| Allicdata Part #: | 360-3449-ND |
| Manufacturer Part#: |
M2B15AA5G03-FA |
| Price: | $ 3.93 |
| Product Category: | Switches |
| Manufacturer: | NKK Switches |
| Short Description: | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V |
| More Detail: | Pushbutton Switch SPDT Standard Through Hole |
| DataSheet: | M2B15AA5G03-FA Datasheet/PDF |
| Quantity: | 531 |
| 1 +: | $ 3.57210 |
| 10 +: | $ 3.40200 |
| 25 +: | $ 3.23190 |
| 50 +: | $ 3.14685 |
| 100 +: | $ 3.06180 |
| 250 +: | $ 2.89170 |
| 500 +: | $ 2.72160 |
| 1000 +: | $ 2.46645 |
| Color - Actuator/Cap: | Black |
| Electrical Life: | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life: | 200,000 Cycles |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Panel Cutout Dimensions: | -- |
| Features: | Process Sealed |
| Ingress Protection: | -- |
| Termination Style: | PC Pin |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Illumination Voltage (Nominal): | -- |
| Illumination Type, Color: | -- |
| Series: | M2 |
| Actuator Type: | Round, Button |
| Voltage Rating - DC: | 28V |
| Voltage Rating - AC: | 28V |
| Current Rating: | 0.4VA (AC/DC) |
| Switch Function: | On-Mom |
| Circuit: | SPDT |
| Type: | Standard |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Pushbutton switches are a type of electrical switch commonly used in a wide variety of situations. They are used in sending specific levels of electrical current or signals through different circuits engaging specific components or functions. The M2B15AA5G03-FA push-button switch is an advanced switch with built-in features for improved safety and reliability. The device has a wide range of applications and is ideal for applications in household appliances and industrial equipment.
The M2B15AA5G03-FA is a momentary, push-button switch. It has a wide panel mountable housing with a positive action mechanism. The device features a secure locking mechanism for the button and the molded base. This ensures the switch stays securely in place when installed. The switch also features a special damping mechanism that allows for a full 360 degree rotation of the actuating button, thus offering increased levels of safety against accidental operation.
The M2B15AA5G03-FA pushbutton switch is designed to meet various industrial standards such as UL, CSA, and CE. It is capable of operating in temperatures ranging from –25°C to +85°C. In addition, it has a rated voltage and electrical pulse load of 125V AC/DC and 24V DC respectively. The switch also has a mechanical life of up to 200,000 cycles.
The working principle of the M2B15AA5G03-FA push button switch is as follows. The switch has two terminals, one of which is connected to a lead off the power supply, and the other connected to the load (component) or system to be activated. When the push button is pressed, the electrical signal is sent to the load, completing the circuit and switching it on. When the button is released, the circuit is opened, and the load is switched off. This type of switch offers easy and efficient switching of different electrical components from one state to another.
The M2B15AA5G03-FA push button switch is suitable for a variety of applications, such as in medical equipment, banking and gaming machines, auto control systems, home appliances, and industrial systems. It is an effective and reliable device that is designed to provide a high level of safety and performance. The switch is available in a range of panel mountable switches for easy installation.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| M2B15AA5G13-FA | NKK Switches | 4.05 $ | 10 | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28... |
| M2B15BA5W03 | NKK Switches | 3.37 $ | 100 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A... |
| M2B15BA5G40 | NKK Switches | 4.17 $ | 9 | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28... |
| M2B15AA5W30/UC | NKK Switches | 3.67 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A... |
| M2B15BA5G13-BA | NKK Switches | 4.17 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.... |
| M2B15BA5G13-BC | NKK Switches | 4.17 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.... |
| M2B15BA5G30-CG | NKK Switches | 4.7 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.... |
| M2B15AA5G30-FC | NKK Switches | 4.22 $ | 1000 | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28... |
| M2B15AA5G40 | NKK Switches | 4.17 $ | 24 | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28... |
| M2B15BA5G13-CF | NKK Switches | 4.19 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.... |
| M2B15BA5W13-CG | NKK Switches | 3.84 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A... |
| M2B15BA5G03-CA | NKK Switches | 4.38 $ | 1000 | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28... |
| M2B15AA5W40-FA | NKK Switches | 4.02 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A... |
| M2B15AA5W13-FB | NKK Switches | 4.07 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A... |
| M2B15BA5G03 | NKK Switches | 3.73 $ | 14 | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28... |
| M2B15BA5W13-BG | NKK Switches | 3.82 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A... |
| M2B15BA5W13-CE | NKK Switches | 3.84 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A... |
| M2B15AA5W30-HB | NKK Switches | 3.9 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A... |
| M2B15BA5G40-BE | NKK Switches | 4.82 $ | 1000 | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28... |
| M2B15BA5G13-BB | NKK Switches | 4.17 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.... |
| M2B15AA5G03-HB | NKK Switches | 4.35 $ | 1000 | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28... |
| M2B15AA5W13-HB | NKK Switches | 4.1 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A... |
| M2B15AA5A30 | NKK Switches | 0.0 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A... |
| M2B15AA5W03 | NKK Switches | 3.37 $ | 130 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A... |
| M2B15BA5W03-BA | NKK Switches | 3.69 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A... |
| M2B15BA5G30-CH | NKK Switches | 4.26 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.... |
| M2B15BA5W03-CB | NKK Switches | 4.1 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A... |
| M2B15BA5G30/UC | NKK Switches | 4.02 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.... |
| M2B15AA5G13-HB | NKK Switches | 4.07 $ | 1000 | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28... |
| M2B15AA5W03-FC | NKK Switches | 3.94 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A... |
| M2B15BA5G40-FA | NKK Switches | 4.94 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.... |
| M2B15AA5G03-FC | NKK Switches | 3.93 $ | 1000 | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28... |
| M2B15AA5G03-FA | NKK Switches | 3.93 $ | 531 | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28... |
| M2B15BA5G03-BA | NKK Switches | 4.05 $ | 1000 | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28... |
| M2B15BA5G03-CC | NKK Switches | 4.07 $ | 1000 | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28... |
| M2B15AA5A13 | NKK Switches | 4.13 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A... |
| M2B15AA5G30-FA | NKK Switches | 4.22 $ | 1000 | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28... |
| M2B15AA5W13-HA | NKK Switches | 3.73 $ | 129 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A... |
| M2B15BA5G13-CG | NKK Switches | 4.19 $ | 545 | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28... |
| M2B15AA5G13-FF | NKK Switches | 3.96 $ | 1000 | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28... |
PUSHBUTTON 30MMPushbutton Switch
PUSHBUTTON 30MMPushbutton Switch
30MM ESTP PULL 240V TR 2NO GRNPushbutton...
30MM PB IL FS MNT 120V 2NC REDPushbutton...
40MM MUSH MNT 240V TR 2NO YELPushbutton ...
40MM MUSH MNT 240V TR 2NO REDPushbutton ...
M2B15AA5G03-FA Datasheet/PDF