| Allicdata Part #: | LT30J-1.0-ND |
| Manufacturer Part#: |
LTO030F1R000JTE3 |
| Price: | $ 3.38 |
| Product Category: | Resistors |
| Manufacturer: | Vishay Sfernice |
| Short Description: | RES 1 OHM 30W 5% TO220 |
| More Detail: | 1 Ohms ±5% 30W Through Hole Resistor TO-220-2 Non-... |
| DataSheet: | LTO030F1R000JTE3 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1 |
| 1 +: | $ 3.38000 |
| 10 +: | $ 3.27860 |
| 100 +: | $ 3.21100 |
| 1000 +: | $ 3.14340 |
| 10000 +: | $ 3.04200 |
| Series: | LTO 30 |
| Packaging: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 1 Ohms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 30W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Non-Inductive |
| Temperature Coefficient: | ±150ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Package / Case: | TO-220-2 |
| Supplier Device Package: | TO-220 |
| Size / Dimension: | 0.409" L x 0.126" W (10.40mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.650" (16.50mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | -- |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Through Hole Resistors (also known as THRs) are electronic components specifically designed to resist electrical current. The LTO030F1R000JTE3 is one such resistor, and it is found being used in a range of applications.
The key characteristics of the LTO030F1R000JTE3 are its insulation thickness and copper sleeve. The insulation thickness is 0.3 millimeters which is considered to be robust enough to provide high quality matting during soldering. The copper sleeve is designed with a special treatment in order to prevent any migration of the resistor material into the joint.
The main purpose of the LTO030F1R000JTE3 is to reduce or resist electrical current. It is commonly used in industrial machines, television sets, computers and other electronic devices. The resistor acts as a barrier by only allowing a certain amount of electricity to flow through the device. The current passing through the resistor is decreased so that the device does not receive too much power. In addition, the resistor helps to protect the device from short-circuiting.
The working principle of the LTO030F1R000JTE3 is fairly simple. The resistor allows for current flow but at the same time resists the transfer of energy. This resistance force is created by the different elements of the resistor. At both the positive and negative terminals, high levels of electric resistance prevents too much energy from being transferred in a negative direction.
The LTO030F1R000JTE3 also helps protect the device from thermal overloads. This happens due to the resistor\'s ability to increase its resistance when an overload occurs. The resistance of the resistor increases, resulting in less current flowing through the device. This helps keep the device safe from overworking itself and even from burning out.
The LTO030F1R000JTE3 is a robust and reliable resistor suitable for a range of industrial applications. It is designed to protect devices from too much current and also from thermal overloads. The resistor can also be used in other electronics devices to reduce the level of electrical current which passes through them. By understanding how the LTO030F1R000JTE3 works, engineers and developers can ensure that their electronics devices and machines are safe and reliable when in use.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LTO030FR1000JTE3 | Vishay Sfern... | 3.75 $ | 104 | RES 0.1 OHM 30W 5% TO2201... |
| LTO030F100R0JTE3 | Vishay Sfern... | 3.38 $ | 96 | RES 100 OHM 30W 5% TO2201... |
| LTO050FR1000FTE3 | Vishay Sfern... | 6.28 $ | 488 | RES 0.1 OHM 50W 1% TO2201... |
| LTO030F10001JTE3 | Vishay Sfern... | -- | 83 | RES 10K OHM 30W 5% TO2201... |
| LTO030FR0500JTE3 | Vishay Sfern... | 4.12 $ | 46 | RES 0.05 OHM 30W 5% TO220... |
| LTO030F15R00JTE3 | Vishay Sfern... | 3.38 $ | 766 | RES 15 OHM 30W 5% TO22015... |
| LTO050FR4700JTE3 | Vishay Sfern... | 3.81 $ | 199 | RES 0.47 OHM 50W 5% TO220... |
| LTO030FR0100FTE3 | Vishay Sfern... | 6.19 $ | 226 | RES 0.01 OHM 30W 1% TO220... |
| LTO050F10000JTE3 | Vishay Sfern... | 3.81 $ | 1381 | RES 1K OHM 50W 5% TO2201 ... |
| LTO050F100R0JTE3 | Vishay Sfern... | 3.81 $ | 2637 | RES 100 OHM 50W 5% TO2201... |
| LTO030F47R00JTE3 | Vishay Sfern... | 3.38 $ | 154 | RES 47 OHM 30W 5% TO22047... |
| LTO050FR0100JTE3 | Vishay Sfern... | 5.48 $ | 172 | RES 0.01 OHM 50W 5% TO220... |
| LTO050FR0680JTE3 | Vishay Sfern... | -- | 47 | RES 0.068 OHM 50W 5% TO22... |
| LTO050F10R00JTE3 | Vishay Sfern... | -- | 4709 | RES 10 OHM 50W 5% TO22010... |
| LTO030F4R700JTE3 | Vishay Sfern... | 3.38 $ | 102 | RES 4.7 OHM 30W 5% TO2204... |
| LTO050F100R0FTE3 | Vishay Sfern... | 5.71 $ | 66 | RES 100 OHM 50W 1% TO2201... |
| LTO030FR0150JTE3 | Vishay Sfern... | 4.5 $ | 157 | RES 0.015 OHM 30W 5% TO22... |
| LTO050F1R000JTE3 | Vishay Sfern... | 3.81 $ | 3 | RES 1 OHM 50W 5% TO2201 O... |
| LTO030F10000JTE3 | Vishay Sfern... | 2.6 $ | 1000 | RES 1K OHM 30W 5% TO2201 ... |
| LTO050F47R00JTE3 | Vishay Sfern... | 3.81 $ | 286 | RES 47 OHM 50W 5% TO22047... |
| LTO030F10R00JTE3 | Vishay Sfern... | 3.38 $ | 118 | RES 10 OHM 30W 5% TO22010... |
| LTO030F2R200JTE3 | Vishay Sfern... | 2.6 $ | 1000 | RES 2.2 OHM 30W 5% TO2202... |
| LTO030FR4700JTE3 | Vishay Sfern... | 2.6 $ | 1000 | RES 0.47 OHM 30W 5% TO220... |
| LTO050F5R000JTE3 | Vishay Sfern... | 4.19 $ | 468 | RES 5 OHM 50W 5% TO2205 O... |
| LTO050F10001JTE3 | Vishay Sfern... | 3.81 $ | 520 | RES 10K OHM 50W 5% TO2201... |
| LTO050F2R200JTE3 | Vishay Sfern... | 3.81 $ | 1521 | RES 2.2 OHM 50W 5% TO2202... |
| LTO030F1R000JTE3 | Vishay Sfern... | -- | 1 | RES 1 OHM 30W 5% TO2201 O... |
| LTO050F22R00JTE3 | Vishay Sfern... | 3.81 $ | 1985 | RES 22 OHM 50W 5% TO22022... |
| LTO050F2R200FTE3 | Vishay Sfern... | 5.71 $ | 268 | RES 2.2 OHM 50W 1% TO2202... |
| LTO050F4R700JTE3 | Vishay Sfern... | 3.81 $ | 1609 | RES 4.7 OHM 50W 5% TO2204... |
| LTO030FR0470JTE3 | Vishay Sfern... | -- | 99 | RES 0.047 OHM 30W 5% TO22... |
| LTO050FR0100FTE3 | Vishay Sfern... | 7.53 $ | 194 | RES 0.01 OHM 50W 1% TO220... |
| LTO030FR0100JTE3 | Vishay Sfern... | -- | 111 | RES 0.01 OHM 30W 5% TO220... |
| LTO030F22R00JTE3 | Vishay Sfern... | 3.38 $ | 137 | RES 22 OHM 30W 5% TO22022... |
| LTO030F5R000JTE3 | Vishay Sfern... | -- | 1000 | RES 5 OHM 30W 5% TO2205 O... |
RES WW 7W 5% TH68 kOhms 5% 7W Through Ho...
RES WW 7W 5% TH1.3 Ohms 5% 7W Through Ho...
RES 24.9 OHM 1/4W 1% AXIAL24.9 Ohms 1% 0...
RES 2.8 OHM 3W 0.5% WW AXIAL2.8 Ohms 0.5...
RES 750K OHM 1/4W 1% AXIAL750 kOhms 1% 0...
RES 340 OHM 1W 1% WW AXIAL340 Ohms 1% 1W...
LTO030F1R000JTE3 Datasheet/PDF