| Allicdata Part #: | LTC3839EUH#PBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LTC3839EUH#PBF |
| Price: | $ 4.80 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC REG CTRLR BUCK 32QFN |
| More Detail: | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Co... |
| DataSheet: | LTC3839EUH#PBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 4.35960 |
| 25 +: | $ 2.91740 |
| 100 +: | $ 2.48044 |
| Frequency - Switching: | 200kHz ~ 2MHz |
| Base Part Number: | LTC3839 |
| Supplier Device Package: | 32-QFN (5x5) |
| Package / Case: | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Control Features: | Enable, Frequency Control, Phase Control, Power Good, Soft Start, Tracking |
| Serial Interfaces: | -- |
| Clock Sync: | No |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Duty Cycle (Max): | -- |
| Series: | PolyPhase® |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4.5 V ~ 38 V |
| Output Phases: | 2 |
| Number of Outputs: | 2 |
| Topology: | Buck |
| Output Configuration: | Positive |
| Function: | Step-Down |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The LTC3839EUH#PBF is a highly integrated high-performance power-conversion IC containing an expandable non-synchronous buck-boost controller, ideal for distributed-power systems. This device offers operating and shutdown input ranges of 4.5V to 28V and -20V to 6V, respectively,making it suitable for a wide variety of applications in the industrial, automotive and communications markets.
The LTC3839EUH#PBF is specifically designed for battery-powered, low-noise, low-input and wide-input, fast load transient systems. Its DualMillivolt Drops circuit, provides a near-ideal power distribution in systems up to 8A with fast load transient response. Its stand-by current is low enough that it can remain in a battery-powered system even when the system is in sleep mode, thereby providing a low-noise wake-up response.
The LTC3839EUH#PBF, belonging to the PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers family, is an optimized buck-boost converter, which combines the best of both worlds: non-synchronous buck-boost and synchronous buck-boost operation. It facilitates a wide input voltage operation from 2.5V to 32V and allows for low-noise and low-input system designs.
The LTC3839EUH#PBF is a single integrated, wide input range dual Current Mode Controller for CCM/DCM Buck-Boost Rated for up to 8A Low Stand-by Current, high efficiency and fast transient load regulation. The device includes an output voltage feed-forward function, providing improved load regulation during the transition from buck to boost operation. The output voltage feed-forward is adjustable and allows for the optimum balance between fast transient response and stability.
The internal circuitry of the LTC3839EUH#PBF computes the current limit factor (Q) and the slope compensation factor (Qs), by tracking the maximum inductor current. This allows for a smooth transition between regulated buck and boost operation and also greatly simplifies design of the power stage circuit. Thus, the LTC3839EUH#PBF is capable of delivering up to 8A of output current with high efficiency and fast transient load regulation.
The LTC3839EUH#PBF is the ideal power-conversion component for distributed-power systems including single or multiple supply sources within a wide input voltage range of 2.5V to 32V. Its highly integrated features and high-efficiency designs make it suitable for use in a wide variety of applications. Its fast transient response, low stand-by current and high efficiency make it an excellent choice for battery-powered, low-noise, low-input and wide-input systems. In addition, the device can be used to implement simple cc/cv (constant-current/constant-voltage) power control designs with just a few external resistors.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LTC3210EUD#TRPBF | Linear Techn... | 1.48 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR 25MA ... |
| LTC3215EDD#TRPBF | Linear Techn... | 1.53 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR 700MA... |
| LTC3676HLXE-1#PBF | Linear Techn... | 10.3 $ | 170 | IC CONV I.MX6 48LQFP- Con... |
| LTC3105EMS#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC CONV DC/DC 400MA HIEFF... |
| LTC3725EMSE#PBF | Linear Techn... | 3.64 $ | 650 | IC SECONDARY SIDE CTRLR 1... |
| LTC3864HDE#PBF | Linear Techn... | 4.13 $ | 134 | IC REG CTRLR BUCK 12DFNBu... |
| LTC3777ILXE#PBF | Linear Techn... | 13.85 $ | 245 | 150V VIN AND VOUT SYNCHRO... |
| LTC3615EUF-1#PBF | Linear Techn... | 5.96 $ | 2546 | IC REG BUCK ADJ 3A DL SYN... |
| LTC3534EDHC#PBF | Linear Techn... | 4.76 $ | 1025 | IC REG BUCK BOOST ADJ 0.5... |
| LTC3548AEDD#PBF | Linear Techn... | 3.69 $ | 847 | IC REG BCK BST ADJ DL SYN... |
| LTC3114MPFE-1#PBF | Linear Techn... | 14.16 $ | 152 | IC REG BCK BST ADJ 1A SYN... |
| LTC3649EFE#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 4A SYNCBu... |
| LTC3406BES5#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC... |
| LTC3621IMS8E-25#TRPBF | Linear Techn... | 2.49 $ | 1000 | IC REG BUCK 5V 1A SYNC 8M... |
| LTC3621HMS8E-3.3#TRPBF | Linear Techn... | 2.7 $ | 1000 | IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC ... |
| LTC3624IDD-2#TRPBF | Linear Techn... | 2.86 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8... |
| LTC3604IMSE#TRPBF | Linear Techn... | 3.17 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2.5A SYNC... |
| LTC3602EFE#TRPBF | Linear Techn... | 3.59 $ | 1000 | IC REG BCK ADJ 2.5A SYNC ... |
| LTC3769EUF#PBF | Linear Techn... | 4.17 $ | 1000 | IC REG CTRLR BOOST/SEPIC ... |
| LTC3809IDD-1#TRPBF | Linear Techn... | 2.3 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 10DFNBu... |
| LTC3737EGN#PBF | Linear Techn... | 3.07 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 24SSOPB... |
| LTC3826IUH#PBF | Linear Techn... | 4.8 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 32QFNBu... |
| LTC3634EUFD#TRPBF | Linear Techn... | 3.72 $ | 1000 | IC CONV DDR DDR2 DDR3 28Q... |
| LTC3676HLXE | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | IC POWER MANAGEMENT* Vol... |
| LTC3700EMS#TRPBF | Linear Techn... | 2.0 $ | 1000 | IC REG DL BUCK/LINEAR 10M... |
| LTC3851AIMSE#PBF | Linear Techn... | 2.93 $ | 212 | IC REG CTRLR BUCK 16MSOPB... |
| LTC3868EUFD-1#PBF | Linear Techn... | 4.08 $ | 40 | IC REG CTRLR BUCK 28QFNBu... |
| LTC3863HMSE#PBF | Linear Techn... | 4.13 $ | 186 | IC REG CTRLR BUCK 12MSOPB... |
| LTC3560ES6#TRMPBF | Linear Techn... | -- | 500 | IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC... |
| LTC3124EDHC#PBF | Linear Techn... | 4.92 $ | 1115 | IC REG BOOST ADJ 2.5A SYN... |
| LTC3417AEFE#PBF | Linear Techn... | -- | 836 | IC REG BUCK ADJ DL SYNC 2... |
| LTC3616EUDD#PBF | Linear Techn... | -- | 969 | IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 2... |
| LTC3412AIUF#PBF | Linear Techn... | -- | 988 | IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 1... |
| LTC3119EUFD#PBF | Linear Techn... | -- | 1188 | IC REG BCK BST 18V 5A QFN... |
| LTC3371HUHF#PBF | Linear Techn... | 7.28 $ | 125 | IC REG BUCK ADJ 2A QD SYN... |
| LTC3624IMSE-25#PBF | Linear Techn... | 4.9 $ | 37 | IC REG BUCK 5V 2A SYNC 12... |
| LTC3542EDC#TRMPBF | Linear Techn... | 1.37 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC... |
| LTC3622EDE-2#PBF | Linear Techn... | 5.67 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 1A DL SYN... |
| LTC3407AIDD-2#PBF | Linear Techn... | -- | 2 | IC REG BCK BST ADJ 0.8A D... |
| LTC3542IS6#TRPBF | Linear Techn... | 1.74 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC... |
Switching Controller Polyphase Bidirecti...
IC POWER MANAGEMENTBuck-Boost Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK 8-PSOPBuck Regulator P...
IC REG CTRLR BUCK 16TSSOPBuck Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK 14TSSOPBuck Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK/SEPIC 32QFNBuck Regula...
LTC3839EUH#PBF Datasheet/PDF