| Allicdata Part #: | LTC692IS8#PBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LTC692IS8#PBF |
| Price: | $ 5.24 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC |
| More Detail: | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel ... |
| DataSheet: | LTC692IS8#PBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 100 |
| 1 +: | $ 4.76280 |
| 25 +: | $ 3.16260 |
| 100 +: | $ 2.49329 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Type: | Simple Reset/Power-On Reset |
| Number of Voltages Monitored: | 1 |
| Output: | Open Drain or Open Collector |
| Reset: | Active High/Active Low |
| Reset Timeout: | 140 ms Minimum |
| Voltage - Threshold: | 4.4V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Base Part Number: | LTC692 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
LTC692IS8#PBF belongs to the voltage supervisors family of integrated circuit products, or PMICs, which are configured to perform a specific set of functions related to power and voltage regulation. In many applications, the LTC692IS8#PBF converts an input voltage into a regulated output voltage that is used to power other circuits and components. The LTC692IS8#PBF is designed to provide over-voltage protection, voltage monitoring, over-temperature protection, and current limiting for a variety of components and systems. The LTC692IS8#PBF consists of an 8-pin thin small-outline package and is specifically designed as an overvoltage detection device. The device has a low-power shutdown mode and can detect input supply voltages up to 25 volts. The integrated supervisor includes two voltage monitors, one for the main supply voltage and one for a backup battery, as well as thermal protection and a digital output.The LTC692IS8#PBF is used primarily in the automotive industry, where it is used to detect system-level overvoltage conditions. The device provides independent input and output voltage monitoring and is designed to be powered by either the main supply or a backup battery. The integrated circuit includes two independent voltage monitors, one for monitoring the main supply voltage and one for monitoring the backup battery voltage.The two voltage monitors on the LTC692IS8#PBF provide an independent, non-interfering signal to an external signal processor, allowing for time-out sleep modes or shutdown functions to be implemented in the event of an abnormally high voltage. The integrated circuit also features an over-temperature protection circuit that activates when the device is exposed to abnormally high temperatures.In addition to its voltage monitoring and over-temperature protection functions, the LTC692IS8#PBF includes a low-power shutdown mode. This low-power shutdown mode reduces the device’s overall power consumption by reducing the current consumption of the voltage monitoring circuit when the main supply voltage is stable. The shutdown mode can be enabled by driving the LTC692IS8#PBF output pin low for at least 10µs.The LTC692IS8#PBF DC/DC linear regulator works by taking in a DC voltage and regulating the voltage through a series of capacitors, resistors and integrated circuits. An input regulator is used to convert a variable DC voltage into a fixed regulated output. The input and output voltages are measured with a voltage reference and comparator and then regulated by a feedback loop.The feedback loop adjusts the output voltage using a series of feedback signals and a control switch. The switch is commanded depending on the voltage difference between the reference voltage and the output voltage. When the voltage difference is too high, the output voltage is lowered. When the voltage difference is too low, the output voltage is increased.The LTC692IS8#PBF voltage supervisor plays an important role in modern power management systems. It is used to provide overvoltage detection, low-power shutdowns, temperature protection and current limiting. The device is well-suited for use in automotive, industrial and consumer products. It can provide improved reliability, safety and energy efficiency for a wide variety of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LTC699CS8#PBF | Linear Techn... | -- | 372 | IC MPU SUPERVISORY CIRCUI... |
| LTC690CN8#PBF | Linear Techn... | 4.45 $ | 285 | IC MPU SUPERVISORY CIRCUI... |
| LTC6930IMS8-8.00#TRPBF | Linear Techn... | 1.29 $ | 1000 | IC OSC SILICON 8MHZ 8-MSO... |
| LTC6992CS6-4#TRMPBF | Linear Techn... | 1.27 $ | 1000 | IC OSC SILICON PROG TSOT2... |
| LTC6930HDCB-7.37#TRPBF | Linear Techn... | 1.61 $ | 1000 | IC OSC SILICON 7.3728MHZ ... |
| LTC6908IDCB-1#TRPBF | Linear Techn... | 1.7 $ | 1000 | IC OSC SILICON PROG 6-DFN... |
| LTC6990HDCB#TRPBF | Linear Techn... | 1.79 $ | 1000 | IC OSC SILICON PROG 6DFNO... |
| LTC6992MPS6-4#TRMPBF | Linear Techn... | 3.82 $ | 1000 | IC OSC SILICON PROG TSOT2... |
| LTC6957IDD-3 | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | IC POWER MANAGEMENTClock ... |
| LTC6655CHMS8-3#PBF | Linear Techn... | 5.43 $ | 221 | IC VREF SERIES 3V 8MSOPSe... |
| LTC6652AHMS8-3#TRPBF | Linear Techn... | 2.84 $ | 1000 | IC VREF SERIES 3V 8MSOPSe... |
| LTC6752HS5#TRPBF | Linear Techn... | 1.5 $ | 1000 | IC COMP R-R CMOS 280MHZ T... |
| LTC6244CDD#PBF | Linear Techn... | 2.35 $ | 1000 | IC OPAMP GP 50MHZ RRO 8DF... |
| LTC6244HVIMS8#PBF | Linear Techn... | 4.73 $ | 1000 | IC OPAMP GP 50MHZ RRO 8MS... |
| LTC6082IGN#TRPBF | Linear Techn... | 3.25 $ | 1000 | IC OPAMP GP 3.5MHZ RRO 16... |
| LTC6240CS8#TRPBF | Linear Techn... | 0.78 $ | 1000 | IC OPAMP GP 18MHZ RRO 8SO... |
| LTC6912IGN-2#PBF | Linear Techn... | 2.12 $ | 1000 | IC OPAMP PGA 30MHZ RRO 16... |
| LTC6247HTS8#TRPBF | Linear Techn... | 2.51 $ | 1000 | IC OPAMP GP 180MHZ RRO TS... |
| LTC6254IMS#TRPBF | Linear Techn... | 3.44 $ | 1000 | IC OPAMP GP 720MHZ RRO 16... |
| LTC6240HVCS8#TRPBF | Linear Techn... | 1.36 $ | 1000 | IC OPAMP GP 18MHZ RRO 8SO... |
| LTC6652BHMS8-3#TRPBF | Linear Techn... | 1.42 $ | 1000 | IC VREF SERIES 3V 8MSOPSe... |
| LTC6255CS6#TRMPBF | Linear Techn... | 1.05 $ | 1000 | IC OPAMP GP 6.5MHZ RRO TS... |
| LTC6079IDHC#PBF | Linear Techn... | 4.13 $ | 2498 | IC OPAMP GP 750KHZ RRO 16... |
| LTC6082CDHC#PBF | Linear Techn... | 4.23 $ | 654 | IC OPAMP GP 3.5MHZ RRO 16... |
| LTC6253CMS#PBF | Linear Techn... | 3.61 $ | 132 | IC OPAMP GP 720MHZ RRO 10... |
| LTC6082IGN#PBF | Linear Techn... | 5.12 $ | 1000 | IC OPAMP GP 3.5MHZ RRO 16... |
| LTC6261IDC#TRPBF | Linear Techn... | 1.02 $ | 1000 | IC OP AMP SNGL 30MHZ RRIO... |
| LTC6104CMS8#TRPBF | Linear Techn... | 1.22 $ | 1000 | IC OPAMP CURR SENSE 200KH... |
| LTC6994HDCB-2#TRPBF | Linear Techn... | 1.55 $ | 1000 | IC DELAY BLOCK 8TAP PROG ... |
| LTC6912IGN-2#TRPBF | Linear Techn... | 2.19 $ | 1000 | IC OPAMP PGA 30MHZ RRO 16... |
| LTC6948IUFD-1#TRPBF | Linear Techn... | 6.29 $ | 1000 | IC FRACTIONAL-N PLL W/VCO... |
| LTC6253IMS#TRPBF | Linear Techn... | 2.35 $ | 1000 | IC OPAMP GP 720MHZ RRO 10... |
| LTC6930IDCB-4.19#TRMPBF | Linear Techn... | 1.29 $ | 1000 | IC OSC SILICON 4.194304MH... |
| LTC699CN8#PBF | Linear Techn... | 3.48 $ | 114 | IC MPU SUPERVISORY CIRCUI... |
| LTC694IS8#PBF | Linear Techn... | 3.47 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISORY CIRCUI... |
| LTC6403IUD-1#TRPBF | Linear Techn... | 1.8 $ | 1000 | IC AMP/DRIVER LN LP 16-QF... |
| LTC6401CUD-14#PBF | Linear Techn... | 2.45 $ | 1000 | IC ADC DRIVER DIFF 16-QFN... |
| LTC6431BIUF-20#PBF | Linear Techn... | 2.86 $ | 1000 | IC OPAMP GAIN BLOCK 20DB ... |
| LTC694IN8-3.3#PBF | Linear Techn... | 3.5 $ | 1000 | IC MPU SUPRVISRY CIRC 3.3... |
| LTC6401IUD-26#TRPBF | Linear Techn... | 2.89 $ | 1000 | IC ADC DRIVER DIFF 16-QFN... |
IC BATTERY BACKUPSupervisor Channel
VOLTAGE DETECTORSupervisor Open Drain or...
IC VOLT DETECTOR TO-92-3Supervisor Open ...
IC VOLT DETECTOR TO-92-3Supervisor Push-...
IC SUPERVISOR MPU 4.65V WD 8SOICSupervis...
IC SUPERVISOR 2.9V 4-USPSupervisor Open ...
LTC692IS8#PBF Datasheet/PDF