| Allicdata Part #: | LTC6957IMS-2#TRPBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LTC6957IMS-2#TRPBF |
| Price: | $ 3.16 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC CLK BUFFER DVR 1:2 12MSOP |
| More Detail: | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 1:2 300MHz 1... |
| DataSheet: | LTC6957IMS-2#TRPBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 2500 +: | $ 2.87244 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Fanout Buffer (Distribution) |
| Number of Circuits: | 1 |
| Ratio - Input:Output: | 1:2 |
| Differential - Input:Output: | Yes/Yes |
| Input: | CML, CMOS, LVDS, LVPECL |
| Output: | LVDS |
| Frequency - Max: | 300MHz |
| Voltage - Supply: | 3.15 V ~ 3.45 V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package: | 12-MSOP |
| Base Part Number: | LTC6957 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The LTC6957IMS-2#TRPBF is a part of Linear Technology’s Clock/Timing family of buffers, drivers and clock splitters. It is a very versatile component that can be used in a variety of applications. Generally, it is used as a Clock Buffer that provides additional isolation between two devices. It is especially useful when a direct connection between two circuits creates an undesirable amount of interference or noise. In this application, the LTC6957IMS-2#TRPBF can be used to securely connect the two devices while preventing any noise, jitter or ringing that can occur on an unprotected connection.
The LTC6957IMS-2#TRPBF is also specified to operate up to 5 V and has a high-frequency cutoff of 10.7 MHz. The low power consumption of the component also allows it to be used as a level shifter or voltage regulator. In these applications, the component can be used to safely shift the logic levels from one component to the other allowing for a clean and stable transfer between the two devices.
The LTC6957IMS-2#TRPBF works on the principle of buffer isolation. Buffer isolation is when two circuits are connected to one another in such a way that the signals from one circuit are isolated from the other. This is done by creating a buffer between the two circuits. A buffer is typically used when a direct connection between two devices is undesirable due to the amount of noise and interference that would be created.
In the case of the LTC6957IMS-2#TRPBF, the buffer is used to isolate the signals between the two devices. It is designed to suppress noise and reduce jitter while also providing a reliable interface between the two circuits. The logic level of the output is also typically adjustable to allow for the connection of devices with different logic levels.
The LTC6957IMS-2#TRPBF also provides additional features that make it attractive to use in many types of applications. It has an active low power mode to help reduce power consumption, as well as adjustable output impedance which can be used to tailor the output signal for the desired application.
In summary, the LTC6957IMS-2#TRPBF is a versatile component that can be used as a clock buffer, a level shifter, or voltage regulator in many applications. Its ability to provide buffer isolation and dedicated features makes it an attractive choice for a variety of applications. It is important to remember, however, that due to its complexity and high frequency operation, careful circuit layout is recommended when using this device.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LTC699CS8#PBF | Linear Techn... | -- | 372 | IC MPU SUPERVISORY CIRCUI... |
| LTC690CN8#PBF | Linear Techn... | 4.45 $ | 285 | IC MPU SUPERVISORY CIRCUI... |
| LTC6930IMS8-8.00#TRPBF | Linear Techn... | 1.29 $ | 1000 | IC OSC SILICON 8MHZ 8-MSO... |
| LTC6992CS6-4#TRMPBF | Linear Techn... | 1.27 $ | 1000 | IC OSC SILICON PROG TSOT2... |
| LTC6930HDCB-7.37#TRPBF | Linear Techn... | 1.61 $ | 1000 | IC OSC SILICON 7.3728MHZ ... |
| LTC6908IDCB-1#TRPBF | Linear Techn... | 1.7 $ | 1000 | IC OSC SILICON PROG 6-DFN... |
| LTC6990HDCB#TRPBF | Linear Techn... | 1.79 $ | 1000 | IC OSC SILICON PROG 6DFNO... |
| LTC6992MPS6-4#TRMPBF | Linear Techn... | 3.82 $ | 1000 | IC OSC SILICON PROG TSOT2... |
| LTC6957IDD-3 | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | IC POWER MANAGEMENTClock ... |
| LTC6655CHMS8-3#PBF | Linear Techn... | 5.43 $ | 221 | IC VREF SERIES 3V 8MSOPSe... |
| LTC6652AHMS8-3#TRPBF | Linear Techn... | 2.84 $ | 1000 | IC VREF SERIES 3V 8MSOPSe... |
| LTC6752HS5#TRPBF | Linear Techn... | 1.5 $ | 1000 | IC COMP R-R CMOS 280MHZ T... |
| LTC6244CDD#PBF | Linear Techn... | 2.35 $ | 1000 | IC OPAMP GP 50MHZ RRO 8DF... |
| LTC6244HVIMS8#PBF | Linear Techn... | 4.73 $ | 1000 | IC OPAMP GP 50MHZ RRO 8MS... |
| LTC6082IGN#TRPBF | Linear Techn... | 3.25 $ | 1000 | IC OPAMP GP 3.5MHZ RRO 16... |
| LTC6240CS8#TRPBF | Linear Techn... | 0.78 $ | 1000 | IC OPAMP GP 18MHZ RRO 8SO... |
| LTC6912IGN-2#PBF | Linear Techn... | 2.12 $ | 1000 | IC OPAMP PGA 30MHZ RRO 16... |
| LTC6247HTS8#TRPBF | Linear Techn... | 2.51 $ | 1000 | IC OPAMP GP 180MHZ RRO TS... |
| LTC6254IMS#TRPBF | Linear Techn... | 3.44 $ | 1000 | IC OPAMP GP 720MHZ RRO 16... |
| LTC6240HVCS8#TRPBF | Linear Techn... | 1.36 $ | 1000 | IC OPAMP GP 18MHZ RRO 8SO... |
| LTC6652BHMS8-3#TRPBF | Linear Techn... | 1.42 $ | 1000 | IC VREF SERIES 3V 8MSOPSe... |
| LTC6255CS6#TRMPBF | Linear Techn... | 1.05 $ | 1000 | IC OPAMP GP 6.5MHZ RRO TS... |
| LTC6079IDHC#PBF | Linear Techn... | 4.13 $ | 2498 | IC OPAMP GP 750KHZ RRO 16... |
| LTC6082CDHC#PBF | Linear Techn... | 4.23 $ | 654 | IC OPAMP GP 3.5MHZ RRO 16... |
| LTC6253CMS#PBF | Linear Techn... | 3.61 $ | 132 | IC OPAMP GP 720MHZ RRO 10... |
| LTC6082IGN#PBF | Linear Techn... | 5.12 $ | 1000 | IC OPAMP GP 3.5MHZ RRO 16... |
| LTC6261IDC#TRPBF | Linear Techn... | 1.02 $ | 1000 | IC OP AMP SNGL 30MHZ RRIO... |
| LTC6104CMS8#TRPBF | Linear Techn... | 1.22 $ | 1000 | IC OPAMP CURR SENSE 200KH... |
| LTC6994HDCB-2#TRPBF | Linear Techn... | 1.55 $ | 1000 | IC DELAY BLOCK 8TAP PROG ... |
| LTC6912IGN-2#TRPBF | Linear Techn... | 2.19 $ | 1000 | IC OPAMP PGA 30MHZ RRO 16... |
| LTC6948IUFD-1#TRPBF | Linear Techn... | 6.29 $ | 1000 | IC FRACTIONAL-N PLL W/VCO... |
| LTC6253IMS#TRPBF | Linear Techn... | 2.35 $ | 1000 | IC OPAMP GP 720MHZ RRO 10... |
| LTC6930IDCB-4.19#TRMPBF | Linear Techn... | 1.29 $ | 1000 | IC OSC SILICON 4.194304MH... |
| LTC699CN8#PBF | Linear Techn... | 3.48 $ | 114 | IC MPU SUPERVISORY CIRCUI... |
| LTC694IS8#PBF | Linear Techn... | 3.47 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISORY CIRCUI... |
| LTC6403IUD-1#TRPBF | Linear Techn... | 1.8 $ | 1000 | IC AMP/DRIVER LN LP 16-QF... |
| LTC6401CUD-14#PBF | Linear Techn... | 2.45 $ | 1000 | IC ADC DRIVER DIFF 16-QFN... |
| LTC6431BIUF-20#PBF | Linear Techn... | 2.86 $ | 1000 | IC OPAMP GAIN BLOCK 20DB ... |
| LTC694IN8-3.3#PBF | Linear Techn... | 3.5 $ | 1000 | IC MPU SUPRVISRY CIRC 3.3... |
| LTC6401IUD-26#TRPBF | Linear Techn... | 2.89 $ | 1000 | IC ADC DRIVER DIFF 16-QFN... |
IC CLOCK MANANGEMENTClock IC
IC CLOCK BUFFER 32VFQFPNClock IC
IC CLK BUFFER 2:4 13.4MHZ 24QFNClock Fan...
IC CLOCK BUFFER MUX 3:11 48TQFNClock Fan...
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20QSOPClock Fa...
IC CLK BUFFER 1:6 100MHZ 16TSSOPClock Fa...
LTC6957IMS-2#TRPBF Datasheet/PDF