channel 802.3at (... |
| DataSheet: | LT4275BIDD#TRPBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 2500 +: | $ 1.47156 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Controller (PD) |
| Number of Channels: | 1 |
| Power - Max: | 25.5W |
| Internal Switch(s): | No |
| Auxiliary Sense: | Yes |
| Standards: | 802.3at (PoE+), 802.3af (PoE) |
| Voltage - Supply: | 23 V ~ 60 V |
| Current - Supply: | 2mA (Max) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case: | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 10-DFN (3x3) |
| Base Part Number: | LT4275 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Power over Ethernet (PoE) is an emerging field of connecting and powering internet-enabled devices over existing Ethernet networks. The LT4275BIDD#TRPBF is a highly-integrated chip designed to enable the use of PoE in a wide variety of applications. This chip is designed with the latest PoE technologies and features such as high-speed Ethernet, dual data ports, high power conversion, and reliable power delivery. In addition, the LT4275BIDD#TRPBF is designed to be used with common Ethernet cables and connectors and is compliant with IEEE 802.3 standards.
LT4275BIDD#TRPBF Application Fields
The LT4275BIDD#TRPBF is ideal for powering remote devices that require high power and cannot be powered by traditional cabling methods. This chip can help enable a broad range of applications from industrial control networks to consumer IoT devices. It is well suited for a variety of industries such as automation, security, storage, industrial, and healthcare. It is also widely used in telecommunications, broadband, datacom, and power over Ethernet applications.
In addition, the LT4275BIDD#TRPBF is suitable for powering a variety of home appliances such as TVs, game consoles, air conditioners, and lighting. The chip is designed to be cost effective and power efficient, making it ideal for powering low powered devices. With its high efficiency, the chip can reduce costs of PoE system installation and maintenance.
LT4275BIDD#TRPBF Working Principle
The LT4275BIDD#TRPBF is a highly integrated power over Ethernet (PoE) controller designed to provide reliable power delivery over existing Ethernet networks. The chip is designed to be used with power sourcing equipment (PSE) as well as powered device (PD) applications. The chip integrates a voltage regulator, current sensor, power regulator block, power switch, thermal protection, and isolation transformer for high efficiency and robust operation.
The LT4275BIDD#TRPBF offers a wide voltage range of 12 to 40V, and is compliant with the latest IEEE 802.3af and 802.3at standards. The chip can supply up to 25W of power and supports different Ethernet cable and connectors. Moreover, the chip includes a voltage regulator output, a current sense amplifier, a power regulator block, an isolation transformer, and a power switch, allowing it to provide reliable power delivery over Ethernet networks.
The LT4275BIDD#TRPBF is designed to deliver high efficiency and robust operation. This enables it to reduce costs of PoE system installation and maintenance, as well as to extend the lifespan of connected devices. The chip also supports data rates of up to 1Gbps, allowing it to power higher-speed Ethernet networks.
Conclusion
The LT4275BIDD#TRPBF is a highly-integrated power over Ethernet (PoE) controller that is specifically designed to enable the use of PoE in a broad range of applications. The chip is perfectly suitable for powering remote devices that require high power and cannot be powered by traditional cabling methods. Additionally, the LT4275BIDD#TRPBF offers a wide voltage range, high power conversion, reliable power delivery, and data rates of up to 1Gbps, enabling it to power high-speed Ethernet networks efficiently and reliably.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LT4256-2CS8#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC CTLR HOTSWAP HV AUTO 8... |
| LT4256-3CGN#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC CTRLR HOTSWP HV DETECT... |
| LT4275CHDD#PBF | Linear Techn... | 2.63 $ | 634 | IC POE 802.3AF INTERFACE ... |
| LT4250LCN8 | Linear Techn... | -- | 4 | IC CONTRLR HOT SWAP NEG 4... |
| LT4256-3IGN#PBF | Linear Techn... | -- | 13674 | IC CTLR HOTSWP HV DETECT ... |
| LT4250HIS8#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC CONTRLR HOTSWAP NEG 48... |
| LT4275BIDD#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC POE 802.3AT INTERFACE ... |
| LT4294HMS#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC POE CONTROLLER 10-MSOP... |
| LT4295IUFD#PBF | Linear Techn... | 4.16 $ | 1000 | IC POE CONTROLLER 28QFNPo... |
| LT4250LCS8#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC CONTRLR HOTSWAP NEG 48... |
| LT4295IUFD#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC POE CONTROLLER 28QFNPo... |
| LT4275AIDD#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC POE LTPOE INTERFACE 10... |
| LT4275BIMS#PBF | Linear Techn... | 2.72 $ | 157 | IC POE 802.3AT INTERFACE ... |
| LT4276CHUFD#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC POE LTPOE INTERFACE 28... |
| LT4254CGN#PBF | Linear Techn... | -- | 951 | IC CTRLR HOTSWAP POSVOLT ... |
| LT4275BIDD#TRPBF | Linear Techn... | 1.62 $ | 1000 | IC POE 802.3AT INTERFACE ... |
| LT4275BHMS#TRPBF | Linear Techn... | 1.93 $ | 1000 | IC POE 802.3AT INTERFACE ... |
| LT4275AHMS#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC POE LTPOE INTERFACE 10... |
| LT4294IDD#TRPBF | Linear Techn... | 1.72 $ | 1000 | IC POE CONTROLLER 10-DFNP... |
| LT4275BIMS#TRPBF | Linear Techn... | 1.62 $ | 1000 | IC POE 802.3AT INTERFACE ... |
| LT4276AHUFD#TRPBF | Linear Techn... | 3.24 $ | 1000 | IC POE LTPOE INTERFACE 28... |
| LT4276BHUFD#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC POE LTPOE INTERFACE 28... |
| LT4276BIUFD#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC POE LTPOE INTERFACE 28... |
| LT4275CIMS#TRPBF | Linear Techn... | 1.32 $ | 1000 | IC POE 802.3AF INTERFACE ... |
| LT4250LCS8#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC CONTRLR HOTSWAP NEG 48... |
| LT4220IGN#PBF | Linear Techn... | 5.68 $ | 868 | IC CTLR HOTSWAP DUAL 16-S... |
| LT4294HDD#PBF | Linear Techn... | 3.54 $ | 243 | IC POE CONTROLLER 10-DFNP... |
| LT4250LIN8#PBF | Linear Techn... | 2.02 $ | 1000 | IC CONTRLR HOT SWAP NEG 4... |
| LT4276AIUFD#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC POE LTPOE INTERFACE 28... |
| LT4276BHUFD#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC POE LTPOE INTERFACE 28... |
| LT4220IGN#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC CTLR HOTSWAP DUAL 16-S... |
| LT4276CIUFD#PBF | Linear Techn... | 3.39 $ | 0 | IC POE LTPOE INTERFACE 28... |
| LT4256-2CS8#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC CTRLR HOTSWAP HV AUTO ... |
| LT4294IMS#PBF | Linear Techn... | -- | 619 | IC POE CONTROLLER 10-MSOP... |
| LT4275AHMS#PBF | Linear Techn... | 4.08 $ | 257 | IC POE LTPOE INTERFACE 10... |
| LT4256-2IS8#PBF | Linear Techn... | 65.67 $ | 5 | IC CTLR HOTSWAP HV AUTO 8... |
| LT4250LIS8#PBF | Linear Techn... | -- | 786 | IC CONTRLR HOTSWAP NEG 48... |
| LT4295HUFD#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC POE CONTROLLER 28QFNPo... |
| LT4275BHDD#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC POE 802.3AT INTERFACE ... |
| LT4276CIUFD#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC POE LTPOE INTERFACE 28... |
IC CTRLR PD 802.3AF 8TSSOPPower Over Eth...
IC POE 802.3AT 8-PORT PSE 40-QFNPower Ov...
IC POE 802.3AT 8-PORT PSEPower Over Ethe...
IC POWER MANAGEMENTPower Over Ethernet C...
IC POWER MANAGEMENTPower Over Ethernet C...
IC POWER MANAGEMENTPower Over Ethernet C...
LT4275BIDD#TRPBF Datasheet/PDF