| Allicdata Part #: | LTC3839EUH#TRPBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LTC3839EUH#TRPBF |
| Price: | $ 2.80 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC REG CTRLR BUCK 32QFN |
| More Detail: | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Co... |
| DataSheet: | LTC3839EUH#TRPBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 2500 +: | $ 2.54470 |
| Frequency - Switching: | 200kHz ~ 2MHz |
| Base Part Number: | LTC3839 |
| Supplier Device Package: | 32-QFN (5x5) |
| Package / Case: | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Control Features: | Enable, Frequency Control, Phase Control, Power Good, Soft Start, Tracking |
| Serial Interfaces: | -- |
| Clock Sync: | No |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Duty Cycle (Max): | -- |
| Series: | PolyPhase® |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4.5 V ~ 38 V |
| Output Phases: | 2 |
| Number of Outputs: | 2 |
| Topology: | Buck |
| Output Configuration: | Positive |
| Function: | Step-Down |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The LTC3839EUH #TRPBF is part of LTC’s series of high efficiency, high power step-down switching regulators which are specifically designed for use in point of load, DC-to-DC applications. It belongs to the vast range of power management integrated circuits known as PMIC, or Power Management Integrated Circuits, which are used to regulate electrical power in a wide range of electronic circuits, such as voltage regulation, power supply control and overload protection.The LTC3839EUH #TRPBF is a two-phase interleaved switching regulator whose performance and efficiency is optimized when operating at high switching frequencies. Its voltage control loop is able to use both frequency reduction mode and pulse skipping mode, depending on the output loading. This ensures that the module is able to remain in regular and efficient operation even under changing loads, helping to reduce power losses and component stress.The integrated dual synchronous buck controllers feature a voltage-mode controlled PWM with a fixed frequency, oscillator synchronized to the incoming clock, input slew rate and overcurrent protection. The working principle of this device is based on the use of a Proportional-Integral-Derivative (PID) control loop which monitors the output voltage in order to regulate its feedback. This allows for more efficient power delivery and improved overall system performance.The power device used in the LTC3839EUH #TRPBF is a low-side NFET high side PFET switch, which has the capacity to operate at low voltages, making it ideal for a variety of applications, such as LED lighting, distributed power architectures and portable systems. The LTC3839EUH #TRPBF also features programmable slew rates, overvoltage and undervoltage lockout, thermal protection, reset and external power Good indication, as well as programmable peak current limit and guaranteed output current limit.The LTC3839EUH #TRPBF power management integrated circuit is suitable for a variety of applications and helps to maximize system performance. Its efficient structure and wide operating range make it ideal for use in point of load, distributed, and portable systems, as well as applications requiring high switching frequency, wide operating temperature range, reliable regulation and high efficiency.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LTC3210EUD#TRPBF | Linear Techn... | 1.48 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR 25MA ... |
| LTC3215EDD#TRPBF | Linear Techn... | 1.53 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR 700MA... |
| LTC3676HLXE-1#PBF | Linear Techn... | 10.3 $ | 170 | IC CONV I.MX6 48LQFP- Con... |
| LTC3105EMS#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC CONV DC/DC 400MA HIEFF... |
| LTC3725EMSE#PBF | Linear Techn... | 3.64 $ | 650 | IC SECONDARY SIDE CTRLR 1... |
| LTC3864HDE#PBF | Linear Techn... | 4.13 $ | 134 | IC REG CTRLR BUCK 12DFNBu... |
| LTC3777ILXE#PBF | Linear Techn... | 13.85 $ | 245 | 150V VIN AND VOUT SYNCHRO... |
| LTC3615EUF-1#PBF | Linear Techn... | 5.96 $ | 2546 | IC REG BUCK ADJ 3A DL SYN... |
| LTC3534EDHC#PBF | Linear Techn... | 4.76 $ | 1025 | IC REG BUCK BOOST ADJ 0.5... |
| LTC3548AEDD#PBF | Linear Techn... | 3.69 $ | 847 | IC REG BCK BST ADJ DL SYN... |
| LTC3114MPFE-1#PBF | Linear Techn... | 14.16 $ | 152 | IC REG BCK BST ADJ 1A SYN... |
| LTC3649EFE#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 4A SYNCBu... |
| LTC3406BES5#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC... |
| LTC3621IMS8E-25#TRPBF | Linear Techn... | 2.49 $ | 1000 | IC REG BUCK 5V 1A SYNC 8M... |
| LTC3621HMS8E-3.3#TRPBF | Linear Techn... | 2.7 $ | 1000 | IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC ... |
| LTC3624IDD-2#TRPBF | Linear Techn... | 2.86 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8... |
| LTC3604IMSE#TRPBF | Linear Techn... | 3.17 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2.5A SYNC... |
| LTC3602EFE#TRPBF | Linear Techn... | 3.59 $ | 1000 | IC REG BCK ADJ 2.5A SYNC ... |
| LTC3769EUF#PBF | Linear Techn... | 4.17 $ | 1000 | IC REG CTRLR BOOST/SEPIC ... |
| LTC3809IDD-1#TRPBF | Linear Techn... | 2.3 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 10DFNBu... |
| LTC3737EGN#PBF | Linear Techn... | 3.07 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 24SSOPB... |
| LTC3826IUH#PBF | Linear Techn... | 4.8 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 32QFNBu... |
| LTC3634EUFD#TRPBF | Linear Techn... | 3.72 $ | 1000 | IC CONV DDR DDR2 DDR3 28Q... |
| LTC3676HLXE | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | IC POWER MANAGEMENT* Vol... |
| LTC3700EMS#TRPBF | Linear Techn... | 2.0 $ | 1000 | IC REG DL BUCK/LINEAR 10M... |
| LTC3851AIMSE#PBF | Linear Techn... | 2.93 $ | 212 | IC REG CTRLR BUCK 16MSOPB... |
| LTC3868EUFD-1#PBF | Linear Techn... | 4.08 $ | 40 | IC REG CTRLR BUCK 28QFNBu... |
| LTC3863HMSE#PBF | Linear Techn... | 4.13 $ | 186 | IC REG CTRLR BUCK 12MSOPB... |
| LTC3560ES6#TRMPBF | Linear Techn... | -- | 500 | IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC... |
| LTC3124EDHC#PBF | Linear Techn... | 4.92 $ | 1115 | IC REG BOOST ADJ 2.5A SYN... |
| LTC3417AEFE#PBF | Linear Techn... | -- | 836 | IC REG BUCK ADJ DL SYNC 2... |
| LTC3616EUDD#PBF | Linear Techn... | -- | 969 | IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 2... |
| LTC3412AIUF#PBF | Linear Techn... | -- | 988 | IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 1... |
| LTC3119EUFD#PBF | Linear Techn... | -- | 1188 | IC REG BCK BST 18V 5A QFN... |
| LTC3371HUHF#PBF | Linear Techn... | 7.28 $ | 125 | IC REG BUCK ADJ 2A QD SYN... |
| LTC3624IMSE-25#PBF | Linear Techn... | 4.9 $ | 37 | IC REG BUCK 5V 2A SYNC 12... |
| LTC3542EDC#TRMPBF | Linear Techn... | 1.37 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC... |
| LTC3622EDE-2#PBF | Linear Techn... | 5.67 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 1A DL SYN... |
| LTC3407AIDD-2#PBF | Linear Techn... | -- | 2 | IC REG BCK BST ADJ 0.8A D... |
| LTC3542IS6#TRPBF | Linear Techn... | 1.74 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC... |
Switching Controller Polyphase Bidirecti...
IC POWER MANAGEMENTBuck-Boost Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK 8-PSOPBuck Regulator P...
IC REG CTRLR BUCK 16TSSOPBuck Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK 14TSSOPBuck Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK/SEPIC 32QFNBuck Regula...
LTC3839EUH#TRPBF Datasheet/PDF