LTC6957IMS-3#TRPBF Integrated Circuits (ICs) |
|
| Allicdata Part #: | LTC6957IMS-3#TRPBFTR-ND |
| Manufacturer Part#: |
LTC6957IMS-3#TRPBF |
| Price: | $ 3.16 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC CLK BUFFER DVR 1:2 12MSOP |
| More Detail: | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 1:2 300MHz 1... |
| DataSheet: | LTC6957IMS-3#TRPBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 2500 +: | $ 2.87244 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Fanout Buffer (Distribution) |
| Number of Circuits: | 1 |
| Ratio - Input:Output: | 1:2 |
| Differential - Input:Output: | Yes/No |
| Input: | CML, CMOS, LVDS, LVPECL |
| Output: | CMOS |
| Frequency - Max: | 300MHz |
| Voltage - Supply: | 3.15 V ~ 3.45 V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package: | 12-MSOP |
| Base Part Number: | LTC6957 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The LTC6957IMS-3#TRPBF is an ultra-low voltage zero-delay clock buffer designed to distribute high-frequency or high-speed clock signals. This zero-delay buffer has a typical propagation delay of less than 100ps and typical duty cycle of 0.5%. In addition, the LTC6957IMS-3#TRPBF provides a jitter profile that is rated at 15ps RMS over a wide frequency operating range, making it one of the best-performing zero-delay buffers on the market. The device draws only 4mA of supply current and is capable of working with a wide voltage range from 1.8V to 3.6V.
The LTC6957IMS-3#TRPBF is suitable for use in applications such as: cellphones, high-end PDAs, personal digital assistants, telecom, automotive, and medical applications. The buffer can be used in systems such as high-frequency clock generation, clock distribution and timing controllers. It can also be used in systems such as test and measurement, networking and communications, security and surveillance systems, audio and video systems. It is designed to provide clock distribution with minimal jitter and low power consumption.
The LTC6957IMS-3#TRPBF consists of three differential clock inputs and three differential clock outputs. The input and output differential pairs are terminated through channels 1, 2, and 3. The first differential clock pair is connected to channel 1, the second differential clock pair is connected to channel 2, and the third differential pair is connected to channel 3. Each channel can be attenuated using external resistors to reduce ringing and ensure that output levels remain within tolerance. Each channel also has its own output enable, so the output of each channel can be disabled independently. The output enable of each channel can be driven by a logic signal, allowing the output to be enabled or disabled as required. The enable signal can also be used to enable a power-down mode, where the output of the channel is powered down and the clock outputs will be terminated to ground.
The LTC6957IMS-3#TRPBF also features integrated loopback mode. This feature allows for testing of the buffer or checking for proper functionality. The loopback mode is enabled by driving the loopback input with a logic signal. When the loopback mode is enabled, the differential output will be connected to the differential input, allowing for testing or verification of proper functionality. The buffer also features a dynamic power down mode which is enabled when the power down input is driven with a logic signal. When enabled, the buffer will go into a low-power state and the output will be terminated to ground.
The LTC6957IMS-3#TRPBF is an ideal clock buffer for applications requiring zero-delay clock distribution, low jitter, and low power consumption. It is capable of providing a maximum clock output frequency of up to 630MHz, supports a wide voltage range of 1.8V to 3.6V, and provides a typical propagation delay of less than 100ps. In addition, the integrated loopback and power down modes offer additional flexibility and ease of use. The LTC6957IMS-3#TRPBF is an ideal choice for high-speed clock applications in areas such as cellphones, personal digital assistants, automotive, and medical.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LTC699CS8#PBF | Linear Techn... | -- | 372 | IC MPU SUPERVISORY CIRCUI... |
| LTC690CN8#PBF | Linear Techn... | 4.45 $ | 285 | IC MPU SUPERVISORY CIRCUI... |
| LTC6930IMS8-8.00#TRPBF | Linear Techn... | 1.29 $ | 1000 | IC OSC SILICON 8MHZ 8-MSO... |
| LTC6992CS6-4#TRMPBF | Linear Techn... | 1.27 $ | 1000 | IC OSC SILICON PROG TSOT2... |
| LTC6930HDCB-7.37#TRPBF | Linear Techn... | 1.61 $ | 1000 | IC OSC SILICON 7.3728MHZ ... |
| LTC6908IDCB-1#TRPBF | Linear Techn... | 1.7 $ | 1000 | IC OSC SILICON PROG 6-DFN... |
| LTC6990HDCB#TRPBF | Linear Techn... | 1.79 $ | 1000 | IC OSC SILICON PROG 6DFNO... |
| LTC6992MPS6-4#TRMPBF | Linear Techn... | 3.82 $ | 1000 | IC OSC SILICON PROG TSOT2... |
| LTC6957IDD-3 | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | IC POWER MANAGEMENTClock ... |
| LTC6655CHMS8-3#PBF | Linear Techn... | 5.43 $ | 221 | IC VREF SERIES 3V 8MSOPSe... |
| LTC6652AHMS8-3#TRPBF | Linear Techn... | 2.84 $ | 1000 | IC VREF SERIES 3V 8MSOPSe... |
| LTC6752HS5#TRPBF | Linear Techn... | 1.5 $ | 1000 | IC COMP R-R CMOS 280MHZ T... |
| LTC6244CDD#PBF | Linear Techn... | 2.35 $ | 1000 | IC OPAMP GP 50MHZ RRO 8DF... |
| LTC6244HVIMS8#PBF | Linear Techn... | 4.73 $ | 1000 | IC OPAMP GP 50MHZ RRO 8MS... |
| LTC6082IGN#TRPBF | Linear Techn... | 3.25 $ | 1000 | IC OPAMP GP 3.5MHZ RRO 16... |
| LTC6240CS8#TRPBF | Linear Techn... | 0.78 $ | 1000 | IC OPAMP GP 18MHZ RRO 8SO... |
| LTC6912IGN-2#PBF | Linear Techn... | 2.12 $ | 1000 | IC OPAMP PGA 30MHZ RRO 16... |
| LTC6247HTS8#TRPBF | Linear Techn... | 2.51 $ | 1000 | IC OPAMP GP 180MHZ RRO TS... |
| LTC6254IMS#TRPBF | Linear Techn... | 3.44 $ | 1000 | IC OPAMP GP 720MHZ RRO 16... |
| LTC6240HVCS8#TRPBF | Linear Techn... | 1.36 $ | 1000 | IC OPAMP GP 18MHZ RRO 8SO... |
| LTC6652BHMS8-3#TRPBF | Linear Techn... | 1.42 $ | 1000 | IC VREF SERIES 3V 8MSOPSe... |
| LTC6255CS6#TRMPBF | Linear Techn... | 1.05 $ | 1000 | IC OPAMP GP 6.5MHZ RRO TS... |
| LTC6079IDHC#PBF | Linear Techn... | 4.13 $ | 2498 | IC OPAMP GP 750KHZ RRO 16... |
| LTC6082CDHC#PBF | Linear Techn... | 4.23 $ | 654 | IC OPAMP GP 3.5MHZ RRO 16... |
| LTC6253CMS#PBF | Linear Techn... | 3.61 $ | 132 | IC OPAMP GP 720MHZ RRO 10... |
| LTC6082IGN#PBF | Linear Techn... | 5.12 $ | 1000 | IC OPAMP GP 3.5MHZ RRO 16... |
| LTC6261IDC#TRPBF | Linear Techn... | 1.02 $ | 1000 | IC OP AMP SNGL 30MHZ RRIO... |
| LTC6104CMS8#TRPBF | Linear Techn... | 1.22 $ | 1000 | IC OPAMP CURR SENSE 200KH... |
| LTC6994HDCB-2#TRPBF | Linear Techn... | 1.55 $ | 1000 | IC DELAY BLOCK 8TAP PROG ... |
| LTC6912IGN-2#TRPBF | Linear Techn... | 2.19 $ | 1000 | IC OPAMP PGA 30MHZ RRO 16... |
| LTC6948IUFD-1#TRPBF | Linear Techn... | 6.29 $ | 1000 | IC FRACTIONAL-N PLL W/VCO... |
| LTC6253IMS#TRPBF | Linear Techn... | 2.35 $ | 1000 | IC OPAMP GP 720MHZ RRO 10... |
| LTC6930IDCB-4.19#TRMPBF | Linear Techn... | 1.29 $ | 1000 | IC OSC SILICON 4.194304MH... |
| LTC699CN8#PBF | Linear Techn... | 3.48 $ | 114 | IC MPU SUPERVISORY CIRCUI... |
| LTC694IS8#PBF | Linear Techn... | 3.47 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISORY CIRCUI... |
| LTC6403IUD-1#TRPBF | Linear Techn... | 1.8 $ | 1000 | IC AMP/DRIVER LN LP 16-QF... |
| LTC6401CUD-14#PBF | Linear Techn... | 2.45 $ | 1000 | IC ADC DRIVER DIFF 16-QFN... |
| LTC6431BIUF-20#PBF | Linear Techn... | 2.86 $ | 1000 | IC OPAMP GAIN BLOCK 20DB ... |
| LTC694IN8-3.3#PBF | Linear Techn... | 3.5 $ | 1000 | IC MPU SUPRVISRY CIRC 3.3... |
| LTC6401IUD-26#TRPBF | Linear Techn... | 2.89 $ | 1000 | IC ADC DRIVER DIFF 16-QFN... |
IC CLOCK MANANGEMENTClock IC
IC CLOCK BUFFER 32VFQFPNClock IC
IC CLK BUFFER 2:4 13.4MHZ 24QFNClock Fan...
IC CLOCK BUFFER MUX 3:11 48TQFNClock Fan...
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20QSOPClock Fa...
IC CLK BUFFER 1:6 100MHZ 16TSSOPClock Fa...
LTC6957IMS-3#TRPBF Datasheet/PDF