| Allicdata Part #: | LTC6244HVIMS8#TRPBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LTC6244HVIMS8#TRPBF |
| Price: | $ 2.80 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC OPAMP GP 50MHZ RRO 8MSOP |
| More Detail: | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8... |
| DataSheet: | LTC6244HVIMS8#TRPBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 2500 +: | $ 2.54470 |
| Voltage - Input Offset: | 50µV |
| Base Part Number: | LTC6244 |
| Supplier Device Package: | 8-MSOP |
| Package / Case: | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | 2.8 V ~ 11 V, ±1.4 V ~ 5.5 V |
| Current - Output / Channel: | 55mA |
| Current - Supply: | 7mA |
| Series: | -- |
| Current - Input Bias: | 1pA |
| Gain Bandwidth Product: | 50MHz |
| Slew Rate: | 40 V/µs |
| Output Type: | Rail-to-Rail |
| Number of Circuits: | 2 |
| Amplifier Type: | General Purpose |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The LTC6244HVIMS8#TRPBF, produced by Linear Technology Corporation, is an instrumentation amplifier and buffer amplifier designed for low power applications. This amplifier offers high precision and low noise performance in a small 8-lead MSOP package. It is ideal for precision power supply design and provides a wide range of current and voltage monitoring and control functions.
The amplifier is a low current, low noise differential input amplifier. It includes a wide range of features that make it suitable for use in very demanding instrumentation and buffer amplifier applications. It has a high gain bandwidth product of 650 MHz with a minimum input common mode range of 0 Volts to 6 Volts. It is designed for low power operation, so it requires very little power from the system when in use.
The LTC6244HVIMS8#TRPBF has an integrated, low-dropout, precision reference for improved accuracy and superior temperature stability. It offers excellent dynamic performance with a high slew rate of 20V/microsecond and a low offset of 0.15mV. It also features a low input bias current which is ideal for monitoring high impedance current sources. The amplifier also features series protection diodes and a TTL-compatible enable signal.
The LTC6244HVIMS8#TRPBF is a versatile instrumentation amplifier that offers maximum precision and signal accuracy. It is ideal for use in precision power supply design, and can be employed for applications such as current and voltage monitoring, data acquisition, precision motor control and signal conditioning. It is particularly well suited for use in low power applications, as it requires very little power when operating. Its integrated low-dropout reference delivers unparalleled accuracy and temperature stability, making it an excellent choice for precision instrumentation applications.
The LTC6244HVIMS8#TRPBF amplifiers offer a wide range of features that makes them suitable for a variety of applications. Its high slew rate, low input bias current and wide input common mode range make it an excellent choice for low power, high accuracy monitoring and control applications. Its integrated low-dropout precision reference improves accuracy and temperature stability, while its series protection diodes and TTL compatible enable signal make it an ideal choice for instrumentation and buffer amplifier applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LTC699CS8#PBF | Linear Techn... | -- | 372 | IC MPU SUPERVISORY CIRCUI... |
| LTC690CN8#PBF | Linear Techn... | 4.45 $ | 285 | IC MPU SUPERVISORY CIRCUI... |
| LTC6930IMS8-8.00#TRPBF | Linear Techn... | 1.29 $ | 1000 | IC OSC SILICON 8MHZ 8-MSO... |
| LTC6992CS6-4#TRMPBF | Linear Techn... | 1.27 $ | 1000 | IC OSC SILICON PROG TSOT2... |
| LTC6930HDCB-7.37#TRPBF | Linear Techn... | 1.61 $ | 1000 | IC OSC SILICON 7.3728MHZ ... |
| LTC6908IDCB-1#TRPBF | Linear Techn... | 1.7 $ | 1000 | IC OSC SILICON PROG 6-DFN... |
| LTC6990HDCB#TRPBF | Linear Techn... | 1.79 $ | 1000 | IC OSC SILICON PROG 6DFNO... |
| LTC6992MPS6-4#TRMPBF | Linear Techn... | 3.82 $ | 1000 | IC OSC SILICON PROG TSOT2... |
| LTC6957IDD-3 | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | IC POWER MANAGEMENTClock ... |
| LTC6655CHMS8-3#PBF | Linear Techn... | 5.43 $ | 221 | IC VREF SERIES 3V 8MSOPSe... |
| LTC6652AHMS8-3#TRPBF | Linear Techn... | 2.84 $ | 1000 | IC VREF SERIES 3V 8MSOPSe... |
| LTC6752HS5#TRPBF | Linear Techn... | 1.5 $ | 1000 | IC COMP R-R CMOS 280MHZ T... |
| LTC6244CDD#PBF | Linear Techn... | 2.35 $ | 1000 | IC OPAMP GP 50MHZ RRO 8DF... |
| LTC6244HVIMS8#PBF | Linear Techn... | 4.73 $ | 1000 | IC OPAMP GP 50MHZ RRO 8MS... |
| LTC6082IGN#TRPBF | Linear Techn... | 3.25 $ | 1000 | IC OPAMP GP 3.5MHZ RRO 16... |
| LTC6240CS8#TRPBF | Linear Techn... | 0.78 $ | 1000 | IC OPAMP GP 18MHZ RRO 8SO... |
| LTC6912IGN-2#PBF | Linear Techn... | 2.12 $ | 1000 | IC OPAMP PGA 30MHZ RRO 16... |
| LTC6247HTS8#TRPBF | Linear Techn... | 2.51 $ | 1000 | IC OPAMP GP 180MHZ RRO TS... |
| LTC6254IMS#TRPBF | Linear Techn... | 3.44 $ | 1000 | IC OPAMP GP 720MHZ RRO 16... |
| LTC6240HVCS8#TRPBF | Linear Techn... | 1.36 $ | 1000 | IC OPAMP GP 18MHZ RRO 8SO... |
| LTC6652BHMS8-3#TRPBF | Linear Techn... | 1.42 $ | 1000 | IC VREF SERIES 3V 8MSOPSe... |
| LTC6255CS6#TRMPBF | Linear Techn... | 1.05 $ | 1000 | IC OPAMP GP 6.5MHZ RRO TS... |
| LTC6079IDHC#PBF | Linear Techn... | 4.13 $ | 2498 | IC OPAMP GP 750KHZ RRO 16... |
| LTC6082CDHC#PBF | Linear Techn... | 4.23 $ | 654 | IC OPAMP GP 3.5MHZ RRO 16... |
| LTC6253CMS#PBF | Linear Techn... | 3.61 $ | 132 | IC OPAMP GP 720MHZ RRO 10... |
| LTC6082IGN#PBF | Linear Techn... | 5.12 $ | 1000 | IC OPAMP GP 3.5MHZ RRO 16... |
| LTC6261IDC#TRPBF | Linear Techn... | 1.02 $ | 1000 | IC OP AMP SNGL 30MHZ RRIO... |
| LTC6104CMS8#TRPBF | Linear Techn... | 1.22 $ | 1000 | IC OPAMP CURR SENSE 200KH... |
| LTC6994HDCB-2#TRPBF | Linear Techn... | 1.55 $ | 1000 | IC DELAY BLOCK 8TAP PROG ... |
| LTC6912IGN-2#TRPBF | Linear Techn... | 2.19 $ | 1000 | IC OPAMP PGA 30MHZ RRO 16... |
| LTC6948IUFD-1#TRPBF | Linear Techn... | 6.29 $ | 1000 | IC FRACTIONAL-N PLL W/VCO... |
| LTC6253IMS#TRPBF | Linear Techn... | 2.35 $ | 1000 | IC OPAMP GP 720MHZ RRO 10... |
| LTC6930IDCB-4.19#TRMPBF | Linear Techn... | 1.29 $ | 1000 | IC OSC SILICON 4.194304MH... |
| LTC699CN8#PBF | Linear Techn... | 3.48 $ | 114 | IC MPU SUPERVISORY CIRCUI... |
| LTC694IS8#PBF | Linear Techn... | 3.47 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISORY CIRCUI... |
| LTC6403IUD-1#TRPBF | Linear Techn... | 1.8 $ | 1000 | IC AMP/DRIVER LN LP 16-QF... |
| LTC6401CUD-14#PBF | Linear Techn... | 2.45 $ | 1000 | IC ADC DRIVER DIFF 16-QFN... |
| LTC6431BIUF-20#PBF | Linear Techn... | 2.86 $ | 1000 | IC OPAMP GAIN BLOCK 20DB ... |
| LTC694IN8-3.3#PBF | Linear Techn... | 3.5 $ | 1000 | IC MPU SUPRVISRY CIRC 3.3... |
| LTC6401IUD-26#TRPBF | Linear Techn... | 2.89 $ | 1000 | IC ADC DRIVER DIFF 16-QFN... |
Ultra Precision Current Sense Amplifier ...
Operational Amplifiers - 4-Channel, 10MH...
IC OPAMP GP 600KHZ 8SOICGeneral Purpose ...
IC OPAMP VFB 150MHZ 8UMAXVoltage Feedbac...
IC OPAMP VFB 215MHZ SOT23-5Voltage Feedb...
IC OPAMP BUFFER 660MHZ 8SOICBuffer Ampli...
LTC6244HVIMS8#TRPBF Datasheet/PDF