| Allicdata Part #: | M50-4301845-ND |
| Manufacturer Part#: |
M50-4301845 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Harwin Inc. |
| Short Description: | CONN RCPT 1.27MM SMD AU 36POS |
| More Detail: | 36 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) S... |
| DataSheet: | M50-4301845 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Insulation Color: | Black |
| Contact Finish Thickness - Post: | -- |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Shape: | Square |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Applications: | General Purpose, Medical, Telecommunications |
| Voltage Rating: | -- |
| Current Rating: | 1A |
| Features: | Board Guide |
| Ingress Protection: | -- |
| Mated Stacking Heights: | 6mm, 6.5mm |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Contact Length - Post: | -- |
| Insulation Height: | 0.181" (4.60mm) |
| Series: | Archer M50 |
| Contact Finish Thickness - Mating: | -- |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Termination: | Solder |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |