| Allicdata Part #: | LTC6752ISC6-1#TRPBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LTC6752ISC6-1#TRPBF |
| Price: | $ 1.38 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC COMP R-R CMOS 280MHZ SC70-6 |
| More Detail: | Comparator General Purpose CMOS SC-70-6 |
| DataSheet: | LTC6752ISC6-1#TRPBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 2500 +: | $ 1.25308 |
| Current - Output (Typ): | 39mA @ 3.3V |
| Base Part Number: | LTC6752 |
| Supplier Device Package: | SC-70-6 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 6-VSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Hysteresis: | -- |
| Propagation Delay (Max): | 5.3ns |
| CMRR, PSRR (Typ): | -- |
| Current - Quiescent (Max): | 2.65mA |
| Series: | -- |
| Current - Input Bias (Max): | 1.6µA @ 5V |
| Voltage - Input Offset (Max): | 5.5mV @ 5V |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | 2.45 V ~ 5.25 V |
| Output Type: | CMOS |
| Number of Elements: | 1 |
| Type: | General Purpose |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Linear comparators are a type of electronic component or circuitry to understand or compare two voltage or signal levels and determine if one of the signals is higher or lower. Voltage or signal levels can and often do vary over time. Linear comparators are used to track and/or record the levels of these varying signals over time and at a certain point, decide if the levels have reached a certain threshold or not.
Among the most common use cases for linear comparators is in power monitoring systems. These systems are used in many applications such as electricity, renewable energy, and automotive applications. Power monitoring systems detect changes in supply and load voltages, as well as the changes in the current. Linear comparators are then used to decide whether the fluctuations in the various signals meet certain conditions.
The LTC6752ISC6-1#TRPBF is one such linear comparator. It has an input amplifier that provides a wide input voltage range of 0V to 7V, helping to extend the operating range of the amplifier. The device has a temperature range of -40°C to +85°C, which makes it suitable for use in extreme temperatures. Furthermore, the LTC6752ISC6-1#TRPBF has a low supply current of 60µA, meaning that it does not require large input currents for operation.
The LTC6752ISC6-1#TRPBF also comes with an adjustable hysteresis level that helps fine tune the circuits\' response to input changes. In addition, the device has a high output voltage sink capability of up to 25mA, meaning that it is suitable for driving larger loads. To minimize power consumption, the device can be put into a low-power mode by applying a logic low to the device\'s reset pin.
The LTC6752ISC6-1#TRPBF linear comparator\'s working principle is fairly simple. It compares the two input voltages by generating an output voltage that is proportional to the difference between them. If the inputs differ by more than the hysteresis voltage, then the output voltage will move from one state to another. This output voltage can then be used to control an external circuitry or act as an input signal for an integrated circuit.
The LTC6752ISC6-1#TRPBF linear comparator has a wide range of applications. It can be used in automotive, energy, and industrial systems for motor control, thermal management, over-voltage and under-voltage protection, power monitoring, and current sensing. Additionally, this linear comparator can be used in various portable electronics such as cell phones, tablets, and laptop computers, as well as several networking applications.
In conclusion, the LTC6752ISC6-1#TRPBF linear comparator is a versatile and reliable device for low-power applications. With its wide input voltage range and adjustable hysteresis level, the device is capable of providing stable operation over a wide range of temperatures and loads. Its low supply current and high output sink capability makes it ideal for a number of applications that require robust yet power-efficient performance.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LTC699CS8#PBF | Linear Techn... | -- | 372 | IC MPU SUPERVISORY CIRCUI... |
| LTC690CN8#PBF | Linear Techn... | 4.45 $ | 285 | IC MPU SUPERVISORY CIRCUI... |
| LTC6930IMS8-8.00#TRPBF | Linear Techn... | 1.29 $ | 1000 | IC OSC SILICON 8MHZ 8-MSO... |
| LTC6992CS6-4#TRMPBF | Linear Techn... | 1.27 $ | 1000 | IC OSC SILICON PROG TSOT2... |
| LTC6930HDCB-7.37#TRPBF | Linear Techn... | 1.61 $ | 1000 | IC OSC SILICON 7.3728MHZ ... |
| LTC6908IDCB-1#TRPBF | Linear Techn... | 1.7 $ | 1000 | IC OSC SILICON PROG 6-DFN... |
| LTC6990HDCB#TRPBF | Linear Techn... | 1.79 $ | 1000 | IC OSC SILICON PROG 6DFNO... |
| LTC6992MPS6-4#TRMPBF | Linear Techn... | 3.82 $ | 1000 | IC OSC SILICON PROG TSOT2... |
| LTC6957IDD-3 | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | IC POWER MANAGEMENTClock ... |
| LTC6655CHMS8-3#PBF | Linear Techn... | 5.43 $ | 221 | IC VREF SERIES 3V 8MSOPSe... |
| LTC6652AHMS8-3#TRPBF | Linear Techn... | 2.84 $ | 1000 | IC VREF SERIES 3V 8MSOPSe... |
| LTC6752HS5#TRPBF | Linear Techn... | 1.5 $ | 1000 | IC COMP R-R CMOS 280MHZ T... |
| LTC6244CDD#PBF | Linear Techn... | 2.35 $ | 1000 | IC OPAMP GP 50MHZ RRO 8DF... |
| LTC6244HVIMS8#PBF | Linear Techn... | 4.73 $ | 1000 | IC OPAMP GP 50MHZ RRO 8MS... |
| LTC6082IGN#TRPBF | Linear Techn... | 3.25 $ | 1000 | IC OPAMP GP 3.5MHZ RRO 16... |
| LTC6240CS8#TRPBF | Linear Techn... | 0.78 $ | 1000 | IC OPAMP GP 18MHZ RRO 8SO... |
| LTC6912IGN-2#PBF | Linear Techn... | 2.12 $ | 1000 | IC OPAMP PGA 30MHZ RRO 16... |
| LTC6247HTS8#TRPBF | Linear Techn... | 2.51 $ | 1000 | IC OPAMP GP 180MHZ RRO TS... |
| LTC6254IMS#TRPBF | Linear Techn... | 3.44 $ | 1000 | IC OPAMP GP 720MHZ RRO 16... |
| LTC6240HVCS8#TRPBF | Linear Techn... | 1.36 $ | 1000 | IC OPAMP GP 18MHZ RRO 8SO... |
| LTC6652BHMS8-3#TRPBF | Linear Techn... | 1.42 $ | 1000 | IC VREF SERIES 3V 8MSOPSe... |
| LTC6255CS6#TRMPBF | Linear Techn... | 1.05 $ | 1000 | IC OPAMP GP 6.5MHZ RRO TS... |
| LTC6079IDHC#PBF | Linear Techn... | 4.13 $ | 2498 | IC OPAMP GP 750KHZ RRO 16... |
| LTC6082CDHC#PBF | Linear Techn... | 4.23 $ | 654 | IC OPAMP GP 3.5MHZ RRO 16... |
| LTC6253CMS#PBF | Linear Techn... | 3.61 $ | 132 | IC OPAMP GP 720MHZ RRO 10... |
| LTC6082IGN#PBF | Linear Techn... | 5.12 $ | 1000 | IC OPAMP GP 3.5MHZ RRO 16... |
| LTC6261IDC#TRPBF | Linear Techn... | 1.02 $ | 1000 | IC OP AMP SNGL 30MHZ RRIO... |
| LTC6104CMS8#TRPBF | Linear Techn... | 1.22 $ | 1000 | IC OPAMP CURR SENSE 200KH... |
| LTC6994HDCB-2#TRPBF | Linear Techn... | 1.55 $ | 1000 | IC DELAY BLOCK 8TAP PROG ... |
| LTC6912IGN-2#TRPBF | Linear Techn... | 2.19 $ | 1000 | IC OPAMP PGA 30MHZ RRO 16... |
| LTC6948IUFD-1#TRPBF | Linear Techn... | 6.29 $ | 1000 | IC FRACTIONAL-N PLL W/VCO... |
| LTC6253IMS#TRPBF | Linear Techn... | 2.35 $ | 1000 | IC OPAMP GP 720MHZ RRO 10... |
| LTC6930IDCB-4.19#TRMPBF | Linear Techn... | 1.29 $ | 1000 | IC OSC SILICON 4.194304MH... |
| LTC699CN8#PBF | Linear Techn... | 3.48 $ | 114 | IC MPU SUPERVISORY CIRCUI... |
| LTC694IS8#PBF | Linear Techn... | 3.47 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISORY CIRCUI... |
| LTC6403IUD-1#TRPBF | Linear Techn... | 1.8 $ | 1000 | IC AMP/DRIVER LN LP 16-QF... |
| LTC6401CUD-14#PBF | Linear Techn... | 2.45 $ | 1000 | IC ADC DRIVER DIFF 16-QFN... |
| LTC6431BIUF-20#PBF | Linear Techn... | 2.86 $ | 1000 | IC OPAMP GAIN BLOCK 20DB ... |
| LTC694IN8-3.3#PBF | Linear Techn... | 3.5 $ | 1000 | IC MPU SUPRVISRY CIRC 3.3... |
| LTC6401IUD-26#TRPBF | Linear Techn... | 2.89 $ | 1000 | IC ADC DRIVER DIFF 16-QFN... |
IC COMPARATOR QUAD 16SOICComparator with...
IC COMPARATOR REF P-P SC70-5Comparator G...
IC COMPARATOR DUAL ECL 20-PLCCComparator...
IC COMP SNGL 4NS ULTRFAST 8-MSOPComparat...
IC COMPARATOR RSCML 16QFNComparator Gene...
IC COMP DUAL LOW PWR W/REF 8SOICComparat...
LTC6752ISC6-1#TRPBF Datasheet/PDF