M40-3102545R |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Harwin Inc. |
| Short Description: | CONN HDR FMAL 50PS 1MM DL AU SMD |
| More Detail: | 50 Position Receptacle Connector 0.039" (1.00mm) S... |
| DataSheet: | M40-3102545R Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Insulation Color: | Black |
| Contact Finish Thickness - Post: | -- |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Shape: | Square |
| Insulation Material: | Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled |
| Applications: | General Purpose, Industrial, Telecommunications |
| Voltage Rating: | -- |
| Current Rating: | 1A |
| Features: | Board Guide, Pick and Place |
| Ingress Protection: | -- |
| Mated Stacking Heights: | 4.25mm |
| Contact Finish - Post: | -- |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Contact Length - Post: | -- |
| Insulation Height: | 0.089" (2.26mm) |
| Series: | M40-310R |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Termination: | Solder |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Row Spacing - Mating: | 0.039" (1.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Pitch - Mating: | 0.039" (1.00mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Number of Positions: | 50 |
| Style: | Board to Board |
| Contact Type: | Female Socket |
| Connector Type: | Receptacle |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
300M40-3102545R connectors are a type of rectangular connectors from the Headers, Receptacles, Female Sockets group. They come in a standard size of 40 pins, with two rows of 20 pins each. This makes them ideal for a wide range of applications, from automotive to industrial to telecommunication.