| Allicdata Part #: | LTC3851IGN#PBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LTC3851IGN#PBF |
| Price: | $ 2.93 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC REG CTRLR BUCK 16SSOP |
| More Detail: | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Co... |
| DataSheet: | LTC3851IGN#PBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 47 |
| 1 +: | $ 2.66490 |
| 25 +: | $ 1.77988 |
| 100 +: | $ 1.51654 |
| Frequency - Switching: | 250kHz ~ 750kHz |
| Base Part Number: | LTC3851 |
| Supplier Device Package: | 16-SSOP |
| Package / Case: | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Control Features: | Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start, Tracking |
| Serial Interfaces: | -- |
| Clock Sync: | No |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Duty Cycle (Max): | 99% |
| Series: | -- |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4 V ~ 38 V |
| Output Phases: | 1 |
| Number of Outputs: | 1 |
| Topology: | Buck |
| Output Configuration: | Positive |
| Function: | Step-Down |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The LTC3851IGN#PBF is a member of the family of DC DC switching controllers and voltage regulators from Linear Technology. This part is capable of delivering a high degree of precision over and above many other types of regulator. It is ideal for applications such as battery fuel gauging, power conversion and control circuits, as well as motor control.
The LTC3851IGN#PBF features Linear Technology’s proprietary Simple Drive feature, which allows the user to program the output voltage up to 0.5% accuracy with only one resistor, while maintaining precise regulation over line, load and temperature. In addition, the part has a wide input range of 4.5V to 17V and adjustable frequency of up to 2 MHz, allowing it to be used in high-density power designs.
The LTC3851IGN#PBF is a synchronous switching buck-boost DC DC controller that offers easy-to-use, high-accuracy voltage regulation and switching frequency control in a small 3mm x 3mm package. Its synchronous operation improves efficiency and allows for minimal input and output capacitance. Its adjustable switching frequency also allows for applications requiring tighter loop control and for frequency planning to minimize EMI. It can be used in applications where the input-to-output voltage difference is greater than 4V, such as those requiring a buck-boost converter.
The LTC3851IGN#PBF working principle is simple and effective. It consists of an error amplifier, an internal high-side and low-side power MOSFET, and a small reference voltage if higher accuracy is required. To set the output voltage, a single external resistor is needed to set the voltage divider ratio. The error amplifier compares the output voltage to the reference voltage, and the controller adjusts the frequency of the switching signal to give the desired output. The switching frequency is adjustable, allowing for frequency planning and circuitry optimization. The internal power MOSFETs provide excellent upper and lower frequency response, while the light-load efficiency is improved by the part’s patented Burst Mode operation feature.
Due to its high current monitoring accuracy, high-performance synchronous buck-boost operation, and a wide input range, the LTC3851IGN#PBF is an ideal DC DC switching controller for battery fuel gauging and high-current applications. Its compact 3mm x 3mm package, adjustable frequency, and wide input range also make it suitable for power conversion and control circuits, as well as motor control.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LTC3210EUD#TRPBF | Linear Techn... | 1.48 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR 25MA ... |
| LTC3215EDD#TRPBF | Linear Techn... | 1.53 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR 700MA... |
| LTC3676HLXE-1#PBF | Linear Techn... | 10.3 $ | 170 | IC CONV I.MX6 48LQFP- Con... |
| LTC3105EMS#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC CONV DC/DC 400MA HIEFF... |
| LTC3725EMSE#PBF | Linear Techn... | 3.64 $ | 650 | IC SECONDARY SIDE CTRLR 1... |
| LTC3864HDE#PBF | Linear Techn... | 4.13 $ | 134 | IC REG CTRLR BUCK 12DFNBu... |
| LTC3777ILXE#PBF | Linear Techn... | 13.85 $ | 245 | 150V VIN AND VOUT SYNCHRO... |
| LTC3615EUF-1#PBF | Linear Techn... | 5.96 $ | 2546 | IC REG BUCK ADJ 3A DL SYN... |
| LTC3534EDHC#PBF | Linear Techn... | 4.76 $ | 1025 | IC REG BUCK BOOST ADJ 0.5... |
| LTC3548AEDD#PBF | Linear Techn... | 3.69 $ | 847 | IC REG BCK BST ADJ DL SYN... |
| LTC3114MPFE-1#PBF | Linear Techn... | 14.16 $ | 152 | IC REG BCK BST ADJ 1A SYN... |
| LTC3649EFE#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 4A SYNCBu... |
| LTC3406BES5#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC... |
| LTC3621IMS8E-25#TRPBF | Linear Techn... | 2.49 $ | 1000 | IC REG BUCK 5V 1A SYNC 8M... |
| LTC3621HMS8E-3.3#TRPBF | Linear Techn... | 2.7 $ | 1000 | IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC ... |
| LTC3624IDD-2#TRPBF | Linear Techn... | 2.86 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8... |
| LTC3604IMSE#TRPBF | Linear Techn... | 3.17 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2.5A SYNC... |
| LTC3602EFE#TRPBF | Linear Techn... | 3.59 $ | 1000 | IC REG BCK ADJ 2.5A SYNC ... |
| LTC3769EUF#PBF | Linear Techn... | 4.17 $ | 1000 | IC REG CTRLR BOOST/SEPIC ... |
| LTC3809IDD-1#TRPBF | Linear Techn... | 2.3 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 10DFNBu... |
| LTC3737EGN#PBF | Linear Techn... | 3.07 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 24SSOPB... |
| LTC3826IUH#PBF | Linear Techn... | 4.8 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 32QFNBu... |
| LTC3634EUFD#TRPBF | Linear Techn... | 3.72 $ | 1000 | IC CONV DDR DDR2 DDR3 28Q... |
| LTC3676HLXE | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | IC POWER MANAGEMENT* Vol... |
| LTC3700EMS#TRPBF | Linear Techn... | 2.0 $ | 1000 | IC REG DL BUCK/LINEAR 10M... |
| LTC3851AIMSE#PBF | Linear Techn... | 2.93 $ | 212 | IC REG CTRLR BUCK 16MSOPB... |
| LTC3868EUFD-1#PBF | Linear Techn... | 4.08 $ | 40 | IC REG CTRLR BUCK 28QFNBu... |
| LTC3863HMSE#PBF | Linear Techn... | 4.13 $ | 186 | IC REG CTRLR BUCK 12MSOPB... |
| LTC3560ES6#TRMPBF | Linear Techn... | -- | 500 | IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC... |
| LTC3124EDHC#PBF | Linear Techn... | 4.92 $ | 1115 | IC REG BOOST ADJ 2.5A SYN... |
| LTC3417AEFE#PBF | Linear Techn... | -- | 836 | IC REG BUCK ADJ DL SYNC 2... |
| LTC3616EUDD#PBF | Linear Techn... | -- | 969 | IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 2... |
| LTC3412AIUF#PBF | Linear Techn... | -- | 988 | IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 1... |
| LTC3119EUFD#PBF | Linear Techn... | -- | 1188 | IC REG BCK BST 18V 5A QFN... |
| LTC3371HUHF#PBF | Linear Techn... | 7.28 $ | 125 | IC REG BUCK ADJ 2A QD SYN... |
| LTC3624IMSE-25#PBF | Linear Techn... | 4.9 $ | 37 | IC REG BUCK 5V 2A SYNC 12... |
| LTC3542EDC#TRMPBF | Linear Techn... | 1.37 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC... |
| LTC3622EDE-2#PBF | Linear Techn... | 5.67 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 1A DL SYN... |
| LTC3407AIDD-2#PBF | Linear Techn... | -- | 2 | IC REG BCK BST ADJ 0.8A D... |
| LTC3542IS6#TRPBF | Linear Techn... | 1.74 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC... |
Switching Controller Polyphase Bidirecti...
IC POWER MANAGEMENTBuck-Boost Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK 8-PSOPBuck Regulator P...
IC REG CTRLR BUCK 16TSSOPBuck Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK 14TSSOPBuck Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK/SEPIC 32QFNBuck Regula...
LTC3851IGN#PBF Datasheet/PDF