| Allicdata Part #: | LTC3862EFE-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
LTC3862EFE-2 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC POWER MANAGEMENT |
| More Detail: | Boost, SEPIC Regulator Positive Output Step-Up, St... |
| DataSheet: | LTC3862EFE-2 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 5.5 V ~ 36 V |
| Supplier Device Package: | 24-TSSOP-EP |
| Package / Case: | 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Control Features: | Enable, Frequency Control, Phase Control, Soft Start |
| Serial Interfaces: | -- |
| Clock Sync: | Yes |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Duty Cycle (Max): | 96% |
| Frequency - Switching: | 75kHz ~ 500kHz |
| Series: | -- |
| Output Phases: | 2 |
| Number of Outputs: | 2 |
| Topology: | Boost, SEPIC |
| Output Configuration: | Positive |
| Function: | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The LTC3862EFE-2 is a high-performance synchronous buck voltage converter power management integrated circuit from the DC DC switching controller product family of Linear Technology Corporation. It is a high frequency buck voltage regulator with a typical operating frequency of 1.2MHz. It is designed for medium to high power applications, with a current output up to 40A.
It features a high frequency, current mode controller with a programmable slew rate that allows for very fast transitions between output voltage levels. The LTC3862EFE-2 also has an integrated power MOSFET that can support input voltages up to 60V and it has built-in fault protection features such as over-voltage, over-current and thermal shutdown.
The LTC3862EFE-2 is capable of a wide range of applications such as powering CPUs, peripherals, graphics cards and embedded systems. It can also be used to power a wide range of DC-DC converters, switching converters, LED drivers, VRMs and other power management systems. In addition, it can be used for voltage or current tracking and as an alternative to a low side buck converter.
The internal block diagram of the LTC3862EFE-2 shows the various components and their respective signals. The controller chip contains an oscillator, a voltage reference, an error amplifier and a PWM comparator. The oscillator is used to provide the switching frequency for the power MOSFETs, and the error amplifier is used to compare the output voltage to the programmed reference voltage. The PWM comparator compares the output voltage with the internal oscillator to determine when the power MOSFETs have to be switched on or off. The power MOSFETs are connected to the output of the controller, and they control the current flow to the output based on the switching action of the PWM comparator.
The LTC3862EFE-2 also offers a range of features such as adjustable dead time. This allows the external MOSFETs to be configured to operate at a low switching transition time, which helps to reduce the output voltage ripple. It also has adjustable current limit which allows for precision current protection and reduced power losses. The LTC3862EFE-2 also offers a wide operating temperature range from –40 to 85°C, making it suitable for operations in harsh environments.
The LTC3862EFE-2 is an innovative power management integrated circuit that offers a wide range of features and benefits. It is designed to provide high efficiency and high power density for medium to high power applications. Its wide range of features, such as adjustable dead time, adjustable current limit and wider operating temperature range, make it very suitable for use in a variety of applications. Therefore, the LTC3862EFE-2 is an ideal solution for powering CPUs, peripherals, graphics cards and embedded systems.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LTC3210EUD#TRPBF | Linear Techn... | 1.48 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR 25MA ... |
| LTC3215EDD#TRPBF | Linear Techn... | 1.53 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR 700MA... |
| LTC3676HLXE-1#PBF | Linear Techn... | 10.3 $ | 170 | IC CONV I.MX6 48LQFP- Con... |
| LTC3105EMS#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC CONV DC/DC 400MA HIEFF... |
| LTC3725EMSE#PBF | Linear Techn... | 3.64 $ | 650 | IC SECONDARY SIDE CTRLR 1... |
| LTC3864HDE#PBF | Linear Techn... | 4.13 $ | 134 | IC REG CTRLR BUCK 12DFNBu... |
| LTC3777ILXE#PBF | Linear Techn... | 13.85 $ | 245 | 150V VIN AND VOUT SYNCHRO... |
| LTC3615EUF-1#PBF | Linear Techn... | 5.96 $ | 2546 | IC REG BUCK ADJ 3A DL SYN... |
| LTC3534EDHC#PBF | Linear Techn... | 4.76 $ | 1025 | IC REG BUCK BOOST ADJ 0.5... |
| LTC3548AEDD#PBF | Linear Techn... | 3.69 $ | 847 | IC REG BCK BST ADJ DL SYN... |
| LTC3114MPFE-1#PBF | Linear Techn... | 14.16 $ | 152 | IC REG BCK BST ADJ 1A SYN... |
| LTC3649EFE#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 4A SYNCBu... |
| LTC3406BES5#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC... |
| LTC3621IMS8E-25#TRPBF | Linear Techn... | 2.49 $ | 1000 | IC REG BUCK 5V 1A SYNC 8M... |
| LTC3621HMS8E-3.3#TRPBF | Linear Techn... | 2.7 $ | 1000 | IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC ... |
| LTC3624IDD-2#TRPBF | Linear Techn... | 2.86 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8... |
| LTC3604IMSE#TRPBF | Linear Techn... | 3.17 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2.5A SYNC... |
| LTC3602EFE#TRPBF | Linear Techn... | 3.59 $ | 1000 | IC REG BCK ADJ 2.5A SYNC ... |
| LTC3769EUF#PBF | Linear Techn... | 4.17 $ | 1000 | IC REG CTRLR BOOST/SEPIC ... |
| LTC3809IDD-1#TRPBF | Linear Techn... | 2.3 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 10DFNBu... |
| LTC3737EGN#PBF | Linear Techn... | 3.07 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 24SSOPB... |
| LTC3826IUH#PBF | Linear Techn... | 4.8 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 32QFNBu... |
| LTC3634EUFD#TRPBF | Linear Techn... | 3.72 $ | 1000 | IC CONV DDR DDR2 DDR3 28Q... |
| LTC3676HLXE | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | IC POWER MANAGEMENT* Vol... |
| LTC3700EMS#TRPBF | Linear Techn... | 2.0 $ | 1000 | IC REG DL BUCK/LINEAR 10M... |
| LTC3851AIMSE#PBF | Linear Techn... | 2.93 $ | 212 | IC REG CTRLR BUCK 16MSOPB... |
| LTC3868EUFD-1#PBF | Linear Techn... | 4.08 $ | 40 | IC REG CTRLR BUCK 28QFNBu... |
| LTC3863HMSE#PBF | Linear Techn... | 4.13 $ | 186 | IC REG CTRLR BUCK 12MSOPB... |
| LTC3560ES6#TRMPBF | Linear Techn... | -- | 500 | IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC... |
| LTC3124EDHC#PBF | Linear Techn... | 4.92 $ | 1115 | IC REG BOOST ADJ 2.5A SYN... |
| LTC3417AEFE#PBF | Linear Techn... | -- | 836 | IC REG BUCK ADJ DL SYNC 2... |
| LTC3616EUDD#PBF | Linear Techn... | -- | 969 | IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 2... |
| LTC3412AIUF#PBF | Linear Techn... | -- | 988 | IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 1... |
| LTC3119EUFD#PBF | Linear Techn... | -- | 1188 | IC REG BCK BST 18V 5A QFN... |
| LTC3371HUHF#PBF | Linear Techn... | 7.28 $ | 125 | IC REG BUCK ADJ 2A QD SYN... |
| LTC3624IMSE-25#PBF | Linear Techn... | 4.9 $ | 37 | IC REG BUCK 5V 2A SYNC 12... |
| LTC3542EDC#TRMPBF | Linear Techn... | 1.37 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC... |
| LTC3622EDE-2#PBF | Linear Techn... | 5.67 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 1A DL SYN... |
| LTC3407AIDD-2#PBF | Linear Techn... | -- | 2 | IC REG BCK BST ADJ 0.8A D... |
| LTC3542IS6#TRPBF | Linear Techn... | 1.74 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC... |
Switching Controller Polyphase Bidirecti...
IC POWER MANAGEMENTBuck-Boost Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK 8-PSOPBuck Regulator P...
IC REG CTRLR BUCK 16TSSOPBuck Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK 14TSSOPBuck Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK/SEPIC 32QFNBuck Regula...
LTC3862EFE-2 Datasheet/PDF