| Allicdata Part #: | LTC6957IDD-4#TRPBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LTC6957IDD-4#TRPBF |
| Price: | $ 3.16 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC CLK BUFFER DVR 1:2 12DFN |
| More Detail: | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 1:2 300MHz 1... |
| DataSheet: | LTC6957IDD-4#TRPBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 2500 +: | $ 2.87244 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Fanout Buffer (Distribution) |
| Number of Circuits: | 1 |
| Ratio - Input:Output: | 1:2 |
| Differential - Input:Output: | Yes/No |
| Input: | CML, CMOS, LVDS, LVPECL |
| Output: | CMOS |
| Frequency - Max: | 300MHz |
| Voltage - Supply: | 3.15 V ~ 3.45 V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 12-WFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 12-DFN (3x3) |
| Base Part Number: | LTC6957 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The LTC6957IDD-4#TRPBF is a quad low-noise, wide-bandwidth clock buffer with an improved output drive capability. This device offers four high-performance, low-jitter 45MHz clock outputs with a low-noise floor on their outputs. Outputs can be individually enabled/disabled. The device also has a 6VB supply, making it suitable for use in applications which need an even ultra low-noise clock output. The device is also space saving in design, with this small package size offering an easier working solution.
The LTC6957IDD-4#TRPBF is mainly used for applications such as analog to digital converters (ADC), digital to analog converters (DAC), video processors, gaming consoles, communications chips, remote controlled and motor controllers. This device can be used to provide low-jitter clock outputs for a wide range of applications.
The working principle of the LTC6957IDD-4#TRPBF is straightforward. When the clock signal is fed into the device’s input terminals, it passes through the device’s equalizer stage, where the input clock’s duty cycle is maintained while its frequency is proportionally boosted. The output clock is then generated at the device’s output, where it is buffered by the device’s output drivers. The output clock is connected to the device’s clock source, which is the clock signal’s original source.
The output drive strength of the LTC6957IDD-4#TRPBF is much improved compared to previous devices, with a programmable output drive strength of up to 10Vp-p. This device also comes with a wide operating frequency range, from 13MHz to 500MHz, further expanding its range of applications. Furthermore, it also has a low power consumption rating, making it suitable for use in applications which involve a low-power operating environment.
The LTC6957IDD-4#TRPBF is a great choice for anyone looking to use a low-noise, wide-bandwidth clock buffer with an improved output drive capability. Its small package size and low-voltage requirement makes it very space saving when used in applications where size is a factor. It also has a wide range of frequencies and a programmable output drive strength of up to 10Vp-p, making it suitable for a wide range of applications. With these features and more, the LTC6957IDD-4#TRPBF makes for a great choice for your clock and timing needs!
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LTC699CS8#PBF | Linear Techn... | -- | 372 | IC MPU SUPERVISORY CIRCUI... |
| LTC690CN8#PBF | Linear Techn... | 4.45 $ | 285 | IC MPU SUPERVISORY CIRCUI... |
| LTC6930IMS8-8.00#TRPBF | Linear Techn... | 1.29 $ | 1000 | IC OSC SILICON 8MHZ 8-MSO... |
| LTC6992CS6-4#TRMPBF | Linear Techn... | 1.27 $ | 1000 | IC OSC SILICON PROG TSOT2... |
| LTC6930HDCB-7.37#TRPBF | Linear Techn... | 1.61 $ | 1000 | IC OSC SILICON 7.3728MHZ ... |
| LTC6908IDCB-1#TRPBF | Linear Techn... | 1.7 $ | 1000 | IC OSC SILICON PROG 6-DFN... |
| LTC6990HDCB#TRPBF | Linear Techn... | 1.79 $ | 1000 | IC OSC SILICON PROG 6DFNO... |
| LTC6992MPS6-4#TRMPBF | Linear Techn... | 3.82 $ | 1000 | IC OSC SILICON PROG TSOT2... |
| LTC6957IDD-3 | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | IC POWER MANAGEMENTClock ... |
| LTC6655CHMS8-3#PBF | Linear Techn... | 5.43 $ | 221 | IC VREF SERIES 3V 8MSOPSe... |
| LTC6652AHMS8-3#TRPBF | Linear Techn... | 2.84 $ | 1000 | IC VREF SERIES 3V 8MSOPSe... |
| LTC6752HS5#TRPBF | Linear Techn... | 1.5 $ | 1000 | IC COMP R-R CMOS 280MHZ T... |
| LTC6244CDD#PBF | Linear Techn... | 2.35 $ | 1000 | IC OPAMP GP 50MHZ RRO 8DF... |
| LTC6244HVIMS8#PBF | Linear Techn... | 4.73 $ | 1000 | IC OPAMP GP 50MHZ RRO 8MS... |
| LTC6082IGN#TRPBF | Linear Techn... | 3.25 $ | 1000 | IC OPAMP GP 3.5MHZ RRO 16... |
| LTC6240CS8#TRPBF | Linear Techn... | 0.78 $ | 1000 | IC OPAMP GP 18MHZ RRO 8SO... |
| LTC6912IGN-2#PBF | Linear Techn... | 2.12 $ | 1000 | IC OPAMP PGA 30MHZ RRO 16... |
| LTC6247HTS8#TRPBF | Linear Techn... | 2.51 $ | 1000 | IC OPAMP GP 180MHZ RRO TS... |
| LTC6254IMS#TRPBF | Linear Techn... | 3.44 $ | 1000 | IC OPAMP GP 720MHZ RRO 16... |
| LTC6240HVCS8#TRPBF | Linear Techn... | 1.36 $ | 1000 | IC OPAMP GP 18MHZ RRO 8SO... |
| LTC6652BHMS8-3#TRPBF | Linear Techn... | 1.42 $ | 1000 | IC VREF SERIES 3V 8MSOPSe... |
| LTC6255CS6#TRMPBF | Linear Techn... | 1.05 $ | 1000 | IC OPAMP GP 6.5MHZ RRO TS... |
| LTC6079IDHC#PBF | Linear Techn... | 4.13 $ | 2498 | IC OPAMP GP 750KHZ RRO 16... |
| LTC6082CDHC#PBF | Linear Techn... | 4.23 $ | 654 | IC OPAMP GP 3.5MHZ RRO 16... |
| LTC6253CMS#PBF | Linear Techn... | 3.61 $ | 132 | IC OPAMP GP 720MHZ RRO 10... |
| LTC6082IGN#PBF | Linear Techn... | 5.12 $ | 1000 | IC OPAMP GP 3.5MHZ RRO 16... |
| LTC6261IDC#TRPBF | Linear Techn... | 1.02 $ | 1000 | IC OP AMP SNGL 30MHZ RRIO... |
| LTC6104CMS8#TRPBF | Linear Techn... | 1.22 $ | 1000 | IC OPAMP CURR SENSE 200KH... |
| LTC6994HDCB-2#TRPBF | Linear Techn... | 1.55 $ | 1000 | IC DELAY BLOCK 8TAP PROG ... |
| LTC6912IGN-2#TRPBF | Linear Techn... | 2.19 $ | 1000 | IC OPAMP PGA 30MHZ RRO 16... |
| LTC6948IUFD-1#TRPBF | Linear Techn... | 6.29 $ | 1000 | IC FRACTIONAL-N PLL W/VCO... |
| LTC6253IMS#TRPBF | Linear Techn... | 2.35 $ | 1000 | IC OPAMP GP 720MHZ RRO 10... |
| LTC6930IDCB-4.19#TRMPBF | Linear Techn... | 1.29 $ | 1000 | IC OSC SILICON 4.194304MH... |
| LTC699CN8#PBF | Linear Techn... | 3.48 $ | 114 | IC MPU SUPERVISORY CIRCUI... |
| LTC694IS8#PBF | Linear Techn... | 3.47 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISORY CIRCUI... |
| LTC6403IUD-1#TRPBF | Linear Techn... | 1.8 $ | 1000 | IC AMP/DRIVER LN LP 16-QF... |
| LTC6401CUD-14#PBF | Linear Techn... | 2.45 $ | 1000 | IC ADC DRIVER DIFF 16-QFN... |
| LTC6431BIUF-20#PBF | Linear Techn... | 2.86 $ | 1000 | IC OPAMP GAIN BLOCK 20DB ... |
| LTC694IN8-3.3#PBF | Linear Techn... | 3.5 $ | 1000 | IC MPU SUPRVISRY CIRC 3.3... |
| LTC6401IUD-26#TRPBF | Linear Techn... | 2.89 $ | 1000 | IC ADC DRIVER DIFF 16-QFN... |
IC CLOCK MANANGEMENTClock IC
IC CLOCK BUFFER 32VFQFPNClock IC
IC CLK BUFFER 2:4 13.4MHZ 24QFNClock Fan...
IC CLOCK BUFFER MUX 3:11 48TQFNClock Fan...
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20QSOPClock Fa...
IC CLK BUFFER 1:6 100MHZ 16TSSOPClock Fa...
LTC6957IDD-4#TRPBF Datasheet/PDF