| Allicdata Part #: | LXD40-0350SW-ND |
| Manufacturer Part#: |
LXD40-0350SW |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) |
| Manufacturer: | Excelsys Technologies Ltd |
| Short Description: | LED DRIVER CC AC/DC 38-114V |
| More Detail: | 350mA 38 ~ 114 V Constant Current LED Driver AC DC... |
| DataSheet: | LXD40-0350SW Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Voltage - Isolation: | 3kV |
| Weight: | 0.662 lb (300.28g) |
| Approvals: | CE, EN, UL |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Size / Dimension: | 3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm) |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Efficiency: | 88% |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 60°C |
| Ratings: | IP66 |
| Features: | OVP, SCP |
| Dimming: | Analog |
| Series: | LXD40 |
| Power (Watts): | 40W |
| Current - Output (Max): | 350mA |
| Voltage - Output: | 38 ~ 114 V |
| Voltage - Input (Max): | 305VAC |
| Voltage - Input (Min): | 90VAC |
| Number of Outputs: | 1 |
| Topology: | AC DC Converter |
| Type: | Constant Current |
| Part Status: | Obsolete |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
LED Drivers
LXD40-0350SW is a high-performance LED driver with PFC function optimized for LED lighting applications. The driver can be used in a wide range of applications from commercial lighting to professional lighting. With its wide voltage input range and voltage output options, it offers many advantages over traditional lighting solutions.
Application field
The LXD40-0350SW has broad applicability, suitable for most professional and commercial lighting applications. It is often used in retail store lighting, commercial and residential lighting, as well as theatre, stage, and stadium lighting. The LED driver is also an ideal choice for architectural lighting, high bay lighting, auto dealership lighting, sports lighting, and billboard lighting.
Working Principle
The LXD40-0350SW is a housed, constant voltage, electronic LED driver with power factor correction (PFC). It has a wide input voltage range of 85Vac to 264Vac and a built-in active PFC function that offers a wide dimming range. The LED driver uses a closed loop design to ensure its output voltage is precisely regulated and maintains a constant current output. It also features short circuit protection and open circuit protection to ensure the safety of the LED equipment.
The LXD40-0350SW utilizes a regulated output stage with PFC to ensure the current output is accurately regulated to meet the requirement of connected LED lights. It also has a thermal protection circuit that will shut off if the temperature of the LED driver exceeds a certain level.
The LXD40-0350SW is designed to provide a smooth and stable dimming effect when connected to the appropriate dimmers. It is able to maintain its output voltage while dimming, and has no interference with the mains, allowing it to be compatible with a wide range of dimmers.
The high power factor of the LED driver provides high efficiency and its high- efficiency topology makes it suitable for applications with standby power requirements.
Conclusion
The LXD40-0350SW is a high-performance LED driver with PFC function optimized for LED lighting applications. It offers a wide range of applicability from commercial and residential lighting to professional lighting installations. The LED driver has a wide input voltage range and offers high PFC, which ensures utility savings and provides a smooth and stable dimming effect. Its short circuit protection and open circuit protection features help to ensure the safety of the LED equipment.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LXD42-0450SW | Excelsys Tec... | 20.13 $ | 1000 | LED DRIVER CC AC/DC 47-94... |
| LXD42-0700SW | Excelsys Tec... | 20.13 $ | 1000 | LED DRIVER CC AC/DC 30-60... |
| LXD40-0450SW | Excelsys Tec... | 0.0 $ | 1000 | LED DRIVER CC AC/DC 30-89... |
| LXD40-1400SW | Excelsys Tec... | 0.0 $ | 1000 | LED DRIVER CC AC/DC 10-25... |
| LXD40-1050SW | Excelsys Tec... | 0.0 $ | 1000 | LED DRIVER CC AC/DC 12-36... |
| LXD40-1660SW | Excelsys Tec... | 0.0 $ | 1000 | LED DRIVER CC AC/DC 8-23V... |
| LXD42-0350SW | Excelsys Tec... | 20.13 $ | 1000 | LED DRIVER CC AC/DC 60-12... |
| LXD40-3330SW | Excelsys Tec... | 0.0 $ | 1000 | LED DRIVER CC AC/DC 4-11V... |
| LXD40-1280SW | Excelsys Tec... | 0.0 $ | 1000 | LED DRIVER CC AC/DC 10-29... |
| LXD40-0350SW | Excelsys Tec... | 0.0 $ | 1000 | LED DRIVER CC AC/DC 38-11... |
| LXD42-1050SW | Excelsys Tec... | 20.13 $ | 1000 | LED DRIVER CC AC/DC 20-40... |
| LXD40-2220SW | Excelsys Tec... | 0.0 $ | 1000 | LED DRIVER CC AC/DC 6-16V... |
| LXD40-0700SW | Excelsys Tec... | 0.0 $ | 1000 | LED DRIVER CC AC/DC 18-54... |
PWR SUPPLY LED DVR AC/DC1.67A 19 ~ 36 V ...
LED POWER SUPPLY1.6A 18 ~ 56 V Constant ...
LED DVR CC/CV AC/DC 34-48V 3.2A3.2A 34 ~...
LED DVR CC/CV AC/DC 21-28V 2.14A2.14A 21...
LED DRIVER CC AC/DC 6-18V 1.4A1.4A 6 ~ 1...
LED DRIVER CC AC/DC 9-12V 3.8A3.8A 9 ~ 1...
LXD40-0350SW Datasheet/PDF