M50-4302045 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Harwin Inc. |
| Short Description: | CONN RCPT 1.27MM SMD AU 40POS |
| More Detail: | 40 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) S... |
| DataSheet: | M50-4302045 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 670 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Features: | Board Guide |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.181" (4.60mm) |
| Contact Length - Post: | -- |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Mated Stacking Heights: | 6.5mm, 6.9mm |
| Ingress Protection: | -- |
| Contact Finish Thickness - Mating: | -- |
| Current Rating: | 1A |
| Voltage Rating: | -- |
| Applications: | General Purpose, Medical, Telecommunications |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Finish Thickness - Post: | -- |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Packaging: | Tube |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 40 |
| Series: | Archer M50 |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |